+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda İstanbulun Fatih İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  İstanbulun Fatih İlçesi Tanıtımı
  İstanbulun Fatih İlçesi Tanıtımı

  Fatih, Eminönü ile birleşmesi ile beraber Türkiye'nin en tarihi ve turistlik bölgesi konumuna gelmiştir.

  Fatih, İstanbul tarihi yarımadadaki en eski ilçedir. İsmini Fatih Sultan Mehmet'ten alır. Fatih, İstanbul'un Fethinden sonra hızlı bir şekilde klasik Türk şehri haline dönüştürülmüştür. Fatih'in, camileriyle, türbeleriyle mistik bir havası vardır. Esas istanbul olarak anılmaktadır.Türkiye'nin en muhafazakar bölgesidir.İskenderpaşa ve İsmailağa cemaati buradadır.


  Fatih ilçe sınırındaki surlarBuradaki en önemli anıtsal yapı olan Fatih Camii yine Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Fatih camii bu bölgedeki en fazla ziyaret edilen cami durumundadır. Fatih Camii'nin Osmanlı Tarihi açısından bir diğer önemi de açılan ilk medreselerin bu camiinin bünyesinde olmasıdır. Şu anda hala bu medreseler üniversite öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Tarihi değere sahip Zeyrek Camii kiliseden camiye çevrilmiştir. İskender Paşa Camii, Hırka-i Şerif Camii, Vefa Camii yine bölgedeki en önemli anıtsal yapılardır.

  Fatih'i Beyazıt'a bağlayan ana cadde olan Fevzi Paşa Caddesi Roma döneminden beri aynı işlevini sürdürmektedir. Yine çok önemli bir yapı olan tarihi su kemeri aynı bölgede bulunmaktadır.

  Fatih semti oldukça yüksek bir yerde kurulmuştur. Çeşitli manzara noktalarından Haliç ve İstanbul Boğazı rahatlıkla izlenebilir. Fatih ilçesi kuzeyde Eyüp ve Haliç, doğuda Eminönü, batıda Zeytinburnu, güneyde de Marmara Denizi ile çevrelidir. İlçenin tümü İstanbul kentinin tarihsel çekirdeği olan suriçinde yer alır. Fatih Belediyesi 1984'e değin İstanbul Belediyesi'ne bağlı bir şubeyken,yapılan bir düzenlemeyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir ilçe belediyesi durumuna getirilmiştir. Köy yerleşimi olmayan ilçede 102 mahalle vardır.

  1 Ağustos 2008 yılında ilçeye, Vatan Caddesi üzerine Historia alışveriş merkezi açılmıştır
  Coğrafi Durumu
  Fatih İlçesinin; Kuzeyinde Haliç, Güneyinde Marmara, Doğusunda Eminönü İlçesi ve Batısında Eyüp ve Zeytinburnu İlçeleri bulunur. İlçenin 10.50 km2 dir. Denizden yüksekliği 60 m.dir. Tarım arazisi yoktur.

  İstanbul’un en eski İlçelerinden olan Fatih kuzey ve batıdan tarihi surlarla çevrilidir. Haliç Ayvansaray’ dan Yedikule’ye kadar uzanan bir bölümü tamir gören bu surlar Fatih İlçesini Eyüp ve Zeytinburnu İlçelerinden ayırır.Haliç ve Marmara kıyılarındaki deniz surları büyük ölçüde tahrip olduğu, zarar gördüğü için günümüze kadar ulaşmamıştır. Atatürk Köprüsünden itibaren başlayan Atatürk Bulvarı, Mustafa Kemal Caddesi, Fatih ile Eminönü İlçesini birbirinden ayırır. Daha önceleri, tek ilçe iken 1928’ de Eminönü ve Fatih olarak iki ilçeye ayrılan eski İstanbul’u meydana getiren bu yarımada Türklerin İstanbul’u alışlarıyla birlikte ilk yerleşim yerleridir. İstanbul’un ulaşımını sağlayan 3 ana cadde Fatih İlçesinden geçer, bunlar; Saraçhane başından Edirnekapı’ya uzanan Macar Kardeşler ve Fevzi Paşa Caddeleri, Aksaray’ı Topkapı’ya bağlayan Vatan Caddesi ve Aksaray’ı yine Topkapı’ya bağlayan Millet Caddesi’dir. Haliç kıyısı boyunca Ayvansaray, Demirhisar, Balat İskelesi, Abdülezel Paşa Caddeleri uzanır. Son zamanlarda bu caddeler üzerinde yeşil alanlar oluşturulmuştur. İlçenin Marmara kıyısından Sirkeci’yi Bakırköy’e bağlayan sahil yolu geçer, yine bu sahil yolu üzerindeki yeşil alanlar meydana getirilmiştir. İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan ve şehrin Batı yakasındaki banliyö ulaşımını sağlayan demiryolu da bu caddeye paralel devam eder.

