+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda İbibik Kuşu Ve Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  İbibik Kuşu Ve Özellikleri
  İbibik kuşu hakkında bilgi


  Bilimsel Sınıflandırma Domain: Üst alem: Alem: Animalia
  Altalem: Üst bölüm: Üst şube: Bölüm: Şube: Chordata
  Altbölüm: Alt şube: İnfra şube: Mikroşube: Nanophylum: Üst sınıf: Sınıf: Aves
  Alt sınıf: İnfra sınıf: Üst takım: Takım: Alt takım: Coraciiformes
  İnfra takım: Üst familya: Familya: Upupidae - Çavuşkuşugiller
  Alt familya: Üst oymak: Oymak: Alt oymak: Cins: 'Upupa'
  Alt cins: Seksiyon: Seri: Tür: Alt tür: [[|Diversity]] Binominal AdıTrinominal AdıTip Türleri [[Resim: ]]
  Sinonimler İbibik (Upupa epops), Çavuşkuşu olarak da bilinir, Upupidae (çavuşkuşugiller) familyasından 28-30 cm boyunda, ince sivri gagalı bir kuştürü.
  Avrupa, Afrika, Madagaskar ve Asya'dan Japonya'ya kadar olan bölgelerinde park, bahçe ve açık arazilerinde bulunur.
  Başında uçları siyah dik tüyleri bulunur. Kanat ve kuyruk tüylerinde enine siyah beyaz bantlar vardır. Güvercin kadar veya güvercinden küçük, başının tepesinde yelpaze gibi uzun tüyleri bulunan güzel bir kuştur. Vücudu turuncu kahverengi tüylü olup, kanat ve kuyruk tüylerinde enine siyah beyaz bantlar bulunur. İnce uzun gagası hafifçe kıvrık ve yandan basıktır. Ayakları kısa ve güçlüdür. Yürürken başını ileri geri salladığında başındaki sorgucu ile hoş bir görünüş arz eder. Toprak üstünde sıçrayarak çeşitli oyunlar yapar. Erkek dişisine kur yaparken yiyecek taşır. Eşleşme dönemlerinde çıkardıkları sesten dolayı hüthüttaraklı kuş ve ibik kuşu da denir. adını almıştır. Buna

  Upupa epops tür dağılımı


  Böcek ve kurtçuklarla beslenir. Sivri gagası ile toprağı eşerek çıkardığı kurtları havaya fırlatıp gagasını açarak havada kapmayı sever. Haşere ile beslendiğinden faydalı bir kuştur. İnsana rahatlıkla alışır. Sonbahar mevsiminde Afrika'ya göç eder. Baharda Asya ve Avrupa'ya tekrar döner. Yuvasını ağaç kovuklarında veya yüksek toprak deliklerinde yapar. Kuluçka zamanı kuyruk bezinden ağır bir koku yayılır. Dişi çavuşkuşu 4-12 adet açık mavi veya zeytuni kahverengi yumurtalar üzerinde 16 gün kuluçkaya yatar. Bu sürede erkek tarafından beslenir. Çavuşkuşları göç zamanlarının dışında yalnız yaşamayı seven kuşlardır. Açık arazide bulunabileceği gibi şehir parklarında da rastlanır.

 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İbibik kuşu bir diğer adı da çavuş kuşu olan bu kuş türü gökkuzgunumsular takımına ait olan bir kuş türüdür. İbibik kuşu yaklaşık olarak 28 santimdirler ve uzun sivri bir gagaya sahiplerdir. İbibik kuşu tuurncu kahverengi tüy rengine sahip olan güzel bir kuştur.
+ Yorum Gönder


ibibik kuşu,  ibibik,  ibibik kuşu özellikleri,  ibibik kuşunun özellikleri,  ibibik kusu,  ibibik özellikleri