+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Bitinya Döneminde Akyazı Tarihi Eskiden Akyazının Adı Neydi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bitinya Döneminde Akyazı Tarihi Eskiden Akyazının Adı Neydi
  Bitinya Döneminde Akyazı Tarihi

  akyazi1.jpg
  Akyazı'yı da içine alan Sakarya Bölgesi, üzerinde yaşayan topluluklara bağlı olarak sırayla Misya ve Bitanya adlarını aldı. Bu adlardan en uzun ömürlüsü MÖ 9. yüzyıldan MS N. yüzyıla kadar varlığını koruyabilen Bitinya idi. Bitinler, Bedrikler ve Moriondinler'in kaynaşmasından meydana gelmiş bir toplumdur. Tarihçi Heredotes, Bitinlerin Trakyalı olduğunu ileri sürer. Bitinya, Lidya kralı Krosos'un tümüyle eline geçmiş ise de MÖ 546'da Lidyalıları yenilgiye uğratan Pers Kralı II. Kiros, bu bölgeyi de topraklarına katmıştır.
  MÖ 334-332'de Pers ordularını arka arkaya yenilgiye uğratan Makedonya kralı Büyük İskender, Bitinya topraklarına da egemen oldu. Bu bölge MÖ 282'ye kadar İskender'in komutanlarının eline kaldı.
  Roma orduları MÖ 85'de Sakarya bölgesine girdi. Bitinya kralı IV. Nikonedes, Roma'nın bir uydusu durumuna düştü. Sakarya bölgesi daha sonra Roma'nın Bitinya Pontus eyaleti içinde yer aldı. 2. Acil

  Bitinya Döneminde Akyazı Tarihi Eskiden Akyazının Adı Neydi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


Akyazı Sakarya ,  akyazı,  akyazı tarihi bitinya dönemi