+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Kırıkkale hakkında herşey Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kırıkkale hakkında herşey
  Kırıkkale hakkında herşey  Babaeski

  Tarihi kimliği, coğrafi konumu ve iki önemli sınır kapısından gelen devlet yollarının birleştiği ulaşım fonksiyonu, insan sevgisi, eğitim düzeyi, kültürel ve sosyal yapısıyla ayrıcalıklı bir belde niteliğinde olan BABAESKİ; maalesef devlet yatırımlarından bugüne değin hakkettiği payı alamamış, kendi yağıyla kavrulma durumunda kalmıştır.

  Buna rağmen, yerel halkın girişimciliği-üretkenliği sayesinde, yıllar içinde hayli mesafe kat etmiş ve gelişme göstermiştir.

  Sosyo-kültürel oluşumda, sporda, kentsel düzen ve temizlikte; dünden-bugüne özgün bir yeri olan BABAESKİ, yarın da kendisini kanıtlayacak ve "Örnek Belde" olmayı sürdürecektir.

  Tabii; uygar, çalışkan ve birlikten-dayanışmadan, barıştan yana olan BABAESKİ'liler sayesinde  Büyükkarıştıran

  Büyükkarıştıran kasabası, Marmara Bölgesinin Trakya alt bölümünde Ergene Havzasında Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesine bağlı bir yerleşimdir. Güneyden ve doğudan Tekirdağ ili Muratlı ve Çorlu ilçeleri ile komşudur. Kuzey ve kuzeybatıdan Küçükkarıtıran ve Karamsul köyleri, batıdan ise Çiftlikköy köyü ile komşudur. Kasaba idari yönden Lüleburgaz ilçesine bağlıdır ve ilçeye 21 kilometre uzaklıktadır. Büyükkarıştıran D-100 (E-5) karayolu üzerinde olup Çorlu'ya : 23km., Tekirdağ'a: 40km., Kırklareli'ne de:86km mesafededir.

  Büyükkarıştıran'ın coğrafi yapısı genelde düzlüktür. Ergene Havzasında Büyükkarıştıran deresinin kuzeybatısında konut yerleşim alanları, güneydoğusunda sanayi alanları yer almaktadır. Kasabanın yerleşim alanları genelde 70 - 75 metre kodlarında bir alanda yerleşmektedir. İklim karakteri bakımından karasal iklim egemen olup, güneybatı rüzgarları hakimdir.


  Traklar'dan Günümüze Demirköy

  Kırklareli'nin Karadeniz sınırında bulunan Demirköy İlçesi İl Merkezi'ne 74 kilometre mesafededir. 1369 yılından önce Bizans hakimiyetinde olan Demirköy, Sultan I. Murat Hüdavendigar zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1914 yılına kadar Vesilhos Şehrine bağlı Samokofçuk isimli nahiye merkezi iken, Balkan Savaşı sırasında Vesilhos'un Bulgaristan'da kalması üzerine ilçe merkezi haline getirilmiş ve adı "Demirköy" olarak değiştirilmiştir. 27 Temmuz 1920 tarihinde Yunan işgaline uğrayan İlçe, 11 Kasım 1922'de kurtarılmıştır.

  Yüzölçümü 945 kilometrekare, rakımı 300 metre olan İlçe'nin genel bitki örtüsü ormanlıktır. Orman ağaçları başta meşe ve kayın olmak üzere çeşitlilik göstermektedir. İlçe Karadeniz ikliminin etkisinde olmasına rağmen, yazları sıcak ve kuraktır. Yıllık ortalama 1000 milimetre olan yağışlar bahar ve kış aylarında daha çok görülür. 2000 genel nüfus sayımı sonuçlarına göre Demirköy'ün nüfusu 11.407'dir. Bu nüfusun 4.855'i ilçe merkezinde, 2.215'i İğneada Beldesinde ve 4.337'si de köylerde yaşamakta olup, toplam 15 köyü bulunmaktadır.


