+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Beslenme Ile Ilgili Makale Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beslenme Ile Ilgili Makale Örneği
  beslenme ile ilgili makale Örneği kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Beslenme Hakkında Makale

  Neticeleri Nutrition and Metabolism dergisinde yayımlanan bir çalışma "dilde bir ân, kalçada dâima" sözünün büyük ölçüde doğru olduğunu gösterdi. Araştırmaya katılan ortalama 26 yaşındaki 18 erkek ve kadın, enerji alımlarını dört hafta süreyle yaklaşık % 70 (günlük ortalama 2.270 kilokaloriden 4.000 kilokaloriye yakın bir değere) artırdılar. Yeni diyetleri sağlıklı değildi; ek enerjinin mühim kısmı hamburger, pizza, kızarmış patates gibi ayaküstü atıştırılan gıdalardan geliyordu. Dört haftanın sonunda bu gruptakilerin vücut ağırlığı 6,6 kg artmasına karşılık, mukayese maksadıyla meydana getirilen gruptaki 18 kişinin vücut ağırlığı değişmedi. Altı ay sonra tekrar incelendiğinde, sadece dört haftalığına aşırı beslenen kişilerin, bu sürede aldıkları kilonun yaklaşık yarısını veremedikleri görüldü. 2,5 yıl sonra bu kişilerin vücut ağırlıkları hâlâ yüksekti ve yağ kütleleri de diğer gruba göre daha fazlaydı. Tat alma hissimizin zaten kısa süren tatmini abartıldığında vücudumuzun yıllarca ek yük taşımak mecburiyetinde kalacağı hatırdan çıkarılmamalı ve başka konularda olduğu gibi, beslenme hususunda da hayatın hiçbir döneminde ölçü kaçırılmamalıdır.
  Bir çalışmada, kolesterol problemleri veya şeker hastalığı olmayan 307 şişman yetişkine iki farklı diyet verildi. İki yılın sonunda ortalama vücut ağırlığı kaybı, hem düşük yağlı diyetle beslenenlerde hem de düşük karbonhidratlı diyetle beslenenlerde aynıydı: 6,8 kg. İki grup arasında HDL "iyi" kolesterol seviyelerinin değişimi açısından mühim fark bulundu. HDL kolesterol seviyesi düşük yağlı diyet uygulananlar*da % 12, düşük karbonhidratlı diyet uygulananlarda ise % 23 azaldı. Düşük yağlı diyet uygulananlarda başlangıçta (istenmedik şekilde) LDL "kötü" kolesterol artmasına rağmen, iki yılın sonunda iki grupta da LDL kolesterol açısından benzeri iyileşmeler ortaya çıktı. Düşük karbonhidratlı diyetle beslenenlerin % 58'i, düşük yağlı diyetle beslenenlerin ise % 68'i iki yıl süreyle bu diyet*lerini devam ettirebildi. Araştırmanın neticeleri Annals of Internal Medicine'de yayımlandı.
  Lancet dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, hamilelikleri esnasında çok asiri_beslenen_hamilelerfazla kilo alan kadınların bebekleri ileri yaşlarda ciddi şişmanlık riski yaşıyor. Çalışma 513.000'den fazla kadın ve 1,1 milyon bebek üzerinde yapıldı. Hamilelik esnasında 24 kilogramdan fazla kilo alan kadınların bebeklerinin, sadece 10 kilogram alan kadınların bebeklerine göre yaklaşık 150 gram daha ağır olarak dünyaya geldiği tespit edildi. Araştırma, vücut ağırlıkları sonraki hamileliklerde sıklıkla daha ağır olmasına rağmen, kadınların her hamileliklerinde benzer ağırlıkta bebek dünyaya getirdiklerini de gösterdi.
  Amerikan Tıp Enstitüsü, hamilelik sırasında, vücut ağırlığı normal olan kadınların 11–16 kg., aşırı kilolu veya şişman kadınların ise 5–11 kg. almasını tavsiye etmektedir. Hamile kadın fazla gıda aldığında ilâve kalorilerden dolayı kan şekerinin yüksek olduğu anormal bir metabolik vasat meydana gelmektedir. Kilolu bebekler sonraki yıllarda astım, alerji, hattâ kanser gibi problemlerle daha fazla karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışmanın neticeleri, şişmanlığı önleme gayretlerinin bebek, anne karnındayken başlamasının münasip olacağını göstermiştir.
+ Yorum Gönder