+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda İstanbul Tarihi Hereke İpekli Dokuma ve Halı Fabrikası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  İstanbul Tarihi Hereke İpekli Dokuma ve Halı Fabrikası
  Hereke İpekli Dokuma ve Halı Fabrikası1843 yılında Hereke Fabrika-i Hümâyûnu adıyla Hereke’de kurulan fabrika, Osmanlı İmparatorluğu’nun o tarihe kadar halı ve ipekli dokuma alanında kurduğu en kapsamlı fabrikasıdır.1800’lü yıllarda başlatılan Türk sanayiinin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında açılan bu fabrika, kuruluşundan başlayarak sürekli yenilik ve değişiklikler yaşamıştır. Fabrika, o yılların öncü teknolojisini kullanmakta ve Osmanlı devleti adına milli dokumacılık ürünlerinin geliştirmesi ve çağdaşlaştırılmasına öncülük etmekteydi. Öyleki, Hereke Fabrikası’nın en üst kalitedeki ürünleri; Osmanlı sanayii’nin bir vitrini niteliğindeki başta Dolmabahçe olmak üzere padişaha ait saray, köşk ve kasırlarda yer alıyordu. Öte yandan bu konuda kolaylık sağlaması için Dolmabahçe Sarayı yapılırken, “Hereke Dokumahanesi” adıyla sarayın bünyesinde bir de atölye kurulmuştu.Cumhuriyet Dönemi’nde de çalışmasını sürdüren Hereke İpekli Dokuma ve Halı Fabrikası; günümüzde bir Müze-Fabrika olarak üretimini sürdürmekte ve konumuyla benzerleri arasında özel bir yer tutmaktadır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Osmanlılar döneminde kurulan en önemli dokuma fabrikası olan hereke dokuma fabrikası 1843 yılında kurulmuştur. Sanayide gelişmeleri oluşması ile kurulan bu fabrika sürekli yeniliklere ve gelişmelere ayak uydurmuştur.
+ Yorum Gönder