  Evrensekiz

  Evrensekiz kasabası, Marmara Bölgesi'nin Ergene bölümünde yer alır. İdari bakımdan Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlıdır. Kasaba Lüleburgaz'a 13km, Çorlu'ya 42km, Tekirdağ'a 54km, Edirne'ye 88km, Kırklareli'ye 73km ve İstanbul'a 152km uzaklıktadır. Ahmetbey (KD), Akçaköy (D), Küçükkarıştıran (GD), Ovacık - Karamusul (GB), Yenibedir (B), Sakızköy - Emirali (K) kasabayı çevreleyen başlıca komşularıdır. Yer şekilleri sade ve deniz seviyesinden yükseklik 87 metredir. Bölgede karasal iklim etkisini gösterir.

  Evrensekiz belediyesi 14 Mayıs 1971 yılında kurulmuştur.

  Belde; Gündoğu, Kırcaali ve Fatih olmak üzere 3 mahalleden oluşmaktadır.

  Huzurlu bir tatil cenneti: İğneada

  Denizle ormanın kucaklaştığı Batı Karadeniz incisi İğneada sınırları içinde yer alan gölleri, oksijen çadırından farksız havası, leziz balıkları ve kolay ulaşımı ile doğaseverlerin gözbebeği. 20 km. uzunlukta geniş bir kumsala sahip olan İğneada koruma altındaki yedi gölü, zengin doğası ve bünyesinde sakladığı sürprizlerle yatırımcıları kendisine çekiyor.
  Şimdi Karadeniz'e, yemyeşil orman denizini geçip sahile yaklaşıyoruz. Evliya Çelebi ünlü Seyahatname'sinin 501. sayfasında Fatih'in akıncılarından İne Atlı Gazi'nin fethettiği bir belde harap, yıkılmış kalesi içinde odunculukla geçinen Rumlar yaşarmış diye yazmış. Bulgaristan sınırına 12 km. uzaklıktaki Kırklareli'ne bağlı İğneada dünden bugüne hem doğasını korumuş hem de villalarla, kooperatiflere kucak açmış. Yedigöller Milli Parkı ile rekabet edecek güzellikteki bölgede Erikli-Mert-Hamam-Pedina-Saka-Sülüklü ve Ramana isimleriyle anılan yedi göl bulunuyor. Sazan, kızılkanat, kefal, levrek, ilerya gibi balık çeşitlerinin yaşadığı göller koruma altında.
  20 km. uzunluğundaki kumsalda yürüyüş yapmak, sezonda denize girmek ise bir başka keyif sayılıyor. MTA tarafından yapılan araştırmada içinde altın zerrecikleri bulunan kumsalda, ekonomik olmadığı gerekçesiyle üretimden vazgeçilmiş. Denizle orman havasını teneffüs ederek yürüyüşe çıkanlar stres atarken aynı kumsalda dalgaların taşıdığı deniz kabuklarını da topluyorlar. Haziran-Eylül ayları arasında çok sayıda ziyaretçinin yaz tatilini geçirdiği İğneada, kış aylarında da haftasonu kentten kaçanların huzur sığınağı olarak kabul ediliyor.
  Yılların değişmeyen Belediye Başkanı Hayri Savaş sahilde 35 dönüm araziyi ağaçlandırıp çevre düzenlemesi yapmış. Pis sular oldukça gelişmiş bir kanalizasyon sistemiyle ormanın iç kesimlerine akıtılınca deniz içme suyu kadar temiz kalmış.
  Tipik Karadeniz sahillerinin aksine yaz aylarında sakin ve dalgasız deniz doğal liman olarak kuzey rüzgarlarına kapalı 150 metre sığ denizin yanısıra 3. ve 4. zamanın başlarında çevredeki dağlardan nehirler aracılığıyla gelen alüvyonların Rapana sırtı arası ile Limanköy Platosu'nun önündeki körfez doldurmasıyla bölge bu şekilde göller cennetine dönüşmüş. Yabani hayvanlar ve kuşlar için doğal barınak olan göllerin bir bölümü sazlıklarla kaplı. Özellikle Hamam ve Pedine gölleri Bulgaristan, Rusya, Tuna Nehri deltasından gelen kuğu, yabanördeği gibi göçmen kuşlara evsahipliği yapıyor.
  Bulgaristan tarafından gelen tekneleri ilk karşılayan deniz feneri, Liman Baba Türbesi'ni görebilirsiniz. Bulgar hududunu oluşturan üç metre enindeki Rezve Deresi kıyısına kurulu Beğendik Köyü, Atatürk Örnek Köyü olarak yapılmış. İğneada'ya 13 km. uzaklıktaki köy geziniz için Hudut Karakol Komutanlığı'ndan izin gerekiyor. 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kıyıköy

