+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Makale Değiştik Bir Şeyler Umarak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Makale Değiştik Bir Şeyler Umarak
  Değiştik Bir Şeyler Umarak


  Önce, zaman değişti, eskidi günler, haftalar, aylar
  Sonra insanlar, şarkılar, evler, köyler, şehirler
  Ve mevsimler. Buzul çağını muştulayan bir çağın hüznü düştü mevsimlerin üzerine. Mevsimler karışmış, kış gelmez olmuş, bahar bitmiş, yaz uzatmaları başladı eylüllerin, ekimlerin kadranında Değişmeye başladık bir şeyler umarak Taş plaklarda kaldı Malatyalı Fahri, Diyarbakırlı Celal Türküleri terk ettik dağlar başında. Ay dolandı karlı dağların başında, türküler söylenmez oldu. Biz değiştik.
  Mevsimler ayları biçti geçti.
  İnsanlık değişti bir şeyler umarak
  Sonra
  Her şey


  Önce gülüşler değişti.
  Gülüşmeler değişmedi.
  Sonra yüzler değişti. Kin ve riya dolu yüzler. Gönül evi kapadı pencerelerini aydınlığa, ilahi nura Kehkeşanlara yolculuk var diyenler, kervanlara katılıp göçüp gittiler uzaklara. Zulumat çağı başladı gönüllerde. Yüreklerin fayları kırıldı bin bir yerinden.
  Ve yüreklere indi hüznün gölgeleri. Fitne nişangahı oldu gönüller.
  Güvenilmez insanlar doldu güvenilir mekanlara. Güven toplayıp gitti sözlerini, bıraktığı izlerini. Riya doğruldu, yattığı yerden.
  Kanılar değişti, kanılanlar değişmedi.
  Önce gülüşler yitirdi sıcaklığını
  Sonra
  Herşey


  Önce bakışlar değişti.
  Sonra düşünceler. İbrahim sadakatinin saran, durulayan ışıltısı devrile devrile akan zamana yenik düştü. Ölümcül duyguların titrek utancı sardı tüllenen geçmişin üzerini. Sağır sultan duydu merhametin gittiğini. Gafil yürekler duymadı. Uykusu ağır insanların zehirli bakışları gezindi zamanın üzerinden. Zaman eskidi alabildiğine
  Bakışlar değişti. Zaman eskidi. Eskicilerin bile alıp satamadığı kadar eskidi zaman. Leylak kokulu sandukalara saklandı vefa. Fitili biten çıralar gibi söndü yürek yangınları. Sevdalar soldu, savruldu yangın yeri
  Yanmak temizlenmekti oysa.
  Yanmadan yandık ateşlerde semender misali.
  Önce bakışlar değişti, ufalandı duygular
  Sonra
  Her şey.


  Dostlar da değişti.
  Bölük bölük gittiler ufuklara.
  Sonra en sevdiklerimiz. Evler şehirlere yabancılandı, ayaklar kaldırımlara. Tanınmaz olduk en tanınmış sokaklarda. Adımız anılmaz oldu dostlar meclisinde. Meclisler sözden dışarı çıktı. Ariflerin çıktığı, heriflerin girdiği meclislerden huzur, güzellik, inanç çıkıp gittiler çok uzaklara.
  Ve unuttuk.
  Unutulduk. Çokça unutulduk.
  Hafızalarımızın çatlaklarından bile sildik maziyi eski dostları.” Herşeyin yenisi, dostun eskisi” diyen uluları bile yok sayarak tuttuk, çağın kararmış ellerinden. Sürüklendik menzil menzil çok uzaklara. Ayrılığın türküsü bile dokunmadı dudaklarımıza. Üşenmedik unutmaya, unutulmaya.
  Önce kendimiz değiştik.
  Sonra
  Herşey.
  Sonra
  Herşey
 2. HAZEL
  Üye

  Hayat o kadar hızlı ki bir insanın bir şeyin ne kadar çabuk ne kadar hızlı değiştiğini anlamıyoruz eskiden insanlar kendisinden önce karşısındakini düşünür ve onu kendisine dert ederdi şimdi ise onun nasıl yok olacağını planlar hale geldik.
+ Yorum Gönder