+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Istanbul hakkında kısa yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Istanbul hakkında kısa yazılar
  Kısaca istanbul hakkında kısa yazılar 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Istanbul hakkında

  Etimolojik olarak, İstanbul adının kökeni ve halk arasında bazen Ortaçağ Yunancası’nda "kent'e" veya "kent'de" anlamına gelen kelimelerinin Türkçeleştirilmesiyle oluşmuştur.

  İstanbul adı, 10. yüzyıldan beri (farklı şekillerde) Arap kaynaklarında ve 11. yüzyıldan beri Türk kaynaklarında geçmektedir. Ayrıca İstanbul adı, 1453 fethinden önce bile Türkçe’de özellikle Türk halkı arasında kent için kullanılırdı.

  Osmanlı İmpartorluğu'nda ilk dönem belgelerinde[18] İstanbul adı Osmanlı Türkçesi'nde geçti ve Arapça'da i-stan "güzellikler diyarı" anlamına gelir. Son dönem belgelerinde ise (a-stan-bol veya i-stan-bul) olarak geçti.

  İstanbul, Osmanlı döneminde resmi ad olmasa da, resmi belgelere girdi ve sıkça kullanıldı. Ayrıca Osmanlı Ordusunda İstanbul'un merkez ordu komutanı için resmen İstanbul ağası ve İstanbul'un en yüksek sivil hakimi için resmen İstanbul efendisi sıfatları kullanılırdı. Bu sıfat daha sonra prestijli bir hal alıp gayriresmi olarak kültürlü ve görgülü İstanbullular için kullanılmaya başlandı.

  29 Ekim 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bile, Cumhuriyet’in neredeyse ilk 7 yılı boyunca Konstantiniyye ve yurtdışında Batılılar tarafından Konstantinopolis adları kullanılmaya devam edilidi.

+ Yorum Gönder