+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Kendini Anlatmak ile ilgili deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Kendini Anlatmak ile ilgili deneme
  Kendini Anlatmak


  İnsanın kendini anlatmasından daha zor ve yararlı hiçbir şey düşünemiyorum. Ortaya çıkmak için, insanın süslenip kendine çeki düzen vermesi gerekir. Benim de, durmadan kendimi düzenlemem gerekiyor. Çünkü durmadan kendimi anlatıyorum.

  Kendinden söz etmek çoğu zaman kötü karşılanır. Çünkü kendinden söz etmek kendini övmek gibi görünür ve hoşa gitmez. Ama kendinden söz etmeyi yasaklamak gerekmez. Bu, çocuğun burnunu silecek yerde burnunu koparmak olur.
  Suç işleme korkusuyla işlenir bütün suçlar.

  Horatius

  Bir bilge ne güzel söylemiş;
  Herkes kendisi için bir derstir. Yeter ki insan kendisini yakından görmesini bilsin.
  Ben de, işte bu yüzden, kendimi anlatıyorum. Bildiklerimi söylemekle kalmıyorum, kendimi öğreniyorum. Başkasına ders vermek haddime düşmez. Benim öğrencim yalnızca benim. Ama kendimi başkalarına da anlatıyorsam bu da kötü değil. Bana yararı olan bu işin başkasına da yararı olabilir diye düşünüyorum. Kimseye zararım yok. Yalnız kendimle uğraşıyorum. Delilik ediyorsam, bundan ben zarar görürüm başkası değil.

  Çünkü bu delilik, bende başlar ve yine bende biter. Hiçbir kötülüğe yol açmaz.
  Ruhumuzun ele avuca sığmayan derin bir gücü vardır. Bunu gözlemlemek, karanlık bölgelerine inmek, bin bir türlü hallerini ve aralarındaki ince ayrımları tasvir edip yazmak sanıldığından çok daha zor bir iştir. Ancak bir taraftan da bu öyle garip, bir o kadar da zevk veren bir iştir ki insanı dünyadan çekip alır.

  Birkaç senedir düşüncelerimin tek amacı kendi benliğim. Yalnız kendimi sorguluyor ve mercek altında tutuyorum.

  Başka şeyleri de inceliyorum kimi zaman, ama onu da hemen kendime çekiyor, daha doğrusu kendime mal ediyorum. Daha az yararı olan öteki bilimlerde olduğu gibi, kendini tanıma ilminde de, öğrendiklerimi başkalarına bildiriyorsam, bunda hiçbir kötülük görmüyorum.

  Ama öğrendiklerimle yetindiğim sanılmasın. 2. HAZEL
  Üye

  Kendini izah (anlatamayan) edemeyen bir insan bu hayata çok acı ve ızdırap çeker çünkü karşısında ki insan ona acımaz ve onu yanlış yönlendirebilir ve kendini izah edemediğin için kimseye bir şeyde anlatamazsın.
+ Yorum Gönder