  Tarihi Yapıtlar
  Şehirin en eski yerleşim alanlarından bazılarının bulunduğu Fatih ilçesi, tarih-sel yapılar açısından oldukça zengindir.Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde cazibesinden hiçbir şey kaybetmemiştir ve sınırları içinde çok önemli tarihi ve turistik eserler barındırır. Sadece Türkiye'de değil dünyada da eşine az rastlanan bu eserlerden bazıları şunlardır:

  Fatih Fotoğrafları Fatih Camii
  Aksaray Valide Sultan Camii
  Anemas zindanları ve kuleleri
  Aya İrini Kilisesi
  Ayasofya
  Ayıos Yeosyios - Hagios Georgios Patrikhane Aya Yorgi Kilisesi
  Beyazıt Camii
  Beyazıt Meydanı
  Bonus Aspar Sarnıcı
  Bulgar (Stafi Stefanos) Kilisesi
  Bulgur Palas
  Burmalı Sütun
  Çemberlitaş
  Dar'ül Muallimat (Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi)
  Dikilitaş
  Duyunu Umumiye(İstanbul Erkek Lisesi)
  Fatih Camii
  Fener Rum Erkek Lisesi
  Gülhane Parkı
  Hırka-i Şerif Camii
  Hora-Khora Manastırı
  İstanbul Üniversitesi
  Kapalıçarşı
  Kariye Camii
  Kıztaşı (Markinos) Sütunu
  Küçük Ayasofya Camii
  Laleli Camii
  Melandisia (Mevlana) Kapı
  Mısır Çarşısı
  Mihrimah Sultan Camii
  Nuruosmaniye Camii
  Örmeli Sütun
  Pertevniyal Valide Sultan Sebili
  Sultanahmet Camii
  Sultanahmet Meydanı
  Süleymaniye Camii
  Şehzade Camii
  Tekfur Konstantinnos Porfirogennatos Sarayı
  Topkapı Sarayı
  Valens Kemeri
  Yavuz Sultan Selim Camii
  Yedikule Hisar ve Zindanları
  Yeni Camii
  Yerebatan Sarayı
  Zeyrek (Pantokrator Kilisesi) Camii
  Zeyrek (Pantokrator Fildami) Kapalı Sarnıcı


  Eğitim Kurumları

  İstanbul Lisesi, Şehremini Anadolu Lisesi, Gelenbevi Anadolu Lisesi, Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi, Darüşşafaka Lisesi, Fatih Kız Lisesi, Pertevniyal Lisesi, Fatih Ticaret Lisesi, Sultanselim Kız Mes-lek Lisesi, Fatih Îmam-Hatip Lisesi, Özel Eresin Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Sahakyan Nunyan Ermeni Lisesi, Özel Fe-ner Rum Erkek Lisesi, Ahmet Rasim Lisesi, Çapa Atatürk İlköğretim Okulu, Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi, Vatan Lisesi, Özel Yuvakimyon Rum Kız Lisesi’dir. İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Cerrahpaşa ve İstanbul (Çapa) Tıp Fakülte-leri ve Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Lisesi'de vardır.

