+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Florya atatürk deniz köşkü hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Florya atatürk deniz köşkü hikayesi
  Florya atatürk deniz köşkü hikayesi

  Marmara Denizi kıyısında Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında bir yerleşim bölgesi olan Florya’nın 19. yüzyılda sönük bir avcı uğrağı konumunda olduğu bilinmektedir. Atatürk’ün buraya olan ilgisiyle önem kazanan Florya giderek yazlık bir dinlenme merkezine dönüşmüştür.

  Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında mimar Seyfi Arkan’a projelendirilen köşk yazlık bir konut olarak yapılmış ve aynı yıl 14 Ağustos tarihinde kullanıma açılmıştır.

  Florya_Ataturk_Deniz_Kosku.jpg

  Ulu Önder 1936 yılının Haziran ve Temmuz aylarında uzunca bir süre burada yaşamış siyasal ve bilimsel toplantılar için köşkü özellikle kullanmış aralarında İngiliz Kralı VIII. Edward ve Madam Simpson’un da bulunduğu kimi önemli konukları burada ağırlamıştır.

  Köşk Atatürk tarafından son olarak 28 Mayıs 1938 günü kullanılmış kendisinin ölümünden sonra bu yapılar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak Sayın İsmet İnönü Sayın Celal Bayar Sayın Cemal Gürsel Sayın Cevdet Sunay Sayın Fahri Korutürk ve Sayın Kenan Evren tarafından kullanılmıştır.

  16 Eylül 1988 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’mızca TBMM’ne bağlı Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na devredilen bu yapılar topluluğu restorasyona alınarak Atatürk Müzesi haline getirilmiş ve içinde “Atatürk İstanbul’da” konulu sürekli bir fotoğraf sergisi oluşturulmuştur. Öte yandan köşkün bir bölümünde de Atatürk ile ilgili çeşitli yayınlar tanıtılmakta ve satılmaktadır. Yaverlik ve Genel Sekreterlik binaları onarılarak TBMM sosyal tesisleri haline getirilmiş bu binaların arasında kalan boşluğa kafeterya ve restoran hizmeti veren bir yapı eklenmiş yine bahçe; kafeterya hizmetleri verilecek bir konuma getirilmiştir. 2. Acil

  Florya atatürk deniz köşkü hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


florya atatürk köşkü,  florya atatürk deniz köşkü,  atatürk deniz köşkü,  atatürk florya deniz köşkü,  florya köşkü,  florya deniz köşkü