+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Bilgiler
  İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi


  Tarihi Atli Kösk ve en ileri teknolojiyle donanarak ona eklenen yeni galeri, bu yapisiyla uluslararasi düzeyde bir müze standardina kavusturulmus ve 3500 m2''lik alan ile her türde sergilemeye uygun hale getirilmistir.

  Picasso Istanbul''da : Sabanci Üniversitesi Sakip Sabanci Müzesi, 20. yüzyilin en büyük sanatçilarindan Pablo Picasso''nun eserlerine ev sahipligi yapti.

  SAKIP SABANCI MUZESI
  PICASSO ISTANBUL''DA


  Bugün Sabanci Müzesi''ndeki son derece degerli yazma eserler, 19 ve 20. yüzyila ait zengin tablo koleksiyonu bu genis sergi alaninda sergilenmekte, Müze ayni zamanda yurt içi ve disindan gelen sergilere de ev sahipligi yapmaktadir.

  Sakip Sabanci Müzesi, Sabanci Üniversitesi''nin bünyesinde yer almaktadir ve bu kimligiyle de bir egitim kurumu olma özelligi tasimaktadir. Bu çerçevede Müze''de çesitli düzeyde egitim programlari yapilmakta, ayrica hafta sonlari müzik etkinliklerine de yer verilmekte, sürekli ve geçici sergileme ile etkinlikler, internet araciligiyla da genis çevrelere yansitilmaktadir. Müze özürlüler için de elverisli gezi olanaklarina sahiptir.

  Atli Kösk''ün giris katindaki üç oda Sabanci ailesinin köskte yasadigi dönemde kullandigi mobilyalar ve 18- 19. yüzyil sanat eserleri ile dösenmis halde, oldugu gibi korunmaktadir.

  Sabanci Koleksiyonu''nda yer alan küçük heykel, madeni eser, porselen, obje ve mobilyalardan olusan dekoratif sanat eserleri koleksiyonu, 1940 yilinda Haci Ömer Sabanci tarafindan olusturulmaya baslanmis, 1970 yilindan beri de Sakip Sabanci''nin büyük sevgi ve ilgisiyle zenginlesmistir. Koleksiyonda, aralarinda vazolarin da yer aldigi 18 ve 19. yüzyil Çin Famille Noire, Famille Verte porselenleri, polikrom vazolar, dekoratif tabaklar bulunmaktadir. Bunlarin yani sira, çok sayida Sévres vazosunu da içeren 19. yüzyil Fransiz porselenleri ile Berlin ve Viyana atölyelerinde üretilmis Alman porselenleri, koleksiyonun degerli parçalari arasinda yer almaktadir.


  Picasso Istanbul''da : Sabanci Üniversitesi Sakip Sabanci Müzesi, 20. yüzyilin en büyük sanatçilarindan Pablo Picasso''nun eserlerine ev sahipligi yapti.

  Türkiye''de Batili bir sanatçiya ayrilan ilk büyük sergi olma özelligini tasiyan Picasso Istanbul''da, sanatçinin tüm dönemlerini kapsayan 135 eserden olustu.

  Picasso''nun torunu Bernard Ruiz-Picasso tarafindan seçilen eserler, Paris ve Barselona''daki Picasso müzelerinden, Lille Modern Sanat Müzesi''nden, Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso para el Arte (FABA) ve aile koleksiyonlarindan derlendi.

  Sabanci Holding''in destegi, Fundación Almine Bernard Ruiz-Picasso para el Arte ve Istanbul Fransiz Kültür Merkezi''nin katkilariyla düzenlenen sergide, sanatçinin çalistigi stüdyolarin ve yakin çevresindeki kisilerin, ünlü fotografçilar tarafindan çekilen fotograflari da yer aldi 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Sakıp Sabancı Müzesi..


  sak-p-sabanc-m-zesi.jpg
+ Yorum Gönder


sakıp sabancı müzesi hakkında bilgi,  sakıp sabancı müzesi,  sakıp sabancı müzesi hakkında kısa bilgi,  sabancı müzesi,  sabancı müzesi hakkında bilgi,  sakıp sabancı müzesi hakkında yorumlar