+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Masal Kahramanları Forumunda Avanak Avni Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Avanak Avni Kimdir

  Avanak Avni Hakkında Bilgi


  Avanak Avni, karikatürist Oğuz Aral’ın Gırgır sayfalarında yarattığı ünlü bir çizgi-kahramandır. Oğuz Aral, ofis-boy olarak çalışan Rıza Külegeç adlı çocuktan esinlenerek bu karikatürü yaratmıştır.
  Avanak Avni Kimdir.jpg
  Avni tipi, bir gecekondu mahallesi çocuğudur. Hep ezilir ama hiç boyun eğmez. Bazen hileyle, bazen kurnazlıkla, bazen boyun eğer görünerek hakkını korumaya çalışır. 70’li yıllarda Gırgır dergisinin büyük satış rakamlarına ulaşması ile popüler olmuştur.

  Avni’nin ünü, Türkiye sınırlarını aşmış; Güney Afrika’daki ırkçı olaylara karşı, Meksika’da ise ABD emperyalizmi karşıtı gurupların sembolü olmuştur. Fransa’da ABanayasasına karşı çıkan guruplar da Avanak Avni tipini kullanmışlardır. Avni ODTܒde Troçkist guruplar tarafından da siyasal bir eylemde kullanılmıştı.

  Temmuz 2006'dan itibaren Penguen dergisi çizerleri Oğuz Aral'ın anısına Avni'nin karikatürlerinin aynısını kendi kalemlerinden çizmişlerdir.

 2. Ziyaretçi

  avanak avni çizgi romanların biraz uyanık yaramaz bazende çok masum olabilenşirinmi şirin bir kahramanıdır. jülide iltan soyurgal.
+ Yorum Gönder


avanak avni,  avni,  avanak avnı,  avanak avni girgir