+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Önyargı Ile Ilgili Makale Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Önyargı Ile Ilgili Makale Örneği
  Önyargı ile ilgili makale Örneği kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Önyargı Hakkında Makale

  “Ön yargılı Hoçvan’lılara sesleniyorum”

  Hoçvan’ı sevenler ne zaman ön yargılarından arınırlarsa işte o zaman Hoçvan ve halkı daha çok gelişir daha çok başarılı olur.

  Şimdi diyeceksiniz ki, Bu da nerden çıktı? Acele etmeyin anlatacağım! Ne zaman bu topluma hizmet etmek isteyen çıkarsa, mutlaka karşısına biriler çıkar hayırdır.

  Bu Hoçvan sevgisi nerden geldi. Sen de nerden çıktın. Seni bu kurumu ve halkını yıpratmak içim mi gönderdiler. Yoksa kurumu başkalarına peşkeş mi çekiyorsun. Siz derin bir adamı mısınız” Size birçok olay anlatabilirim…

  Kuruma ve bölgeye iyilik ettiklerini düşünüyorlar. Bazen insanın kendi ile hesaplaşması da lazım. Egoist düşünceleri kişiliklerini önüne geçtiği için anlamakta zorluk çekenler olabilir. Yâda anlamak istemeyebilirler. Yetişmiş deneyimli insanlarımızı kazanmak mı istiyoruz, yoksa kaybetmek mi? Öncelikle buna karar vermeliyiz.

  Siz yetişmiş insanlarınıza böyle bakarsanız. Katkı sağlamak isteyen kişiler de bu durum karşısında kendinden şüphelenmeye başlar. Geçmişte de bunun örnekleri fazlasıyla gördük. Artık bu tür hatalardan ve benzeri durumlardan bir an önce vazgeçilmelidir.

  Bölgenin yetişmiş insanları hiçbir beklentileri olmadan yapmak istediği tek şey kendi insanı ile bilgisini ve birikimini paylaşarak katkı sağlamak. Hoçvan halkını temsil eden bölgenin en saygın kuruluşu Hoçvan Dernekler Federasyonu (HOÇ-FED) 2. Genel kurulu yaklaşıyor. Birçok yerde yazılan çizilene bakarsanız. Nerdeyse kardeşi kardeşin karşısına getirecekler. Samimiyetten çok uzak söylemler söz konusu. Başkan adayları için söylüyorum. Sen AKP’lisin, Sen CHP’lisin, Sen BDP’lisin Milyonlarca insan birlik ve beraberlikten bahsederken sizler bu dar bakış açınızla bu güzide topluma hiç bir şey kazandıramazsınız. Bunu anlamamak için neden bu kadar ısrar ediyorsunuz?

  Hoçvan Dernekler Federasyonu başkanı olmak için bu toprakların çocuğu olması yetmez mi? Bilgili birikimli aidiyetini bilen bu özelliklere sahip birilerini seçsek yeterli olmaz mı? Hoçvan Dernekler Federasyonu’na ihanet mi eder? İşte onun için diyorum.. Kendini yetiştirmiş olan her insanımız çok değerlidir.

  Ön yargı ile ilgili bu hikâyeyi de sizinle paylaşmadan geçemeyeceğim; Bir köyde tek başına yaşayan hamile bir kadın, (çocuğu doğmadan önce kocası ölmüş) kendisine arkadaş olması açısından dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başlar. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallaşır. Bir kaç ay sonra kadının çocuğu doğar.

  Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak zorundadır. Günler geçer ve kadın bir gün bir kaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak zorunda kalır. Gelincik ile bebek evde yanlız kalmışlardır. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve gelir. Eve geldiğinde gelinciği ve kanlı ağzını görür. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırır ve onu oracıkta öldürür. Tam o sırada içerideki odadan bebek sesi duyulur. Anne odaya yönelir ve odada beşiği, beşiğin içinde bebeği ve bebeğin yanında parçalanmış olan yılanı görür. Hikâye böyle diyor. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle
+ Yorum Gönder


önyargı ile ilgili makaleler