+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Dostluk Üstüne İle İlgili Deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Dostluk Üstüne İle İlgili Deneme
  Dostluk Üstüne


  Çoğunlukla ruhlarımızın beraber olmasını sağlayan bir tesadüf ya da, zorunlu olduğumuz için edindiğimiz ilişkiler ve yakınlıklar; dostluk olarak adlandırılır. Oysaki benim anlattığım türden dostlukta ruhlar o kadar derinden uyuşmuş, karışmış ve kaynaşmıştır ki onları birleştiren dikiş görünmez, bulunmaz olur. Onun için sevdiğimi bana soranlara bunu ancak şöyle anlatabilirim sanıyorum: Çünkü o, o idi; ben de bendim.

  Dostluğumuz süresinde ruhlarımız sımsıkı bir beraberlikle yürüdü. Birbirini öylesine coşkun bir sevgiyle seyretti ki! Ruhlarımız en gizli taraflarına kadar açıldılar. Ben onun ruhunu kendi ruhum kadar iyi bilmekle kalmadım; kendimden çok ona güvenecek hale geldim.
  Öteki sıradan dostlukları hem de en iyilerini ben de herkes kadar bilirim. Bizim dostluğumuzu onlara benzetmeye kalkışmayın. O dostluklarda insanın, eli tetikte yürümesi gerekir. İki kişi arasındaki bağ, güvensizliğe hiç yer vermeyecek kadar düğümlenmiş değildir.

  Derler ki: "Dostunuzu, bir gün kendisinden nefret edecekmiş gibi sevin; ondan, bir gün kendisini sevecekmiş gibi nefret edin". Bu benim anlattığım yüksek ve yalın dostluk için hiç yerinde bir davranış olmazdı. Ama sanırım öteki dostluklara uyması mümkün. Bunlar için, Aristoteles'in sık sık tekrarladığı şu sözü de kullanabiliriz: "Ey dostlarım, dünyada dost yoktur"

  Onsuz bitap ve bezgin sürüklenip gidiyorum. Dünyanın zevkleri beni avutacak yerde, dostumun ölümünün acısını daha fazla arttırıyor. Biz her şeyde birbirimizin yarısı değil miydik? Oysa ben bu dünyada kalmakla onun payını çalar gibi oluyorum. Her işte onun ikinci yarısı olmaya o kadar alışmıştım ki şimdi artık yarım bir varlık gibiyim.

  Mademki vakitsiz bir ölüm seni, ruhumun yarısı olan seni alıp götürdü, yeryüzünde varlığımın yarısından, en aziz parçasından yoksun yaşamakta ne anlam var? O gün ikimiz birden öldük.

  Horatius

  Ne yapsam, ne düşünsem onun eksikliğini duymaktan kendimi alamıyorum. Biliyorum O da benim için aynı şeyi hissederdi. Çünkü o, diğer bütün değerlerinde olduğu gibi, dostluk duygusuyla da benden kat be kat üstündü. 2. HAZEL
  Üye

  Her insanın tesadüf veya her hangi bir şans la karşılaştığı ve çok iyi anlaştığı iyi ve kötü gününde yanında olan kimi zaman seni senden bile çok seven insanlardır dostlarımız. Bu sebep ten dolayı kayıp etmemeliyiz dostlarımızı.
+ Yorum Gönder