+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Sultanahmet Camİİ hakkında genel bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Sultanahmet Camİİ hakkında genel bilgiler
  Sultanahmet Camİİ hakkında genel bilgiler

  Sultanahmet Camii Mavi Cami olarakta bilinir. İstanbul’da bugünkü Sultanahmet semtinde Sultan Birinci Ahmed tarafından yaptırılan cami; medrese, darülkurra, sıbyan mektebi, türbe, arasta, dükkanlar, hamam, darüşşifa, imaret ve üç sebilden oluşmaktadır. 1609-1620 yılları arasında Mimar Sedefkar Mehmed Ağa tarafından yapılmıştır.

  Sultanahmet Camii hakkında ansiklopedik bilgi
  Sultanahmet Camii Mavi Cami olarakta bilinirİstanbul’da bugünkü Sultanahmet semtinde

  İstanbul, Marmara Bölgesi’nde il ve Türkiye’nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye’nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç’i de çevreleyecek şekilde Türkiye’nin kuzeybatısında kurulmuştur.
  …Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Sultan Birinci Ahmed tarafından yaptırılan cami; medrese, darülkurra, sıbyan mektebi, türbe, arasta, dükkanlar, hamam,

  Sultan Birinci Ahmed 18 Nisan 1590 günü Manisa’da doğdu. Babası Sultan Üçüncü Mehmed, annesi Handan Sultan’dır. Çok mükemmel bir tahsil gördü. Arapça ve Farsça’yı mükemmel derecede konuşurdu. Ok atmak, kılıç kullanmak, ata binmek gibi savaş ve askerlik alanlarında çok usta olan Sultan Birinci Ahmed, ava ve cirit oyununa çok düşkündü. Çok sade giyinirdi.
  …Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  darüşşifa,

  bkz. Hastane
  …Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  imaret ve üç

  İmaret, Osmanli Devleti’nde yer alan hayir kurumlarindan biri. İslâm ülkelerinde, özellikle de Osmanlı Devleti zamanında medrese talebelerine, fakirlere ve her isteyene Allahü teâlânın rızâsı için bedâva yiyecek dağıtmak üzere kurulmuş aşevleri. İlk zamanlarda birçok hayır işinin yapıldığı bir kurum olan imâretler, sonraları sâdece yiyecek dağıtılan yerler haline gelmiştir.
  …Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  sebilden oluşmaktadır. 1609-

  1609 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  …Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1620 yılları arasında Mimar

  1620 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  …Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Sedefkar Mehmed Ağa tarafından yapılmıştır. Duvarlarla çevrili bir dış avlunun içinde yer alan cami, her ikiside kareye yakın planlı bir ibadet mekanı ile bir şadırvan avlusundan oluşur. İbadet mekanını örten yirm iki metre çapındaki ortak kubbe dört yandan yarım kubblerle çevrilmiş, boş kalan dört köşeye de birer küçük kubbe getirilerek tam bir merkezi plan şeması oluşturulmuştur. Büyük kubbeyi taşıyan kemerlerin oluşturduğu daire kesitli dört fil ayağı dilimli yapılarak kalınlık etkisinin azaltılmasına çalışılmıştır. Kubbeye geçiş büyük pandantiflerle sağlanmıştır. Caminin duvarları, ikinci pencere sırasına kadar mavi rengin egemen olduğu çinilerle kaplıdır. Duvarların ve filayaklarının yarıdan yukarısı, kemelerin, pandantiflerin, yarım kubbelerin ve büyük kubbenin içi gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile bezenmiştir. Bu yüzden cami, özellikle Avrupalılar arasında Mavi Camii olarak bilinir. Dört yanı revaklı şadırvan avlusunun dış avluya bakan iki yan duvarıyla, caminin iki katlı revaklarla zenginleştirilmiş yan duvarlarının üstünde, zemin hizasında abdest muslukları sıralanmıştır. İkisi iç avlunun dış köşelerinde, dördü de cami kütlesinin köşelerinde yer alan minarelerin ilk ikisi ikişer öbürleri üçer şerefelidir.

  Dış avluda, caminin güneydoğu köşesinde yer alan ve bir rampa ile çıkılan Hünkar Kasrı bu uygulamanın ilk örneğidir. burası bugün Halı Müzesi olarak kullanılmaktadır. Caminin bodrumunda da Kilim ve Düz Yaygılar Müzesi açılmıştır.

  Türk ve İslam dünyasının en ünlü anıtlarından birisi olan Sultan Ahmet Camii İstanbul’a gelen herkes tarafından hayranlıkla ziyaret edilir.

