+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Masal Kahramanları Forumunda Süperman hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Süperman hakkında bilgi
  Süperman hakkında bilgi

  Superman, çizgi roman kahramanı Tüm çizgi roman dünyasının en popüler ve tanınan hayalî karakterlerinden biri

  İlk Superman 1933 yılında yaratılmış kel bir karakterdir. Uzaydan üstün güçleri ile gelip dünyayı istila edecek bir kötü adam olarak düşünülmüştü ama Jerry Siegel ve Joe Shuster bu konsepti satamadılar. 1938′e kadar Superman’in tasarımları değişip duruyordu. Haziran 1938′de “DC Comics #1” dergisinde Superman ilk defa halka sunuluyor. Bu bildiğimiz Superman kostümünün tasarımı o zamanki sirklerde gösteri yapan “güçlü adam”ların giydiği gibi tayttır. Modern zamanlarda dalga geçildiği gibi bacaklarındaki taytın üzerinde bir don vardır ki, o zamanlar sirklerde gösteri yapan güçlü adamların neyi saklamak için giydiğini tahmin edersiniz. Kostüm renkleri Amerikan bayrağına gönderme yapmak için mavi-kırmızıdır. Yıllar boyunca birçok kahramanın Batman dahil, kostümü değiştirilirken, Superman değişmez, değiştirilemez 71 yıl boyunca, çünkü o kostüm görsel olarak bir ifadedir.

  1938′de göğsünde bir üçgen içinde adının baş harfi vardır. Bu üçgen Amerikan polis rozetine göndermedir. Tabii daha sonra bu yavaş yavaş şimdiki elmas şeklindeki “S” amblemine dönüşür.

  Güçlerine gelince, giderek arttırılır. İlk başta sadece çok güçlü, ve hızlıdır, uçamaz, çok yükseğe zıplar. ama uçaklar hayatımıza girince, sıradan insan bile Superman’den hızlı hareket edebilir, uçabilir hale gelir. O zaman Superman’e uçma gücü verilir yazarları tarafından.Yani Superman’in güçleri teknolojinin gelişmesi ile artar, çünkü o her zaman teknolojinin ve onu kullanan sıradan insanın önünde olmazsa süper insan olamaz. Superman Nietzsche’nin Ubermensch (üstün insan) kavramı temele alınarak yaratılmıştır. Bu kavram da önemli olan fiziksel güç değil erdemdir.

  Gerçek kimliğini gizlemek için Clark Kent adını kullanır.

  Jor-El ve annesi Lara tarafından patlamak üzere olan Kripton gezegeninden kurtulması için bir roket ile Dünya’ya gönderilir. Jor-El’in Kal-El’i Dünya’ya göndermesinin sebebi sarı güneşin ona çok üstün güçler vereceğini bilmesidir. Kansas’da Smallville kasabası yakınlarına düşen Kal-El’i Martha ve Jonathan Kent isminde iki çiftçi bulur ve ona Clark ismini vererek kendi çocukları gibi yetiştirirler. Üniversiteyi okumak için Metropolis kentine gelir. Üniversiteyi bitirince Daily Planet gazetesinde işe başlar.Burada Lois Lane ile tanışır ve olaylar gelişir. Superman ismini ona veren Lois Lane’dir. Ayrıca birçok lakabı vardır. Bunlardan bazıları : “The Man of Steel”, “The Man of Tomorrow” ve “The Last Son of Krypton”. Anlamları ise “Çelik Adam”, “Yarının Adamı” ve “Kripton’nun Son Oğlu”.

  Batman, Flash, Wonder Woman, Lois Lane, Lex Luthor, Lana Lang, Justice League of America

  Superman’ın birçok düşmanı vardır.Ancak en bilinenleri şunlardır:

  Lex Luthor:Amacı Superman’ı yok etmek ve dünyaya hükmetmektir. Metallo:Gücünü Kriptonitten alan ve Superman’a karşı bu enerjisini kullanan bir kötüdür.Kendini metal bir robota bürüterek taaruz eder. Bizarrouperman’ın kanı alınarak Lex Luthor tarafından yapılan bir karakterdir.Denilenin tersini yapmasıyla bilinir.Bazen iyilik bazen kötülük yapar. Mr.Mxyzptlk:Koca ve kel kafalı bir karakterdir.Özel güçleri vardır.Adını tersten söylerseniz 3 ay ortadan yok olur. Mongul:Emrinde gladyatörleri olan bir uzaylıdır.Superman baş düşmanıdır. Darkseid:Apoklips gezegeninin güçlü yöneticisidir.Dünyayı fethetmek emellerindendir.

