+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Albatros | Kuşlar Ve Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Albatros | Kuşlar Ve Özellikleri


  Albatros nasıl bir kuştur


  นกอัลบาทรอส (Albatross).jpg


  Bilimsel Sınıflandırma Domain: Üst alem: Alem: Animalia
  Altalem: Üst bölüm: Üst şube: Bölüm: Şube: Chordata
  Altbölüm: Alt şube: İnfra şube: Mikroşube: Nanophylum: Üst sınıf: Sınıf: Aves
  Alt sınıf: İnfra sınıf: Üst takım: Takım: Procellariiformes
  Alt takım: İnfra takım: Üst familya: Familya: Diomedeidae
  G.R. Gray, 1840 Alt familya: Üst oymak: Oymak: Alt oymak: Cins: Alt cins: Seksiyon: Seri: Tür: Alt tür: [[|Diversity]] Binominal AdıTrinominal AdıTip TürleriCinslerDiomedea
  Thalassarche
  Phoebastria
  Phoebetria
  Sinonimler Albatros, Diomedeidae (albatrosgiller) familyasını oluşturan kuştürlerine verilen ad.
  Kanatları hariç albatrosların vücutları beyazdır. Pek az gri ve kahverengi olanları vardır. Hayatlarının çoğunu açık denizlerde saatlerce avlanmakla geçirirler. Uzun müddet kanat çırpmadan süzülerek uçabilirler. Kanat uzunluğu 3.63 metreye ulaşabilir. En uzun kanat açıklığına sahip olan kuştur.
  Albatroslar açık deniz kuşları olup suda uyur ve beslenirler. Ancak yumurtlamak ve kuluçkaya yatmak için karaya çıkarlar. Eşler birbirlerine son derece saygılı ve centilmendir. Saatlerce birbirlerine sevgi gösterilerinde bulunurlar. Dişi albatros senede bir tek beyaz yumurta yumurtlar. Eşler nöbetleşerek kuluçkaya yatarlar. Eşlerden birisi denizde iken diğeri yumurtanın üzerinde bir hafta kadar oturabilir. 80 günlük kuluçka devresinden sonra çıkan yavruyu 8-9 ay sindirilmiş besinleri gagasına kusarak itina ile beslerler.
  Retrieved from
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kuşların Alârm Sesleri

  • Bir tehlike ânında kuşlar, nasıl hareket eder ve değişik türler birbiriyle nasıl haberleşir?

  • Tabiattaki tehlikeleri önceden tahmin edebilmek zor olduğu için kuşların tavırlarını tesbit etmekte bazı güçlüklerle karşılaşılır. Bunu halletmenin bir yolu, böyle bir tehlikeyi sizin meydana getirmenizdir.

  Rockefeller Üniversitesi’nden Profesör Peter Marler de bir baykuşla bu yolu denemiştir.

  • Baykuş veya karga gibi ötücü kuşlar, vahşî hayattan bir tehlike ile karşılaşıldığında değişik bir ses çıkararak yardım isterler ve sürü halinde düşmanın üzerine saldırırlar. Bu sesi duyan her türdeki ötücü kuş, derhal hâdise yerine, yardıma koşar.

  Dört değişik tür üzerinde yapılan incelemeler, bu seslerin birbirine çok benzediğini gösterir. Yardım seslerini duyan birçok değişik türden kuşlar bunun mânâsını anlayıp yardıma koşar ve çıkardıkları keskin ve devamlı seslerle diğer kuşların da hâdise yerini bulmalarını kolaylaştırırlar.

  Marler’e göre ötücü kuşlar değişik durumlarda, değişik yardım sesleri çıkarırlar. Meselâ, birçok kuş, atmacaların hücumu esnasında hafiften başlayarak maksimuma ulaşan ve tekrar yavaşlayan tiz bir ses çıkarırlar. Bu seslerin kaydedilmesiyle elde edilen incelemeler, türler değişik olsa bile seslerin birbirine çok benzediğini ve yardım seslerinin, kuşların sürü halinde iken çıkardıkları sesten farklı olduğunu ortaya koymuştur.

  Kuşların alârm sesleri, tehlikeyi haber verme işini en uygun şekilde yerine getiren bir tonda yaratılmıştır. Düz ve yalın tondaki sesler bu işi yaparken, tiz seslerde ayrıca bir kabadayılık havası sezilir.

  Marler, yaptığı deneyler sonunda yavru kuşun 7 haftalık olmadan önce bir melodiyi öğrenmesi için iyi bir dinleyicilik devresi geçirmesi gerektiğini söylüyor. Ancak kış geldiğinde şarkı söylemeyi başaran kuşlar, gelecek bahara kadar uzunca bir zaman beklemek zorunda kalırlar. Bir veya iki hafta grup halinde yapılan antrenmandan sonra, artık şarkıyı tek başına söyleyecek hâle gelirler.

  Kuşlar birçok değişik sebepten dolayı öter; kur yapmak, tehlikeyi haber vermek, yuvanın sınırlarını ilân etmek veya sadece “Ben varım” demek için. Diğer hayvanlar da hemen hemen aynı sebepler için sesler çıkarır. Her ne kadar bunların sesleri kuşlarınki gibi, müzik zevkimize uymasa da, kendi aralarındaki haberleşmenin temel vasıtasıdır

+ Yorum Gönder


albatros kuşu,  albatros kuşunun özellikleri,  albatros kuşu özellikleri,  albatros özellikleri,  albatros kuşları,  albatros