  Kırklareni'ne bağlı Kıyıköy (Eski adı Midye) İstanbul'un yakın çevresinde denizin mavisi ve karanın yeşilinin birleştiği güzel yer.

  Pabuç ve Kazan ırmakları arasında yüksek bir tepe üzerine kurulmuş köyün kıyılarında Karadeniz'in hırçın dalgalarının oyduğu koylar, mağaralar ve ilginç biçimli anıt kayalar var. Temiz havası ve denizi ile İstanbul'a yakınlığı gerek yazlık gerekse günübirlik geziler için Kıyıköy'ün cazibesini artırıyor.

  Antik çağlardan bu yana yerleşim olduğu bilinen köye Bizans sur kalıntılarının içinden geçilerek giriliyor. Kıyıdaki mağaraların eskiden korsanlar tarafından kullanıldığı söyleniyor. Nehir kıyısında bulunan kaya içine oyularak yapılmış Aya Nikola manastırının 3. yy'da yapılmış kolon kabartmaları, işlemeli sütunları ile kubbe ve kemerleri görülmeye değer. Köylülerin Neron Çeşmesi dedikleri tarihi çeşme epeyce harap durumda.

  Nehirler boyunca binbir çeşit kır çiçeğinin mis gibi kokuları, ötücü kuşların sonu gelmeyen konserlerinden gün boyu sarhoş olduysanız gün batımında tepeleri boyayarak kaybolan güneşin son ışıklarında Kartaltepe'de çayınızı yudumlayıp eşine az rastlanır Kıyıköy sahilini, "S" çizerek denize ulaşan ırmakları seyretmelisiniz.

  Köyde 20 kadar pansiyon bulunuyor. Ev-pansiyonlar da var Bir kısmı deniz manzaralı pansiyonlar haricinde çadır kurup kamp da yapılabiliyor. Nehirde ya da denizde tekne turu yapmak isteyenler limandaki balıkçı barınağından motorlu veya kürekli teknelerden birini kiralayıp Kıyıköy'ün tadını çıkarabilirler. Şişme botunuz varsa derelerin ilerilerine doğru keşfe çıkabilir, mevsimindeyse nilüferler arasında kürek çekebilirsiniz. Teknelerin çokluğu köyün balıkçı köyü olduğunu hemen gösteriyor.

  İğneada açıklarından tutulan Karadeniz'in ünlü kalkan balığını sahildeki balık halinden almak mümkün. İstanbul'dakine göre daha ekonomik olduğunu hemen belirtelim. Balığı Kıyıköy'de yemek isteyenler kalkan, tekir, lüfer, karagöz gibi çeşitler arasından, tabii mevsimine göre, seçim yapabilirler. Midye ve pavurya sevenler için ise Kıyıköy tam bir cennet. Nehirde kefal de tutuluyor ama dibe yakın yaşayan bu balığın etinde toprak kokusu oluyor.

  Bahar aylarında doğanın binbir renge büründüğü bu şirin yörede şehir gürültüsü, trafik ve kalabalık, kirli havadan uzaklaşıp biraz olsun "arınmak" mümkün.

  Kofçaz

  Kırklareli ilin en küçük ilçesidir. Kırklareli'nin kuzeyinde, İl merkezine 26 kilometre mesafededir. Kofçaz, Istranca (Yıldız) Dağları'nın eteklerine yerleşmiş, ormanlık alanların ortasında yeralmaktadır.

  1369 yılında Osmanlı topraklarına katılan İlçe'nin, ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde "Keşirlik" adıyla nahiye merkezi olarak idari taksimatta yerini almış ve 1959 yılında da Kofçaz adıyla ilçe olmuştur.