  X-ray görüşü: Superman bu özellikleri sayesinde herşeyin arkasını görebilir.Yalnızca kurşunun arkasını göremez.Bunun nedeni kurşunun içindeki maddelerdir.Kurşunun içini görememesi sonucu başına çok iş almıştır.

  Teleskobik görüş: Bu yeteneği uzak mesafeleri yakınlaştırıp görmesini sağlar.(Uzak cisimlere zoom yaparak yakınlaştırır)..

  Mikroskobik görüş: Bu yeteneği ise aşırı derece de küçük atomik seviyede ki cisimleri görebilmesini sağlar.(Yalnızca mikroskop ile görülebilecek boyutta ki cisimler)

  Isı Saçan Bakışlar: Bu yeteneği sayesinde düşmanlarına zor anlar yaşatır.Soyguncuların kaçış arabalarını patlatabilir,ağır metalleri eritebilir.Heat vision olarak da bilinen bu özelliğiyle Superman Burst patmalarını oluşturur.

  Diğer görüş yetenekleri: Superman ultraviolet ışınları , kızılötesi ışınları, elektromanyetik dalgaları ve karanlıkta görebilir. Superman denizin altını dahi görebilir.

  Süper işitme: Bu özelliğiyle Superman her sesi duyabilir.Böylece her tehlikeyi sezip,zamanında o tehlikeleri önleyebilir.

  Süper Ses: Superman çok iyi bir vantrologtur bütün insan ve hayvanların mimiklerini ve seslerini aynen taklit edebilir.

  Süper Nefes: Bu yeteneği ile kasırga gücünde rüzgar üfleyebilir ve bu rüzgar hedefini dondurabilir. Superman nefes aldığında büyük miktarlarda havayı içine çekebilir ve bu yeteneğiyle zehirli gaz bulutlarını dağıtabilir. Bir üflemesiyle güneşi söndürebilir.

  Süper hipnotizma: Pre-Crisis Superman istediği zaman başkalarını hipnotize edebilir.Clark Kent’in Superman kimliğini gizlemek için bu yeteneğini kullanır.Clark Kent’in gözlükleri bu gücünü kullanmasına yardımcı olur sürekli çalışarak onun diğerleri gibi görünmesini sağlar,herkes onu iyi huylu,korkak adam olarak algılar ama fotoğraflarda Superman gibi çıkar.

  Dayanıklılık: Bilinene göre Superman hem DC’nin,hem dünyanın en dirençli süper kahramanıdır.Evrenin en sert yumruklarına,dünyanın en güçlü patlamalarına dayanabilir.Bunun sebebi solar enerjinin getirdiği sertlik ve dayanma gücüdür.

  Süper Güç: Superman’in gücünün büyüklüğü tam olarak belli değildir. Genel olarak 100 ton ağırlığı kolaylıkla kaldırabilecek olduğu kabul edilir ama tam olarak ne kadar ağırlığı kaldırabileceği bilinmez. Superman kolaylıkla Mısırda ki büyük piramit(Keops)’i kaldırabilir bunun toplam ağırlığı 6 milyon tonun üzerindedir ve bir dağı yerinden kaldırıp atabilir.Superman gücünün küçük bir kısmı gezegeni yerinden oynatabilir bunun için gereken solar enerjiyi dünyanın sarı güneşinden alır. Superman çizgi roman karakterleri arasında fiziksel güç olarak en güçlü karakter kabul edilir.

