+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Masal ve Hikaye Forumunda Tomara şelalesi hikayesi, tomara şelalesine nasıl gidilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tomara şelalesi hikayesi, tomara şelalesine nasıl gidilir
  TOMARA ŞELALESİ HAKKINDA BİLGİ

  Tomara Şelalesine Nasıl Gidilir?


  “Seydibaba Köyü çobanı kendi kendine sürüyü otlatıyormuş. Öğlen saatlerinde sürüyü götürüp ıssız yerde yatırıp, abdestini alır, namazını kılarmış. Köylü, çobanı sürüyü susuz bırakıyor diye dava etmiş. Bir gün, çobanı gizlice takip etmişler.
  Tam öğle zamanı çoban yine sürüyü aynı ıssız yere indirmiş. Elindeki değneğini toprağa vurmuş. Çıkan sudan kendisi abdest alıp namazını kılmış, sürü de suyunu içmiş. Çoban namazını kıldıktan sonra bakmış ki köylü kendini seyrediyor. Buna çok kızan çoban kavalını bir tarafa, bıçağının kılıfını bir tarafa savurmuş. Biri düşmüş Tomara Şelalesi’ne, diğeri de Çamoluk İlçesi’nin Mindaval Köyü’ne. Kaval ile bıçağın kınının düştüğü yerden sular fışkırmış. Kırk ayrı yerden su çıkan Tomara Şelalesi’nin diğer bir adı da Kırk Gözeler olarak günümüze kadar gelmiş.”

  Tomara Şelalesi Nerededir?

  Şelale, Doğu Karadeniz Bölgesi Gümüşhane İli Şiran İlçesine 25 km uzaklıktaki Seydibaba Köyü’ndedir. Tomara Şelalesi 15-20 m. genişliğinde bir alandan çıkarak yaklaşık 25-25 metre yükseklikten akar. Suyun rengi kar beyazıdır. Suyun akış vadisi içerisinde oluşturduğu akış kıvrımları,akış rejimi vadinin rafting için gerekli şartlara sahiptir. Şelale ve çevresindeki doğa zenginliği görülmeye değer güzelliktedir. Tomara Şelale’sinin çevresinde yeme içme ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır


  Tomara Şelalesine Nasıl Gidilir?

  Tomara selalesine Siran dan yola cikildiginda Seydibaba köyünün tabelasini takip etmeniz gerekir alucra yönüne giderken yolun altinci km sinden sola dönüp Aritas köyünün icerisinden direkt gecilip Seydibaba köyüne dogru yola devam ediyoruz yolun onikinci km sinde Babacan yolu ayrimi var yolu direk devam ediyoruz Seydibaba köyüne gelindiginde ise yolun solundan devam ediyoruz Köyü gectikten sonra Selale Görünür olacaktir yola devam ediliyor Asagiya indikten sonra Kelkit cayi üzerinde bulunan Köprünün üzzerinden gecip saga dönülüp sekü mezrasinin altindan gecip Tomara mezrasina gelindiginde soldan devamediyoruz direk gidildiginde Tomara Selalesine varmis olunuyor ki Selalenin sesini duyuyor olacaksiniz.eger alucra yönünden geliniyorsa Sirana alti km önceden sola dönüp aritas köyünden geciyoruz yukarida belirttigim gibi yolu takip ediyoruz.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Tomara şelalesi Gümüşhane ilinin seyitbaba köyünde bulunur aynı zaman da bu şelale 15-20 metre genişliğinde bir alandan çıkarak 25-25 metre yüksekliğin de akmaktadır.Tomara Şelale’sinin çevresinde yeme içme ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Aynı zaman da en güzel doğal güzellikleri arasın da yer alır.
+ Yorum Gönder


tomara şelalesi yol tarifi,  tomara şelalesi hakkında bilgi,  tomara şelalesi güzergah ,  şiran tomara şelalesi nerede nasıl gidilir,  tomara şelalesine nasıl gidilir,  tomara selalesi gümüşhane nasıl gidilir