+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Verileri Tasnif, Tahlil ve Tenkit Etme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Tarih Sayfa
  Üye

  Verileri Tasnif, Tahlil ve Tenkit Etme
  Verileri Tasnif, Tahlil ve Tenkit Etme:

  Tasnif (Sınıflandırma) : Elde edilen bilgiler zamana,mekana ve konuya göre tasnif edilir.
  Tahlil (Analiz=İnceleme) : Kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiler güvenilir mi? Karsılastırma yapılarak bilgiler bu yönde incelenir.
  Tenkit (Elestiri) : Elde edilen bilgilerin ise yarayıp yaramadığı,hangi bilgilerin kullanılacağı belirlenir.

  * Sentez (Birleştirme) : Kaynaklardan elde edilen bilgiler düzenlenip yazılması safhasıdır.
 2. Ziyaretçi

  Tenkİt nedİr
 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  tenkit nedir ?

  tenkit: eleştiri. herhangi bir kişiyi, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlışlarını dile getirerek göstermek amacıyla yazılan kısa metinlerdir. hedeflenen öğeyi doğru ve yanlış yönleriyle tanıtmayı amaçlayabileceği gibi, bu öğenin doğru tanıtılmasını sağlamayı ve bir değerlendirmeyi de hedef alabilir. edebiyat sorunlarını ve yapıtlarını konu alan inceleme, yorum ya da değerlendirme olarak da tanımlanabilir.

  eleştiri okulları üçe ayrılır: yansıtma, yaratma, dil. yansıtma, eserin doğaya benzediğini savunur. yaratma, eserin iç dünyasıdır, yani sanatçı. dil ise, rus biçimcilerinin yöntemidir ve eseri dil sistemi olarak görür.

 4. Buğlem
  Devamlı Üye
  Örneğin tarihle ilgili bir olay araştırılacağı zaman önce o konuyu zamana ve mekana göre araştırır hangi zamanda olmuş nerede olmuş diye. Ondan sonra bu konuyu araştırıp bunla ilgili bilgileri bulur ve ne kadar doğru ne kadar yanlış diye araştırdıktan sonra yayınlar.

+ Yorum Gönder


tahlil ve tenkit nedir,  tahlil ve tenkit ne demek,  tahlil tenkit nedir,  verileri tasnif etme nedir,  Verileru tasnif etme nedir,  tahlil nedir kısaca tarih