  Ulaşım
  Kabataş-Zeytinburnu ve Topkapı-Habibler tramvay hatları, bazı deniz yolu ulaşım yerleri, Vatan Caddesi üzerindeki Metro ağı(M1 Aksaray-Havalimanı) ve bir çok otobüsün geçtiği yol hattı üzerinde olduğundan ulaşımı en kolay ilçelerden birisidir.

  Hastaneleri
  Fatih ilçesi ülkenin dört bir yanından gelen hasta ve hasta yakınlarını ağırlamaktadır. Bunun nedeni ise ilçede bir çok hastane bulunmasıdır. Genellikle Çapa Tıp Fakültesi'nin adı geçse de ilçe de ayrıca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Vakıf Gureba Hastanesi, Haseki Hastanesi, SSK Samatya Hastanesi gibi bir çok büyük hastane'nin yanısıra özel hastaneler ve polikliniklerde bulunmaktadır.

  Ekonomi
  İlçe genellikle ticaret,imalat, sanayi ve turizm ağırlıklı bir görünümdedir. Çapa semtinde eczane ve hazır yemek sektörünün geliştiği görülmektedir. Nüfusun çeşitli mesleklere göre dağılışı:
  (a) Tacir : % 20
  (b) Esnaf : % 20
  (c) Memur-Emekli : % 10
  (d) İşçi : % 10
  (e) Öğrenci : % 20
  (f) Çeşitli Meslek : % 10
  (g) İşsiz Çalışmayan : % 10

  Ana Dil & Etnik Köken
  İlçede yaşayan nüfusun ana dili Türk’çedir. Bazı bölgelerde Rumca, Gürcüce, Ermenice, İbranice konuşan nüfusumuz yaşar. Zira Rum Ortodokslar, Gürcüler ile Ermeni ve Museviler kendi ana lisanlarına , örf ve adetlerine bağlıdırlar. Çingeneler azdır ve Türkçe konuşurlar. Diğer Etnik gruplar yekün tutmayacak kadar azdır ve Türkçe konuşurlar.

  Müze & Tiyatrolar
  Çevre Tiyatrosu, Fatih Reşat Nuri Sahnesi,Fatih Bld. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi
  Fethiye Müzesi, İmrahor Anıtı, İBB Karikatür Ve Mizah Müzesi, İtfaiye Müzesi, Kariye Müzesi, Tekfur Sarayı. Ayrıca bir çok kütüphanesi bulunmaktadır.

  Nüfus
  Yıllar 1935 1940 1945 1950 1955 1960 1965 1970 1975 1980 1985 1990 1997 2000 2007
  Fatih Nüfusu 251,437 266,272 292,089 359,909 433,629 435,446 482,451 554,659 627,012 567,902 590,842 545,908 497,839 463,626 455,498 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  İstanbul Fatih İlçesi  Fâtih: 1990 sayımına göre nüfûsu 462.464’dür. Yüzölçümü 13 km2 olup, nüfus yoğunluğu 35.374’dür. Eminönü, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Eyüp, Haliç ve Marmara Denizi ile çevrilidir. Haliç’teki kıyıları Unkapanı, Ayvansaray; Marmara Denizindeki kıyıları ise, Yenikapı ile Yedikule arasındadır. Yeşil alan ve bitki örtüsü bakımından çok fakir sayılır. İlçe ismini, Fâtih Sultan Mehmed Hanın türbesi ve câmiinden alır.

  Fâtih, 1928’de Eminönü’nden ayrılarak ilçe merkezi hâline gelmiştir. Sağlık ve eğitim veren kuruluşların sayısı çok fazladır. İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakülteleri, Vakıf Gureba, SSK Samatya Hastânesi, Haseki Hastanesi bu ilçededir. 1873’te öğretime başlayan Dârüşşafaka Lisesi, Fâtih’tedir. İstanbul’un en büyük ve en meşhur pazarı olan Çarşamba Pazarı, Fâtih’te kurulur. Ayvansaray, Çarşamba, Balat, Cerrahpaşa, Cibali, Çapa, Draman, Edirnekapı, Fener, Fındıkzâde, Haseki, Karagümrük, Samatya, Saraçhâne, Yedikule, Yenikapı, Yavuzselim başlıca semtleridir.
+ Yorum Gönder