  Sedefkar Mehmed Ağa Sultanahmet Camii’sinin mimarı. Kanuni Sultan Süleyman’ın saltanatının son senelerinde, Rumeli’nden devşirilerek İstanbul’a getirildi. Beş sene Acemi Ocağında kaldıktan sonra, Kanuni Sultan Süleyman Türbesi bahçe bekçiliği vazifesi verildi. Bu vazifesi esnasında mühendis mektebi talebelerinin derslerini dikkatle takip etmesi, hocaların gözünden kaçmadı.
  …Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Klasik Türk Sanatının bir diğer örneği olan bu Sultan Ahmet Camii orijinal olarak 6 minare ile inşa edilen tek camidir. Bulunduğu yer tarihi İstanbul şehrinin daha erken yapılmış diğer önemli eserleri ile çevrilidir. İstanbul şehrinin en güzel manzarası denizden görülür. Bu şahane manzarada caminin silueti yer alır. Şöhreti “Mavi Camii” olarak bilinen eserin asıl adı I. Sultan Ahmet Camiidir. Esas mesleğine yakışır şekilde,

  Namaz vaktinin geldiğini bildirmek için, câmilerde, müezzinin ezan okuduğu bir veya birkaç şerefesi olan yüksek ve ince yapı. Lügatte, “nur saçan yer, ezan yeri, çerağ” mânâlarına gelir. Minâre, Arapça olan “menâra” kelimesinin değişikliğe uğramış hâlidir. Minâre, genellikle taştan inşâ olunduğu gibi tuğladan ve ahşaptan da yapılır.
  …Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Mimar Mehmet Ağa Cami içerisini kuyumcu titizliği ile dekore etmiştir. 1609-1616 yılları arasında inşa edilen cami büyük bir kompleksin içerisinde bulunurdu. Bunlar bir kısmı zamanımıza gelemeyen sosyal ve kültürel içerikli yapılardı.

  Kapalı Çarşı,

  Kapalı Çarşı dünyanın en eski ve büyük kapalı çarşısı İstanbul şehrinin merkezinde yer alır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 60 kadar sokağı, üç binden fazla dükkânı ile Kapalı çarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür. 15 yüzyıldan kalan kalın duvarlı, bir seri kubbe ile örtülü eski iki yapının etrafı sonraki yüzyıllarda, gelişen sokakların üzerleri örtülerek, ekler yapılara
  …Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Türk Hamamı, aşevi, hastane, okullar, 2. Ziyaretçi

  Sultanahmet Camii
  1609 ile 1616 yılları arasında, dönemin sultanı I.Ahmet’in emri ile Mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından İstanbul’un tarihi yarımadasına inşa edilmiş olan Sultanahmet Camii, Sokullu Mehmet Paşa sarayının bulunduğu yerin satın alınıp yıkılması ile günümüzdeki konumunda bulunmaktadır. Ayasofya’nın müzeye çevrilmesiyle, İstanbul’un ana camisi haline gelmiştir.
  Mimar Mehmet Ağa, daha önce hiçbir sanatkarın yapmadığını yapmış, çok yönlülüğünü aynı eserde göstermiştir. Eserin planını kendisi çizmiş, duvarlarını kendisi süslemiş, kapıları kendisi beğenmiş, şiir renk ve ses güzelliğini de kendisi vermiştir.
  Mavi, yeşil, sarı ve beyaz renkte 20.000’i aşkın bitki motifleri kullanılmış İznik çinileri ile süslenmiş olan cami, büyük ve yarım kubbelerinin mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Sultanahmet Camii yabancı turistler tarafından “Blue Mosque” (Mavi Cami) olarak adlandırılır. Caminin içi çiniler dışında, Kuran’dan sözler içeren hatlarla kaplıdır ayrıca 200’i aşkın cam ile aydınlatılmaktadır ve altı minaresi bulunur. Avlusu neredeyse caminin kendisi kadar geniş olmakla birlikte, kesintisiz kemeraltıyla çevrilmiştir.
  Sultan Ahmet Camii, medreseler, hünkar kasrı, arasta, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, dükkanlar, hamam, çeşme, imarethane ve kiralık odalardan oluşan külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük alana sahip yapılardan biridir, fakat maalesef bu yapıların bazıları günümüze kadar varlığını sürdürememiştir. Zamanında altın ve diğer değerli taşlardan yapılmış avizeleri şuan kaldırılmış ya da yağmalanmış olup günümüzde göremediğimiz parçalardır. İnşa edildiği dönemde Cuma günleri Topkapı Sarayı’ndakiler ibadet etmek için seçtikleri cami Sultan Ahmet’tir. 400 yıla yakın tarihi olan Sultan Ahmet günümüzde dünya çapında şöhrete sahiptir. ABD eski Devlet Başkanı Bill Clinton’ın iki kez ziyaret ettiği cami, her yıl ramazan aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.
  Girdiğiniz anda bitmesini istemeyeceğiniz rüyada ya da coşkulu mavisiyle akvaryumdaki balıkları izlercesine kendinizi huzur dolmuş hissedeceğiniz cami, Türklerin ve turistlerin İstanbul’a ayak bastıklarında ilk uğradıkları yerdir. Her zaman kalabalık olan avlusundaki insanlarla birlikte, günbatımı vaktinde, caminin ışıklandırmaları açıldığında ve bambaşka bir güzelliğe büründüğünde siz de yüzünüzü camiye çevirerek akşam ezanını dinleyebilirsiniz.
  Not; Sultanahmet Camii hergün namaz vakitleri hariç 09:00-18:00 arasında ziyarete açıktır.
  Giriş üçretsizdir.
+ Yorum Gönder


sultanahmet camii hakkında kısa bilgi,  sultanahmet camii hakkında genel bilgiler,  sultanahmet camii hakkında bilgi,  sultan ahmet camii hakkında kısa bilgi,  sultanahmet camii kısa bilgi,  sultanahmet camii ile ilgili bilgiler