  Kofçaz, merkez Belediyesi ile bağlı 16 köyü ve 2 mahallesi bulunmaktadır. 2000 Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 4.166'dır. Bu nüfusun 1.538'i ilçe merkezinde, 2.628'i köylerde yaşamaktadır.

  Genel olarak dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olan İlçe'nin yüzölçümü 471.500 dekar olup, rakımı 640 metredir. İlçe arazisinden doğan dereler birleşerek Kayalı Barajını beslemektedir. Tipik karasal iklim hakimdir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve esintilidir.

  Ünlü Alevi şairi Hayrani ilçenin Karaabalar ,Şerif Bodur ise Topçular köyündendir. Topçular köyü her yıl yapılan "Topçu Baba Şenlikleri" ile ünlüdür. Kofçaz Kırklareli'nin Alevi-Bektaşi folklor ve kültürünün yoğunluk kazandığı bir bölgedir. Halk kültürü gereği yörede Gülbaba dahil dervişin mezarı bulunduğu varsayılır.


  Pehlivankoy

  D-100 karayoluna 20, İl merkezine 62 kilometre mesafede bulunmaktadır. Eski adı Pavli olan ilçe panayırı ile meşhurdur. Tüm Trakyalılar bu ilçenin "Pavli Panayırı"nı bilirler. Çok eski bir yerleşim merkezidir ve ilçe'nin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

  Daha önce Babaeski'ye bağlı bir bucak merkezi iken ,1957 yılında ilçe olmuş,1948 yılında da belediye taşkilatı kurulmuştur.

  Pehlivanköy, engebesiz ve düz bir arazi üzerine kurulmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 25 metre olup, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlıdır.

  2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 5.892'dir. Bu nüfusun 3.136'sı ilçe merkezinde, 2.756'sı köylerde yaşamaktadır. İlçe'nin 8 köyü bulunmaktadır. İlçeye bağlı belde,belediye yoktur.

  1960 Kurucu Meclis üyesi ve Kırklareli Milletvekili Abdurrahman Altuğ, ünlü şair Uluğ Turanoğlu buradan yetişmişlerdir. İlçe merkezinde oturan halkın önemli bir bölümü 1877-78 osmanlı-rus savaşı sırasında (93 harbi) Balkanlar'dan göçmen olarak gelmiş ve buraya yerleşmiştir.


  Pınarhisar

  1368 yılında I.Murat döneminde Gazi Mihal tarafından Bizanslılardan alınan Pınarhisar Kırklareli'nin tarihi kentlerinden biridir.

  1877-78 Osmanlı Rus savaşında Ruslar'ın işgaline uğramış, Balkan Savaşının büyük bir bölümü burada yaşanmıştır. 1912 yılında Bulgarlar'ın işgaline uğramış, 23 Temmuz 1913'te geri alınmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında ise Yunanlılar'ın işgaline uğramış 8 Kasım 1922 geri alınmıştır.

  1911'de ilçe, 1915'te yeniden bucak, 1953'te ise bugünkü ilçe statüsüne dönüşmüştür. 1909 yılında belediye olmuştur. İlk Belediye Başkanı Mehmet Ağa'dır. Eski Libya Başkanı Sadullah Koloğlu (Orhan ve Doğan Koloğullarının babaları) 1913 yılında burada kaymakamlık yapmıştır. Bugün ilçe merkezindeki tarihi Sadullah Koloğlu İlköğretim okulu onun zamanında yapılmıştır.

  İlçenin yüzölçümü 581 kilometrekare, denizden yüksekliği 192 metredir. Yazları kurak ve sıcak, kışları ise yağışlı ve soğuktur. Yıllık yağış oranı 792 kilogramdır. İlçe'nin kuzey kesimleri 500-600 metreyi bulan tepeler ve kayalıklarla şekillenmiştir. Yer yer ormanlık alan mevcut olup, İlçe'ye bağlı 3 belediye, 13 köy ve ilçe merkezinde 4 mahalle bulunmaktadır. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 22.729'dur. Bunun 11.263'ü İlçe merkezinde, 11.466'sı köylerde yaşamaktadır.

