+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Masal Kahramanları Forumunda Kırmızı Başlıklı Kız Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kırmızı Başlıklı Kız Kimdir
  Kırmızı Başlıklı Kız

  Küçük kızların kendilerini nelerden ve nasıl korumaları gerektiğini çok güzel bir şekilde anlatan bir başka masal da, Kırmızı Başlıklı Kız'dır.
  Kocası olmayan (ya da ona danışmayan) anne, kızını tek başına ormana yollar. Kız tek başına ormanda savunmasızca dolaşır, bakir ve saf bir şekilde çiçek toplar. Tabii pusuda hazır bekleyen ve hain emelleri olan kurt hemen avının peşine düşer. Kırmızı Başlıklı Kız kurtla konuşarak hayatının en büyük hatasını yapar. Bu hata yalnız başına yaşayarak zaten tehlikede olan büyükannesinin de sonunu hazırlayacaktır.
  Kırmızı Başlıklı Kız.jpg

  Büyükannesini yemiş ve onun kılığına girmiş olan kurtla kızın karşılaşmaları ve diyalogları hayli ilginçtir. Masalın 1600'lerdeki orijinalinde, kurdun öncelikle kızdan üzerini çıkarıp yanına yatmasını istemesi de garip bir durumdur. Kurdun kolları daha sıkı sarılabilmek ve bacakları daha iyi koşabilmek için uzun, kulakları daha iyi duyabilmek ve gözleri daha iyi görebilmek, dişleri daha iyi yiyebilmek için büyüktür.

  Bu ürkütücü tablo, küçük bir kız çocuğuna istenilen bütün davranış şekillerinin kazandırılması için, mükemmelce yaratılmış bir plandan başka nedir ki? Fakat bu masalda küçük de olsa rahatlatıcı bir yan vardır. Kırmızı Başlıklı Kız, son anda gelen kurtarıcısı avcı ile evlenip sonsuza kadar "mutlu" yaşamaktan, aradaki yaş farkı sayesinde kendini kurtarır.
  Öğüt

  asla güvenmeyin onlara (yabancılara) / bilinmez ne olacağı sonra / yalnızca güzellik yetmez, iş akıllılıkta; / kurtlar çıkabilir karşınıza her kılıkta. / Yakışıklı, nazik ve çekici, / neşeli,zarif ve büyüleyici. / Gene de kanmayın tatlı dillerine, / Dikkat edin pusudaki sivri dişlerine
 2. Zeynep
  Görevli Bayan Üye

  Annelerimizin çoğu zaman anlattığı ve genellikle kız çocuklarının hayranlık duyduğu kırmızı başlıklı kız, kızların kendilerini nelerden ve nasıl korumaları gerektiğini çok güzel bir şekilde anlatan masaldır.
+ Yorum Gönder


masal kahramanları,  kırmızı başlıklı kız resımleri