+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Istanbul'un nüfusunun artma nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Istanbul'un nüfusunun artma nedenleri nelerdir
  kısaca istanbul'un nüfusunun artma nedenleri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Istanbul'un nüfusunun artması


  İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir.

  İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren konumu, Akdeniz ve Karadeniz'i birleştiren Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'nı içinde bulundurması, kısacası coğrafi konumu nedeniyle ülkemizin ticari, sanayi, kültürel ve turizm bakımından merkezidir. Bu nedenle de bu sektörlerde çalışan insan çokluğu, doğal ve tarihi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olması, İstanbul'u idari anlamda olmasa da Türkiye'nin merkezi yapmıştır. Trakya ve Kocaeli'nin neredeyse birleşmesinden oluşan toprakları nüfusa göre kısıtlı olmasına rağmen, tarım alanlarının bile sanayi vb ye dönüşmesi de bu özelliğindendir.

  "İstanbul'un taşı toprağı altın" deyişini doğrular şekilde Anadolu'nun verimsiz bölgelerinden kaçan işgücü nüfus yoğunluğunun artmasına neden olmuştur. Sanayi sektörü bu göç eden nüfusu tam olarak istihdam edemediği için, gelenler yan sektörlerde ya da yarı-işsiz özellikte İstanbul'da yaşamaya devam etmektedirler.

+ Yorum Gönder


İstanbulun nüfusunun sürekli artmasının nedeni