+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Kırklareli Ile Ilgili Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kırklareli Ile Ilgili Kısa Bilgi
  Kırklareli tarihi hakkında özet genel bilgi yayınlayabilir misiniz? 2. HaKHaN
  Özel Üye  Kırklareli Hakkında  k-rklareli-haritas-.gif

  Kırklareli (Yunanca: Saranta Eklesiez (Σαράντα Εκκλησιές), Kirklareli (Κιρκλαρελί); Bulgarca: Lozengrad (Лозенград)), Kırklareli ilinin merkezi olan şehirdir. Eski adı Kırkkilise'dir.
  Kırklareli tarih öncesi konum itibariyle dikkat çeken pek çok antik yerleşim merkezine sahip bir ilimizdir. Buzul çağı sonlarında uzunca bir süre sular altında kaldığı anlaşılan Kırklareli ve civarında insana dair ilk maddi belgeler neolitik dönem özelliklerini vermektedir. Daha sonra bilinen ilk yerleşik kabilelerden ismini alan Trakya, Kırklareli de dahil olmak üzere Roma dönemi ortalarına kadar kısmen veya tamamen bağımsızlıklarını küçük birer krallık veya prenslik olarak devam ettirebilmişlerdir.

  Bir geçiş bölgesi olması nedeniyle Roma ve Bizans dönemlerinde pek çok istilalara uğrayan Kırklareli ilk defa I. Murat zamanında 1363 yılında Osmanlıların eline geçmiştir. Bu tarihten itibaren uzunca bir barış süreci yaşayan Kırklareli Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı sıralarında Bulgar ve Yunan işgaline maruz kalarak büyük eziyet ve sıkıntılar yaşadıktan sonra 10 Kasım 1922’de nihai özgürlüğüne kavuşmuştur.Kırklarelinin halkı ise genellikle Bulgaristan ve Yunanistan, ayrıca Boşnak, Arnavut gibi diğer Avrupa muhacırlarından oluşmaktadır.

+ Yorum Gönder