  Süper Hız: Bu yeteneği Flash gibi inanılmaz bir hızda hareket edebilmesini sağlar. Uçmak koşmaya göre daha az yorucu çok daha işlevsel ve çok daha hızlıdır tabi herkezin aklına şu soru gelir Superman mi daha hızlı Flash mı tabiki Flash daha hızlıdır, zaten Flash’ın özelliği budur. Superman’in Flash’la arasındaki tek fark Flash katı maddelerin içinden maddeyi etkilemenden geçebilir(tabi isterse o maddeyi patlatabilir) Superman ise maddeyi etkilemeden geçemez.(Superman’in gençlik yıllarını anlatıldığı Smallville dizisinde bir kaç bölüm gözükmüştür.) Superman sahip olduğu süper insan refleksleri sayesinde inanılmaz hızlarda hiçbir şeye çarpmadan hareket edebilir. Çok karmaşık işleri ve nesneleri normal bir insandan yüzlerce kat daha hızlı toplayabilir. Superman ışık hızından çok daha hızlı uçabilmektir ve bu sayede zamanda yolculuk yapabilir. Superman sadece 45 saniye içinde dünya turu yapabilir( Yani 45 saniye içinde yeryüzündeki her ülkenin her şehrini dolaşabilir ) kendi etrafında çok yüksek hızlarda dönerek hortum oluşturabilir ya da matkap gibi yeri delebilir.

  Solar enerji emme: Teknik olarak Superman bütün güçlerinin ortaya çıkmasının ve büyüklüğünün kaynağı Sarı Güneş’tir. Güçlerinin sebebi hücrelerinin aşırı derece de solar enerji emmesidir. Bununla birlikte Superman’e savaşlarda kuşkusuz çok büyük üstünlükler sağlar. Ayrıca başka yıldızlardan ve gezegenlerden de güç alabilir. Kızıl Güneş Superman’in güçlerini kaybetmesine neden olur.

  Yaralanmamazlık: Bu yeteneği Superman’in hücrelerinin yoğunluğu nedeniyle ona kriptonit ve büyü hariç hiçbir şeyin zarar vermemesini sağlar. Superman zehir ve hastalıklardan etkilenmez. Büyük bir nükleer patlamadan bile yara almadan çıkabilir.

  Süper Zeka: Çizgi romanlarda kriptonlular doğuştan itibaren çok zeki canlılar olarak gösterilir. Sonuç olarak süper zeka kriptonlular için doğal bir yetenektir. Superman’in beyni bilgisayar gibidir herşeyi hatırlar yeryüzündeki bütün dilleri konuşabilir, metropolis telefon defterinde ki bütün numaraları ve daily planet’te ki bütün dosyalarının içeriklerini bilir. Çok iyi analiz yeteneği vardır.İnanılmaz derecede fazla bilinmeyenli denklemleri akıldan çok hızlı çözebilir,çok fazla haneli bile olsa matematik işlemlerini çok hızlı bir şekilde akıldan çözebilir.(örn: 89545498×65165416541=? işlemini saliseler içinde akıldan çözebilir…)

  Altına mavi Tayt, Mavi Tayt’ın üstüne de Kırmızı Slip Külot giyer. Üst Kısmında Mavi bir sweatshort giyer üzerinde S işareti vardır ki megolamanlık olarak yorumlanabilecek bu ayrıntı Kırmızı Peleri’ninde de vardır. Kıyafetinin ortak noktası saten olmasına rağmen yanıp, yırtılıp, sökülüp Superman’ı çıplak bırakmamasıdır. Örümcek adam gibi diğer figürlerin elbisesinin aksine Superman’ın kıyafeti de özel güçlere sahiptir. 2. Seyran
  Devamlı Üye

  Süpermen çok bilindik ve aynı zamanda çok meşhur bir çizgi filmdir.Süpermenin oldukça ilginç bir kıyafeti vardır.Ve Süpermenin oldukça çok yetenekleri vardır.bunların arasında en önemli ve belirgin yeteneği uçuyor olması.
+ Yorum Gönder


süperman,  superman,  süpermen hakkında bilgi,  superman hakkında bilgi,  superman hakkında ingilizce bilgi,  supermen