+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Konsantrasyon için Nefes Egzersizi Makale Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Konsantrasyon için Nefes Egzersizi Makale
  Konsantrasyon için Nefes Egzersizi


  Konsantrasyon için Nefes Egzersizi.jpg


  Yoğunlaşmanız gereken bir konuya başlayacağınız zaman, daha önceden konsantre olmakta zorlanmadığınız bir anı aklınıza getirin. Kendinizin yine böyle bir anda olduğunu düşünün.

  Ayrıca başlangıçta nefes almaya odaklanmak ve derin derin nefes almak bedenin dinlenmesini, zihnin ise enerji dolmasını sağlar. Derin derin nefes almak zihin ve beden senkronizasyonunu sağlar ve sizi stresten uzak tutar.

  Sınav öncesi rahatlamak istediğinizde, nefes egzersizi ile heyecanınızı yatıştırabilirsiniz. Bu yöntem sınav stresinizi azaltacaktır. Şimdi deneyin isterseniz, işe yaradığını göreceksiniz.

  İşte nefes egzersizi basamakları :

  1. Rahat bir konumda olun.

  2. Yavaş yavaş (mümkünse burnunuzla) nefes alın. Sırayla önce göğsünüzün alt kısmını, sonra orta ve üst kısmını aldığınız nefesle doldurun. Yavaş yavaş nefes aldığınızdan emin olun. Bu süreç yaklaşık 8 – 10 saniye olsun.

  3. Konsantre olduğunuz bir anınızı düşünerek nefesinizi içinizde bir veya iki saniye tutun.

  4. Sonra rahat ve sakin bir şekilde nefesinizi verin.

  5. Birkaç saniye durun ve aynı derin nefes alıp verme işlemini tekrar edin.

  6. Bu işlemi yaparken başınızın döndüğünü hissederseniz nefes alıp vermeyi çok yoğun yapıyorsunuz demektir. Bu gibi durumlarda yavaşlayın.

  7. Aynı zamanda kendinizin ılık ve sakin bir deniz kenarında olduğunu düşünün. Veya dalgaların üzerinde batmadığınızı ve nefes alıp, verdiğinizde dalgaların üzerinde nazik bir şekilde yükselip indiğinizi hayal edin.

  Bu egzersizin amacı sizi stresten uzak tutmaktır. Stresli olduğumuz durumlarda beynin bazı kısımları aktif olmadığı için daha az zeki oluruz. Bu egzersizi her çalışma öncesi yapın.
 2. HAZEL
  Üye

  Konsantrasyon monoton hayatımızda ne kadar zor ola bilir ki çünkü hiç bir şey değiş mi yor hayatımızda ve hiç bir şey farklı değil hep aynı bundan dolayı insanların bir şeye konsantre olması ne kadar zor ola bilir ki.
+ Yorum Gönder