+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Bandirma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeRaT
  Devamlı Üye

  Bandirma
  Bandırma Hakkında Bilgi


  Bandırmanın ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Çeşitli araştırmalardan, Bandırmanın M.Ö 8 veya 9.lar arasında, Kapıdağ yarımadasındaki "Kyzikos" şehri ile aynı zamanda kurulmuş olabileceği sonucuna varılmıştır. Bir balıkçı köyü olan ve Kyzikos şehir devletinin limanı olarak da kullanılan Bandırma, o yıllarda Güvenilir Limananlamına geldiği düşünülen Panormos olarak anılıyordu. Panormos adının "Güvenilir Liman" anlamına geldiği bazı tarihçilerce reddedilmekte, bu adın "Yeşil Ova" anlamına geldiği ve bugün hava üssünün bulunduğu, şimdiki şehir merkezinin biraz dışında kalan düzlük yörenin o dönemlerde çeşitli eğlencelerin yanı sıra büyük güreş ve başka spor müsabakalarının da düzenlendiği bir şenlik alanı olduğu, şehrin adının bu düzlükten geldiği ileri sürülmektedir.  Bandırma tarihi üzerine bir başka tartışma konusu da antik çağın ünlü masalcısı Aisopos'un Bandırmalı olup olmadığıdır. Cevat Şakir (Halikarnas Balıkçısı), bu savı ileri sürdüyse de yörenin tarihinin araştırılmasında büyük katkısı olan Reşit Mazhar Ertüzün ve Ege Üniversitesi'nden Arkeoloji Profesörü Tomris Bakır, bu sava karşı çıkmakta, bu yanılgıya yol açanın antik çağda Aisopos adıyla anılan Bandırma civarındaki akarsu olduğunu belirtmektedirler. Bandırma'nın yakınındaki Gönen ilçesinin eski adı da Aisepostur. Bu, kasabanın yanından geçen çayın adıdır.

  I. Dünya Savaşı yıllarında Bandırma, Çanakkale Boğazının kapatılması ile bölgesel olarak büyük bir önem kazanmıştır. Savaş sonrası 2 Temmuz 1920 tarihinde Yunanlılar tarafindan işgal edilen Bandırma 17 Eylül 1922 tarihinde işgalden kurtarılmıştır.

  Bandırma bugün Kapıdağ Yarımadası'nın en önemli iskelesi ve sosyo-kültürel merkezidir, ekonomik anlamda da yörenin lideridir. İstanbuldan Bandırmaya düzenli Feribot seferleri yapılmakta, ulaşım yalnızca iki saat sürmektedir. (Deniz yoluyla İstanbul-Bandırma arası 60 km.dir.) Ulaşım modern ve hızlı feribotlarla sağlanmaktadır.

  Bir turizm ve tatil kenti olmaktan çok Bandırma sanayi ve ticaret merkezi olarak tanınmıştır. Dev limanı ve çevreye yayılmış sanayi tesisleriyle, sosyo-kültürel çeşitliliğiyle şehir İstanbul'un 100 bin nüfuslu herhangi bir semtini andırmaktadır.

  Şehir, Osmanlılar döneminde de İstanbulu Kuzey Ege ve İzmire bağlayan önemli bir iskeleydi. Osmanlı döneminden kalan tek eser 1877de yanan 19. yüzyıl camisinin yerine mimar Kemalettin Bey tarafından yapılan Haydar Çavuş Camii dir.

  Bandırma merkezinde liman ve fabrika atıklarının yarattığı kirlilik nedeniyle denize girilmez. Ama şehir merkezinden yaklaşık 20 dakika uzaklıktaki Tatlısu bölgesi ve 22 km. uzaklıktaki Erdek, Bandırma'nın ve bölgedeki denize kıyısı bulunmayan Eskişehir, Bilecik gibi yerleşimlerin gözde sayfiye mekanlarıdır. Plajlar ve diğer turistik çekim noktaları Erdek ve Tatlısu'dadır. Yakınlardaki Kapıdağ'ın ormanlık iç bölgeleri de her geçen gün daha fazla ilgi toplamakta, doğa turizmi amacıyla kullanılmaktadır. Kapıdağ'da cumhuriyet öncesi Rum'lardan Müslüman olup Yunanistan'a göçmeyenlerin (Yörede verilen isimle "Dönmeler") torunlarıyla "Pomak" denilen Batı Trakya Türkü muhacirlerinin birarada yaşadığı bakir köyler vardır. Cumhuriyet öncesinde Kapıdağ yöresi Anadolu'da Rum nüfusun en yoğun yaşadığı yerlerin başlıcalarındandı.

  bandirma.jpgBANDIRMA2.jpgbandirma1.jpg

  Bandırma'nın çevresindeki diğer önemli noktalar Pers'lerden bugüne ulaşan Daskyleion ören yeri, Manyas Kuş Cenneti ve kaplıcaları, deri sanayii, rengarenk oya pazarı ile ünlü Gönen'dir.

  Bandırma'da ayrıca Balıkesir Üniversitesi'ne bağlı iki yüksek okul ve bir fakülte bulunmaktadır. Kentte yerel basın gelişmiştir. Altı adet günlük yerel gazete, dört adet yerel radyo istasyonu ve bir yerel televizyon kanalı faaliyetlerini sürdürmektedir.
 2. Nejat
  Yeni Üye

  Gencler Yaz Geldi hepinize iyi tatiller .Gule gule gidin gule gule gidin.

  Ben Bu sene ne Avsa Adasndayim.Avsayi Tanimak istiyorsaniz.Lutfen asagidaki linki Tiklayiniz.Hayat Avsa Adasinda size tavsiye ederim


  Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.Basarilarinizin devamini beklerim.
+ Yorum Gönder


bandırma,  bandırma üniversitesi