+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Özgürlük ile ilgili Makale Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Özgürlük ile ilgili Makale
  Özgürlük hakkında yazı

  Özgürlük herkeste farklı anlamlardadır. Bazıları için ekonomik olarak istediği tercihi yapabilmek, bazıları içinse hayallerini gerçekleştirebilmek. Bazıları için düşündüğünü söyleyebilmek, bazıları için huzurlu ve korkusuz yaşayabilmek, bazuları içinse serbestçe hareket edebilmektir.

  .Aslında herkesin ortak özgürlüğü “istediğini düşünebiliyor” olması. Mutlu şeyler ile üzücü şeyleri düşünmenin arasında geziniyoruz. Daha önceki yazılarımdada değindiğim gibi aslında nasıl düşüneceğimize karar vererek kaderimizi kendimiz belirliyoruz.
  . .
  .Eğer kızgın yada üzgünsek kendimizi daha iy ihissettirecek şeylere odaklanıyoruz yada odaklanmaya çalışıyoruz. Yada kendimizi üzücü düşüncelere bırakıyoruz. Bardağın dolu tarafı yerine boş tarafına odaklanarak özgürlüğümüzü teslim ediyoruz belkide. Halbuki en kötü durumda bile düşüncelerimizi umutlarımıza, sevgilerimize, gelecek hayallerimize çevirebiliriz.
  . .
  .Özel beyin yıkama teknikleri kullanmayan hiç kimse sizin beyninize girip size istediği bir şeyi düşündürtemez. Ve hiç kimse sizin ne düşüncelerinizi nede inançlarınızı değiştiremez.Yani siz istemedikçe. Sadece zayıf anlarımızda, bayrağımızı yere indirdiğimizde zaman zaman kandırılabiliriz ama o kadar. Veya zaman zaman çok baskı altında kaldığımızda kontrolümüzü kaybettiğimizi hissederiz ama sadece o koşullar değişene kadar.
  . .
  .Türkiye’de Anadolu’lu bulmak zordur. Çoğumuzun dedesi yıllar önce Makedonya’dan, Kırım’dan, Arabistan’dan kalkıp yeni bir hayat ve yeni bir başlangıç için bu topraklara gelmişlerdir. Amaç tamamen gelecekteki bizlere daha iyi bir hayat imkanı sunmaktır. Üstelik bu topraklara geldikten sonra onu korumak için savaşmışlar, mücadelede etmişlerdir. Onlar kaderlerini kendileri çizmeye çalışmışlardır çünkü geleceğe yönelik beklentileri ve inançları onlara istedikleri gücü vermiştir. Özgür olabilmek ve özgür kalabilmekti yegane amaçları. Ancak böylelikle bizlerin geleceğini güvence altına alabileceklerdi.
  . .
  .Şimdi toparlamak gerekirse mutluluğumuzun kendi kaderimizi belirleyebilme becerimize dayandığını söyleyebiliriz. Kendi kaderimizi belirlemek, kendi yönümüzü çizmek, gittiğimiz yeri bilmek demektir.
  . .
  .Mutlu olmayı yada olmamayı biz seçeriz. İster mutluluğu takğ pederiz ister mutsuzluğu kabulleniriz. Yaratıcılığınızı her ikisinide büyütmek için kullanabilirsiniz, tercih sizindir. Çocuklarımızı daha iyi vatandaşlar ve insanlar olmaları için eğitebiliriz, inançlarına sahip çıkmalarını öğütleyebiliriz fakat biz bunların aksine kötü model olursak hiç bir anlamı kalmaz. Çalışanlarımıza kendi işlerini daha iyi yapabilmelerinin yollarını öğretebiliriz yada köle gibi denileni yapmalarını, Tercih bizim.
  . .
  .İstersek XYZ politikası yada XYZ mdürü, XYZ çalışanı yada XYZ firması ile ilgili sürekli yakınabilir ve çevremizdekileride kötü etkimiz altında bırakabiliriz. Yada kendi işimizi daha iyi yapmaya, kendi ortamımızı güzelleştirmeye ve çevremizle olan etkileşimimizi ve iletişimimizi geliştirmeye çalışırız. Bardağın hem dolu hemde boş tarafı seçilmek için sizi beklemektedir unutmayın. Eğer işyerinizde iyi şeylerin çekim merkezi olarak ve işini iyi yapan biri olarak var olabiliyorsanız gerisi hikayedir. Bu sebeple öncelikle;
  . .
  .1. Kendinizi suçlamayı bırakın. Siz bir makine değilsiniz ve her zaman bir alternatif mevuttur. Ya yolunuzu yada koşulları değiştirebilirsiniz.
  . .
  .2. Başkalarınıda suçlamayın. Yaptığınız işlerin sorumluluğunu alın, yapabileceklerinizi yapın.
  .
  .3. Karşınızdakini iyi tanıyın. İster müşteriniz, ister patronunuz ister arkadaşınız olsun, karşınızdakini ne kadar iyi tanırsanız o kadar doğru kararlar alır ve davranışlarınızı düzenlersiniz.
  . .
  .4. Sonuna kadar gidin. Başarmak için inatçı ve takipoçi olmak gerekir. Başladığınız işi bitirin. Size bir şeylerin gelmesini beklemektense siz üstüne gidin ve proaktif olun.
  . .
  .5. Nerede olduğunuzu venereye gittiğinizi bilin. Zamanınızı efektif olarak yönetin. Gereksiz işlerlezamanınızdan yemeyin. İyi kayıt, arşiv tutun ve yazılı çalışın.
  . .
  .6. Kendi becerilerinizi geliştirin ve güncel kalın. Konunuzla ilgili seminer, kitap vb. gündemi mutlaka takip edin.
  .
  .7. Çözüm odaklı olun. Sadece çözüme giden yolda harcayacağınız zaman anlamlıdır.
  . .
  .8. Düşünerek konuşun. Ağzınızdan çıkan her şeyden sorumlusunuz. Söylediğiniz karşınızdakilerin anladığı kadar bunuda unutmayın.
  . .
  .Her zaman seçim şansınız var. Detaylarda boğulduğunuz için fırsatları kaçırdığınızı düşündüğünüz oldu mu hiç?


