+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Marmara bölgesindeki dağlar ve yükseklikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Marmara bölgesindeki dağlar ve yükseklikleri
  Marmara bölgesindeki dağlar ve yükseklikleri


  Yer şekilleri bakımından sade görünümlü olan bölge, bölgeler arasında ortalama yüksekliği en az olandır. Samanlı, Yıldız, Koru, Ganos, ve Biga Dağları bölgedeki başlıca dağ sıralarıdır. En yüksek dağ kütlesi Uludağ’dır.
  İstanbul il sınırları içinde yüksek dağlar yoktur. Dağlar 1000 metre nin altındadır. En yüksek dağı Yalova- Gemlik arasında Samanlı Dağları üzerindeki Beşpınar Tepesi (926 m)dir. Asya kıtasında kalan topraklar daha yüksektir.

  marmaradaglar.jpg

  Avrupa (Trakya) Bölgesi Dağları
  Aydos Dağı (537 m), Kayışdağı (438 m), Alemdağı (442 m), Çatal Dağı, Dümen Tepe (257 m), Büyük Çamlıca (261 m), Küçük Çamlıca (229 m), Gürgencik Tepe (357 m), Yuşa Tepesi (201 m)dir.
  Avrupa (Trakya) Bölgesi Dağları
  Istranca Dağları (Yıldız dağları): Karadeniz’e paralel olarak İstanbul’a doğru uzanır. Terkos Gölü’ne yaklaştıkça yükseklik azalır. İstanbul ilinin dörtte üçüne yakını plato ve yaylalardan ibarettir. Birçok akarsularla parçalanmıştır.
  Marmara Bölgesi Dağları
  Marmara Bölgesi, ortalama yükseltisi en az bölgedir. Fazla engebeli bir yapıya sahip değildir. Yerşekilleri sade olduğu için ulaşımı da kolaydır. Dağınık yerleşmiş çeşitli dağları vardır. Bunların en büyüğü Bursa’daki Uludağ’dır. Yüksekliği 2543 metredir.
  Bölgedeki Dağlar:
  Yıldız Dağları
  Koru Dağları
  Biga Dağları
  Kapıdağ
  Uludağ
  Samanlı Dağları
  Domaniç Dağı
  Koru Dağı
  Işıklar Dağı
  Bolu Dağı
  Armutçuk Dağı
  Kazdağı
  Elmacık Dağı 2. Acil

  Marmara bölgesindeki dağlar ve yükseklikleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


marmara bölgesindeki dağlar,  marmara bölgesi dağları,  trakya bölgesi,  yıldız dağları,  marmara bölgesinin yeryüzü şekilleri,  ıstranca dağları