  İlçe merkezinde çimento ve kireç fabrikaları bulunmaktadır. İlçenin Kaynarca ve Yenice Belde Belediyeleri vardır. Kaynarca geçmişte soğuk ve sıcak su kaynakları ile anılırdı. En kaliteli pirincin Kaynarca Ovası'nda yetiştiği söylenmekte olup, Helenler'den beri insanların, burada yaşadıkları bilinmektedir.

  Pınarhisar ilçesi köylerinden Poyralı ve Osmancık Cuhuriyet tarihinde en fazla aydın insan yetiştiren köylerin başında gelmektedir. Cumhuriyet Dönemi'nin ilk köy kökenli Ağırceza Başkanı Ahmet Karaçam, ilk köy kökenli doktoru Dç. Dr. Hüseyin Karaçam, Türkiye'nin ünlü banka yöneticilerinden Burhan Karaçam, Araştırmacı Yazar Nazif Karaçam, Aliye müfettişi Köksal Büyükdere Poyralı köyünden yetişmiş 150 aydın kişi arasından bir kaçıdır. Türkiye Azot Sanayii Genel Müdürü ve Milletvekili Ahmet Can Bilgin de Osmancık köyünden yetişmiş ilk yüksek bürokrattır.
  Vize

  Vize, eski Kırklareli-İstanbul yolu üzerinde bulunmakta olup, Tekirdağ'ın saray ilçesi ile İstanbul'ul sınır komşusudur.

  Vize, Trakya tarihinde önemli rol oynamış yerleşim merkezlerindendir. Romalılar döneminde PINARHİSAR eyalet merkezliği yapmıştır. Vize, 1362 yılında Türklerin eline geçmiştir. 1912 Balkan Savaşında Bulgar ,10 Ağustos 1922 de Sevr Antlaşmasıyla Yunan işgaline uğramıştır. Kurtuluş savaşına müteakip 01 Kasım 1922 yılında kurtarılan Vize, 1923 yılında İlçe ve Belediye olarak teşkilatlandırılmıştır. İlk belediye başkanı Ziya Kemal Bey'dir.

  Yıldız dağlarının Ergene Ovasına birleştiği yerde kurulmuş olan İlçe'nin, yüzölçümü 1.119 kilometrekaredir. Vize'nin deniz seviyesinden yüksekliği 180 metredir. Kaynak suları ile ünlüdür.

  2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 32.276'dır. Bunun 10.628'i ilçe merkezinde, 21.648'i köylerde yaşamaktadır. İlçe'de 23 köy, 1'i merkez olmak üzere 4 Belediye ve toplam 27 yerleşim birimi bulunmaktadır.

  Vize 'nin Çakallı, Sergen ve Kıyıköy belde belediyeleri bulunmaktadır. Vize ve Kıyıköy(Midye) tarih içerisinde önemli rol oynamış yerler olup tarih ve arkeolajik kültür bakımından zengindirler. Ünlü Aya Nikolos Manastırı Kıyıköy'de bulunmaktadır.

  Vize zaman içerisinde çok ünlü kişiler yetiştirmiştir. Şair Kaygusuz Alaeddin, Türk Eğitim tarihinin ilk eğitbilimcisi kabul edilen Selim Sabit Efendi, Trakya Üniversitesi(tıp fakültesi) kurucularından şair Prof.Dr.Suat Vural, Edirne'de yaşayan şair, yazar Necdet Tezcan , Amerikan Uzay Üssü NASA'da çalışan ve Mars'a gidecek aracın oradaki 90 günlük çalışmasını programlayan Corneil Üniversitesi örencisi Ozan Varol Vize'de yetişenlerin önde gelenleridir.
  Vize geçmişte Mimar Sinan Arpalığı olarak da bilinmektedir.
 3. Esma Şeker
  Görevli Bayan
  Gelişmiş ve turizm kendi olan Kırıkkale Orta Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin birleşim noktasın'da yani önemli bir coğrafi konumda yer almaktadır.
+ Yorum Gönder