  .Şimdi kendinize şu sorular sorun;
  .Sahip olduğunuz özgürlüklerle neler yapabiliyorsunuz?
  .Özgürlüğünüzü hayatınızı daha iyi hale getirmek için ne şekilde kullanıyorsunuz?
  .Baktığınız her şeyde bir gelişim imkanı görebiliyor musunuz?
  .Genellikle pozitif düşüncelere mi sahipsiniz?
  .Negatif düşünceleri kafanızdan uzaklaştırabiliyor musunuz?
  Birilerine yarıdm ettiğinizde kendinizi iyi hissediyor musunuz?
  .Dünyayı daha iyi bir hale getirmek için bir şeyler yapıyor munuz? 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Özgürlük bağlı veya bağımlı olmama, başkalarından bağımsız olma, bir şeyler için engellenmemiş veya kısıtlı olmayan insanlara özgür insan diyoruz. Tabi özgürlük kelimesi her yerde farklı bir şey gibi görülebiliyor, Siyasal ve toplumsal alanlarda hem karışık hem farklıdır. Liberalizm de özgürlük ana kuraldır. Ama bazı yerlerde özgürlük öyle çok abartılı hale getiriliyor ki, özgürlüğün her kuralı bulunmasına rağmen özgür olmadığını iddia eden çok. Özgürlük bana göre bir insanın bağımsızlığı kısıtlanmamışsa ve nefes alabiliyorsa o insan özgürdür, cezaevlerinde bulunan insanlar özgürdür diyebilir miyiz? tabi ki değil çünkü onların özgürlüğü kısıtlanmış istedikleri zaman dışarı çıkamadıklarına göre kısıtlanmışlardır ve özgür değildirler onlar.
+ Yorum Gönder


özgürlük ile ilgili kompozisyon,  özgürlük ile ilgili makaleler,  özgürlük hakkında kompozisyon,  özgürlükle ilgili kompozisyon,  özgürlük ile ilgili yazılar,  özgürlük ile ilgili kompozisyonlar