+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Masal Kahramanları Forumunda Vegeta Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Vegeta Kimdir
  Vegeta kimdir?

  vegeta.jpg
  Dragon ball Z animesindeki güçlü savaşçılardan biridir.Nihayi amacı tüm evrenin en güçlü savaşçısı olmaktır. Bir saiyan olan Vegeta aynı zamanda saiyanların prensidir.En güçlü rakibi ise Son Goku'dur.Bu yüzden ikisi arasında sürekli olan bir güç yarışı vardır.Önceleri Friza adına dünyayı işgal etmek için gelmişti.Fakat ilerleyen zamanlarda z takımına geçerek diğer yaratıklara karşı dünyayı savunmuştur.En güçlü saldırı tekniği Büyük patlama(big bang attack) dalgasıdır.  Olayların gelişimi

  Raditz gibi bir saiyanın dünyalılar tarafından öldürülmesi üzerine vegeta ve nappa , raditz'in intikamını almak için dünyaya gitmeye karar verdiler.Vegetanın bir diğer amacı ise ejder toplarında yararlanarak,saiyan efsanelerinde adı geçen en büyük güç olan süper saiyan olabilmekti.Dünyaya inen vegeta ve nappa kendilerine karşı koyan z savaçıları ile dövüşerek savaşçıların yarısını öldürdüler.Bu sırada ölüler dünyasından dönen Goku ve Nappa karşılaştı ve Nappa yenildi.  Bu yenilgiyi affetmeyen vegeta, kendi adamı olan nappayı gözünü bile kırpmadan tek bir hamle ile öldürdü.Daha sonra goku ile dövüştü.Bir birleri ile ile kıyasıya dövüşen ikilide bu saiyan savaşını kazanan taraf Son Goku oldu.Gohan ve krillin'in yardımı ile vegeta'yı yemeyi başaran goku,krillin kılıç ile tam vegeta'yı öldürecekken krillin'e vegeta'yı bırakmasını söyledi.Krillin istemeyerekte olsa vegetayı öldürmekten vazgeçti.Böylece vegeta uzay aracına binerek ordan uzaklaştı.Daha sonra başka bir gezegende iyileştirilen vegeta,namek adlı bir gezegende ejder toplarının varlığını öğrendi ve namek gezegenine doğru yol çıktı.Bu esnada namek gezegenine ölen arkadaşlarını kurtarmak için gelen gohan krillin ve Bulma ile karşılaştı.Ama asıl süpriz ise evrenin en güçlü savaşçısı olarak bilinen Friza ve adamlarınında namek gezegeninde olması idi.Bu yüzden frizayı yenebilmek için gohan ve krillini öldürmedi.Friza'dan önce ejder toplarını bulmak için gezegeni aramaya başladı.Ejder toplarının bir kısmını nameklilerden zorla alarak, nameklilein çoğunu öldürdü.Ejder toplarının bir kısmı ise frizanın elinde idi.Sonunda friza ile yüzleşen vegeta ,gohan ve krillin frizaya ejder toplarını vermeyi reddettiler.  Ve böylece büyük savaş başlamış oldu.Vegeta ile Friza dövüşmeye başladılar.Ama vegeta frizaya yenildi.Tam gokunun olay yerine ulaştığı anda Friza vegeta'yı öldürdü.Bu esnada bu sefer goku ve friza dövüşe tutuştular.Fırsatı değerlendiren gohan ve dende ejder toplarından çıkan ejderhadan(polunga), namek gezegeninde friza ve adamları tarafından öldürülen herkezin tekrar dirilerek dünyaya ışınlanmasını dilediler.Bu yüzden nameklilerle birlikte vegetada dirildi ve dünyaya ışınladı.Gezegende friza ve goku yanlız kaldı.Savaşın bitmesinden sonra goku dünyaya döndü.Goku'nun kendisinden önce süper saiyan olmasını kendine yediremeyen vegeta,dünyadan ayrılıp başka gezegenlere giderek kendini geliştirmeye başladı.Ve dünyaya süper saiyan olarak geri döndü.  Daha sonra dünyada kalarak cell ve androitlere karşı savaştı.Cell yok edilmesinden sonra goku öldüğü için kendine rakip bulamadı bir süre dövüşmekten soğudu. Taaki 6 yıl sonra gokunun ölüler dünyasından dönmesi ile birlikte dünya dövüş turnuvasında Goku ile karşılaşmayı umuyordu.Fakat babidi denilen büyücü,majin büyüsüyle vegeta'yı etkisi altına aldı.Böylece büyünün etkisi ile acımasız birine dönüşen vegeta, tekrar goku'ya karşı nefret duymaya başladı.Ve insanları yok edeceğini söyledi.Bu yüzden Goku'yu dövüşmeye mecbur bıraktı.
  Goku ile vegeta arasında büyük bir savaş geçti.Bu işin böyle olmayacağını düşünen vegeta,goku ile birlikte gidip majin buu'yu yenmekleri geretiğini söyledi.Goku'da vegeta'ya inanarak senzu vermek için arkasını döndüğünden vegeta gokunun başına vurarak goku'yu bayılttı.Goku'yu orda bırakarak majin buu'nun yanına tek başına giderek buu ile dövüştü.Buu'yu yenemeyeceğini anlayan vegeta, son bir hamle ile tüm enerjisini dışarı vurarak kendini ve buu'yu yok etmeye çalıştı.Bütün enerjisini harcayan vegeta , taşlaştı ve parçalanarak öldü.Daha sonra falcı baba'nın yardımı ile ölüler dünyasından geri döndü.  Yukarıdakı resimde vegeta ve ailesini görebilirsiniz

  GT Serisinde Vegeta;

  Bu seridede başı beladan kurtulmayan vegeta, beybinin bedenine girmesi ile beybi'nin kontrolü altına girdi.Yine bu vesile ile beybi'yi durdurmaya çalışan goku ile tekrar dövüştü.Ve daha sonra beybi'yi yenen goku tarafından kurtarıldı.
  Daha sonra serinin en son dövüşünde omega shenron'u yenebilmek için dolunay'ın etkisi ile birlikte tüm gücünü kullanarak,gücünün en son seviyesine ulaşıp süper saiyan 4 olmuştur.  Bir şey daha eklemek isterim burda paylaşmış olduğum bilgiler tamamen kendi emeğimdir.Hiçbir şekilde alıntı değildir ve türkiyede bu siteden başka bir sitede dragon ball hakkında bu kadar ayrıntılı bilgi bulamak imkansızdır.Tek amacım Dragon Ball z/gt animesinin türkiye çapında tanınmasıdır.
 2. Fatma
  Administrator

  Manga serisinin en güçlü savacılarından biridir. İlk başlarda dünyayı yok etmek için gelen Vegeta daha sonra dünyayı korumak için savaşmıştır. Çok güçlü bir silaha sahiptir.
+ Yorum Gönder