+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Fatih Köprüsü (Edirne) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Fatih Köprüsü (Edirne)
  Fatih Köprüsü (Edirne)

  Edirne Sarayiçi’nde, Demir Kapı ile Adalet Kasrı arasında Tunca Nehri üzerindeki bu köprünün kitabesi bulunmadığından ne zaman yapıldığı kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber, köprünün Fatih Sultan Mehmet döneminde XV.yüzyılda yapıldığı kabul edilmektedir. Mimarı hakkında da bir bilgi bulunmamaktadır. Sarayiçi’ndeki sarayın yanmasından sonra yapılan Süvari Kışlalarına yakınlığından ötürü de bu köprüye Süvari Köprüsü, saray kullanılırken de Has Bahçe Köprüsü isimleri de yakıştırılmıştır.

  prü 4 ayak üzerine 3 kemerli olarak kesme köfeki taşından yapılmıştır. Köprü kemerleri hafif sivridir. Orta kemer diğerlerinden daha büyük ve daha geniştir. Kemer ayakları memba cephesinde üçgen bir çıkıntı oluşturur. Bunun karşı cephesinde ise sekizgenin yarısı olarak düşünülen kütlevi bir çıkıntı bulunmaktadır. Köprü üzerinde dışarıya taşkın bir korniş uzanmaktadır. Bu kornişler köprünün meyline uygundur. Baba taşları bulunmamaktadır. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Avrupa ve Asyayı Boğaziçi Köprüsünden sonra birbirine bağlayan ikinci köprüdür. Dünyanın en büyük çelik asma köprüleri arasında yer alır. Bu Köprünün yapımı tamamlandıktan sonra Turgut Özal tarafından açılışı yapılmıştır.
+ Yorum Gönder


fatih köprüsü edirne,  edirne fatih köprüsü hakkında bilgi,  edirne fatih köprüsü,  fatih köprüsü edirne hakkında bilgi