+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kanaryalar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Kanaryalar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
  Kuşunuzun sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?
  1- Kuşlarınız mutluluğu ve sağlığı bakımlı ve temiz bir kafes ile mümkün olduğunu unutmayın.
  2- Kuşları koyduğumuz kafesin altındaki kağıdı değiştirmeye önem veriniz, kirli kağıt kuşları olduğu kadar bizide rahatsız ve tedirgin eder.
  3- Ayda bir kafesin köşelerini ve tabanını iyice temizliniz, dezenfekte ediniz.
  4- Kuşun hastalanma belirtileri : hareket eksikliği, tüylerini kabartması,gündüzleri uyuklaması, tüylerinin renginin bozulması. Hasta kuşu diğer kuşlardan yırmak ve özel ilgi göstererek, hastalığın seyrini takip etmek gerekir.
  5- En azından günde bir kere kuşun içme suyusunu değiştirmelidir ve her gün su kapları temizlenmelidir.
  6- Kuşların yemlerini günlük değiştirmeli ve yem artıkları yem kabından üflenerek yemin sadeleşmesi sağlanmalıdır. Ayrıca bazı kuşlar diğer cinslere göre daha fazla yerler, bu hususa da dikkat edilmelidir.
  7- Yem kapları enaz haftada bir yıkanmalıdır.
  8- Kuşlar en azından haftada iki kez sebze ve meyveye ihtiyaç duyarlar. Mevsimine göre marul, ıspanak, pazı, semizotu, kıvırcık gibi yeşil sebzeler ile
  elma, ve portakal gibi meyveler kuşlar için idealdir.( Marul, kıvırcık ve elma fazla verilmemelidir, bu besinler diet besinidir.)
  9- Kuşların uçabilecekleri geniş ortamlarda daha mutlu ve sağlıklı olacakları unutulmamalıdır.
  10- Su ve yem kapları kolayca kirlenmeyecek cinsinden olmalıdır.
  11- Yem kapları , kuşun yuva yapmaya niyetlenmeyecek kadar küçük olmalıdır.
  12- Kuşlar için oyuncaklar mutlak gerekli olmasalarda kafesde bulunmaları onları memnun
  13- Bir kuşun genel görünümü ve kuş satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  Dişi ve erkek kanaryanın eşe geldiğini, eşleşmek istediğini nasıl anlarsınız?
  Dişi kanaryanın yavruluğa kağıt ve ip parçaları taşıması kızdığına yani eşleşmek istediğinin belirtisidir. eğer erkek de eşleşmeye hazırsa ( bunu ötmesinden ve dişi kuşa yaklaşmasından anlayabiliriz)eşleşme gerçekleşir. Eğer erkek ötmüyorsa öten bir erkekle değiştirilmesi yavru alınmasını sağlar.

  Eşleşme olduğunda hangi tür yiyecekler vermeliyiz?
  Eşleşme olduktan sonra veya eşleşmeye hazırlık olarak kafese marul türü yeşillik ve top yumurtanın dörtte bölünmüş bir dilimi kabuğuyla birlikte normal yeme ilave olarak verilmesi gerekir. yumurtanın kabuğu ile verilmesinin nedeni dişinin kendi yumurtalarının kabuğu için ihtiyacı olan kireci almasını sağlamaktır.

  Kuşların daha sağlıklı olması için ne vermeliyiz ?
  Kuşlarınızın daha sağlıklı olması için suluklarına yada mamalarına eczanelerde çocuklar için satılan B vitamini ilaçlarından 5-6 damla damlatılarak verilebilir.
  Sulukta verilirse 2 günde bir sulukları yenilenerek 10 gün kadar verilmelidir.Ayrıca normal zamanlarda da belirli aralıklarla B vitamini verilmesi de faydalı olur,
  zararı yoktur. Yeşillik bol verilmeli , bayat ekmeğin biraz ıslatılarak kafesin tabanına konulması da sağlıklı olur. 2. Ziyaretçi

  8 gün önce dişiyi kafese yerleştiridm aralarını kapattım birbirlerini görmediler bu gün açtım erkek pek bi ilgisiz davranıyo dişi yaklaştıkça erkek kafeste onu kovalıyo ben acemiyim yeni beslemeye başladım yardımcı olursanız sevinirim
 3. Ziyaretçi
  Merheba.Lutfen yardim edin.benim kanaryamin yavrulari 8-ci gunde oluyorlar.sebebi ne ola bilir??ne yapmaliyiz ki kucuk yavrular olmesin???annesi cok iyi bakiyor..
 4. Ziyaretçi
  selam kanaryam 4. yumurtayı yaptı ama biraz yatıyor biraz yatmıyor yardımcı olurmusunuz şimdiden tşk

 5. Fatma
  Administrator
  selam kanaryam 4. yumurtayı yaptı ama biraz yatıyor biraz yatmıyor yardımcı olurmusunuz şimdiden tşk
  Büyük ihtimalle kanarya rahatsız ediliyor, çünkü kanarya kuluçkaya yatığı zaman rahatsız edilmek istemez.

 6. Ziyaretçi
  Slm benim dişi kanaryam yuva yapti uç haftadir yatiyor ama yumurtlamiyor sizce nedendir

 7. Ziyaretçi
  Meraba arkadaşlar;Dişi ve erkek kanaryam var dişi hareketli , erkek ise ötmüyor ve bir köşede öyle hareketsiz duruyor bunun sebebi nedir acaba yardımcı olurmusunuz rica etsem )

 8. Fatma
  Administrator
  Meraba arkadaşlar;Dişi ve erkek kanaryam var dişi hareketli , erkek ise ötmüyor ve bir köşede öyle hareketsiz duruyor bunun sebebi nedir acaba yardımcı olurmusunuz rica etsem )
  Hava cereyanı veya devamlı ısı değişimleri yüzünden oluşur. Sıcak lamba altında tutularak tedavi edilir. Soğuk algınlığı, aksırma, nezle, soluma sesleri gibi belirtiler gösterir. Kuş tüylerini kapatarak tünekte hareketsiz durur. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

 9. Ziyaretçi
  Cift olan kanaryalrim ciflesmio otmuyorlar yuvayapmiyolar

 10. Ziyaretçi
  Kanar kusunun yumurtasini ikincisini ben dokunurken kirildi 3. Yumurtayi yaparken kendisi dusurmus kirdi ilk yumurta duruyor ben cok uzuldum yumurtasini ben kirdim diye kusun Anne olmaktan var gecermilutfen yardimci Olin

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


kanarya neden ötmez,  kanarya,  erkek kanarya neden ötmez,  kanarya kuşunun özellikleri,  kanaryalar neden ötmez,  kanarya neden ötmeyi keser