+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Masal Kahramanları Forumunda Kral Arthur Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kral Arthur Kimdir
  Kral Arthur
  Kral Arthur.jpg

  Kral Arthur var olup olmadığı ve hangi zaman diliminde yaşadığı tarihçiler tarafından halen tartışılmakta olan destansı Britanya kralıdır. Britanya mitolojisinde çok önemli bir figür olan Arthur, savaşta ve barışta ideal kralın simgesidir.
  Kral Arthur, tiyatrolarda-filmlerde-oyunlarda çokça yer almıştır, bu yüzden aslında bir efsane kahramanı olmasına rağmen, gerçek bir şahsiyet gibi algılanır.
  Bir görüşe göre, 5. yüzyıl sonları ya da 6. yüzyıl başlarında, bir başka görüşe göreyse M.Ö. 2300 yıllarında yaşamış olduğu rivayet edilir. Hatta bazı yazarlara göre İsa peygamberin ta kendisidir.
  Arthur adına ilk kez, 6. yüzyıla tarihlenen, erken dönem Kelt halk şiirlerinde rastlanılmıştır. 9. yüzyıl civarına tarihlenen ve birkaç farklı derlemesi olan Galli rahip Nennius'un Bretonlar Tarihi'nde kral olarak değil, tek eli ile 960 kişiyi öldüren bir komutan olarak geçer.
  Taştan sökerek aldığı kılıcı Ekskalibur, büyücüsü Merlin ve meşhur Yuvarlak Masa Şövalyeleri, aslında daha çok Arthur'u konu alan edebiyatçıların ürünleridir.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Gerçek hayatta varlığı kesinliğe kavuşmamış fakat yaşamış gibi algılanan bir kralın hikayesi tiyatrolarda hikayesi anlatılmaktadır. Çok güçlü asil ve örnek alınan bir kraldır.
+ Yorum Gönder