+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Ölçülü Olmak İle İlgili Deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Ölçülü Olmak İle İlgili Deneme
  Ölçülü Olmak

  İnsan elinde ne illet var ki, dokunduğunu değiştiriyor kendiliğinden iyi ve güzel olan şeyleri bozuyor. İyi olmak arzusu bazen öyle azgın bir tutku oluyor ki, iyi olalım derken kötü oluyoruz. Bazıları der ki, iyinin aşırısı olmaz, çünkü aşırı oldu mu zaten iyi değil demektir. Sözcüklerle oynamak diyeceği gelir insanın buna. Felsefenin böyle ince oyunları vardır.

  insan iyiyi severken de, doğru bir işi yaparken de pekâlâ aşırılığa düşebilir. Tanrının dediği de budur: Gereğinden fazla uslu olmayın, uslu olmanın da bir haddi vardır.

  Okunu hedeften öteye atan okçu, okunu hedefe ulaştırmayan okçudan daha başarılı sayılmaz.

  insanın gözü karanlıkta da iyi görmez, fazla ışıkta da.
  Platon'da der ki, felsefenin fazlası zararlıdır. Felsefe bir ölçüye kadar iyidir, hoştur. Yararlı olduğu ölçüyü aşacak kadar derinlere gidersek çileden çıkar, kötüleşiriz; herkesin inandığı, uyduğu şeyleri küçümseriz; herkesle doğru dürüst konuşmaya, herkes gibi dünyadan zevk almaya düşman oluruz. Kimseyi yö-netemeyecek, başkalarına da kendimize de hayrımız dokunmayacak bir hale geliriz; boş yere şunun bunun sillesini yeriz. Felsefenin fazlası bizim gerçek duygularımızı körletir, gereksiz bir inceleme ile bizi doğanın güzel ve rahat yolundan çıkarır.

  İnsana ölçü gerekir. Ölçü olmayan yerde kavga, gürültü ve haksızlık vardır. Doğru yol uğrunda kendimi ateşe atabilirim; ama elden gelirse başkalarını yanmaktan korurum. Montaigne Şatosu gerekirse herkesin evi ile birlikte yansın; ama gerekmezse kurtulmasına sevinirim, işimin bana verdiği olanaklarla onu korumaya çalışırım. 2. HAZEL
  Üye

  Bir insan konuşmasını yürümesini her yaptığını iki kere düşün melidir çünkü karşımızdaki insanı kırabilecek ve onu üze bilecek kadar ileri gide biliriz bundan dolayı kendimize dikkat etmeliyiz.
+ Yorum Gönder