+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda yerebatan sarnıcının tarihi hakkında kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  yerebatan sarnıcının tarihi hakkında kısa bilgiler
  Yerebatan Sarnıcının tarihi

  yerebatan-sarnici.jpg

  Sultanahmet de bulunan Yerebatan Sarnıcı, M.S 542 yılında Bizans İmparatoru Justinyen tarafından At Meydanı’nın diğer tarafında bulunan Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmıştır.

  Fetihin ardından yaklaşık yüzyıl süreyle sarnıcın varlığı fark edilmemiş; ancak bodrumlarında su biriktiren ve deliklerden sepet sarkıtarak balık tutan insanların varlığının anlaşılmasıyla keşfedilmiştir. Osmanlı döneminde onarılarak kullanılan sarnıcın giriş kısmındaki evler 1940’larda belediye tarafından istimlak edilerek, giriş için düzenli bir bina yapılmıştır.

  1985-1988 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi geniş ölçüde bir temizlik ve onarımdan geçirilen sarnıçtaki su ve dipteki çamur birikintisi boşaltılmış, temizlenmiş, batıdaki ucuna kadar uzanan bir iskele yapılmış, ayrıca kuzeydoğu köşeye de bir platform inşa edilmiştir.

  Adı Yerebatan Sarayı olarak adlandırılan sarnıç içten 145 metre uzunluğunda 65 metre genişliğindedir. Yaklaşık 9800 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.Her bir dizide 28 tane olmak üzere 12 sıra sütun tuğla kemerleri ve bunların desteklediği tonozları taşır. Toplam sayıları 336 olan sütunlardan 8’i kuzey bölümde Örme kılıf içine alınmış, güneybatıda 37 sütun, etraflarını çeviren bir dolgu duvarın içinde kalmıştır.

  En Son restorasyonda içi kuru olmasına rağmen sarnıca tekrar su geldiğinden bugün hala 1-2 m arasında su bulunmaktadır. Halen İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Ticaret A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli kültür etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

  Kısacası, güzel bir tabirle öyküsü su seslerine karışan 1500 yıllık bir mekan

  Yerebatan Sarnıcı Ulasim Bilgileri:

  Adres: Yerebatan C No: 13 34410 Sultanahmet-İstanbul 2. Acil

  yerebatan sarnıcının tarihi hakkında kısa bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


yerebatan sarnıcı hakkında kısa bilgi,  yerebatan sarnıcı hakkında bilgi,  yere batan sarnıcı