+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Bilmek ve İnanmak İle İlgili Deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Bilmek ve İnanmak İle İlgili Deneme
  Bilmek ve İnanmak


  Hiç bilgi sahibi olmadığımız şeyler konusunda, aldatmaya ve aldanmaya daha müsait oluruz. Öncelikle, görülmedik şeylere insanlar nedense daha kolay inanır. Sonrasında da üzerlerinde konuşmaya ve düşünmeye alışık olmadığımızdan, bunlara karşı koymamız da zor olur.
  İşte bu yüzdendir ki; insan en az bildiği şeye en çok inanır. Simyacılar, kâhinler, hukukçular, falcılar, doktorlar ve bunlar gibi bize masal okuyan diğerleri çok rahat konuşurlar. Korkma-sam bunların arasına başkalarını da sayardım.

  Din sahtekârları hep, kıyamet alametlerinden, dünyanın sonunun geldiğinden söz eder. Bu konular hakkında hiçbir insanın bilgisi olamayacağından, perde arkasında kolayca saklanırlar.
  Bilgimizi aşan bu benzer birçok şeylerde kafamızı, hem inanmakta, hem de inanmamakta dizginlemeliyiz.

  Ben ağır anlayışlı, biraz da elle tutulur, ayağı yere basan, olağan şeylerden yanayımdır. Bu nedenle de eskilerin şu dedikleri bana dokunmaz:
  İnsanlar anlamadıklarına daha çok inanırlar.

  Biliyorum bana şüphe ettiğim için kızıyorlar. Ağır küfürler savuruyorlar. İnandırmanın yeni bir yolu da bu şimdilerde. Ama Tanrıya şükür, benim inancım yumrukla değiştirilecek cinsten değildir. Ben onların görüşlerini yanlış olmakla suçlamıyorum. Sadece anlaşılması zor ve fazla cüretkâr buluyorum. Ama benim bunu ifade tarzım oldukça ölçülüdür. Bana göre, düşüncelerini kafa tutarak, buyruklar vererek ortaya koyanlar akıldan yana güçsüz olduklarını belli ediyorlar. 2. HAZEL
  Üye

  Bilmediğimiz bir konu ve düşünce hakkın da konuştuğumuz da karşımız da ki kişi bizi çok çabuk kandıra bilir ve yanlış olan şeyleri bize doğruymuş gibi göstererek ten kandıra bilir bu sebep ten her insan okumalı ve kültürlü bir fert olmalıdır.
+ Yorum Gönder