+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Masal ve Hikaye Forumunda Bahşiş Hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Bahşiş Hikayesi
  Bahşiş Hikayesi


  Yaşlı adam, delikanlının cebine bir şeyler bırakırken:
  - "Allah senden razı olsun evladım", dedi. "Bu ihtiyarı yeniden doğmuş gibi sevindirdin. Şu ufak hediyemi alırsan, daha da sevindireceksin."
  Delikanlı, yapmış olduğu iyiliğin makbule geçeceğini daha işin başındayken biliyordu. Yol kenarında ağlayan dört-beş yaşlarındaki çocuğun kaybolduğunu anlamış ve onun nereden geldiğini soruşturduktan sonra, bir taksiye bindirip evine getirmisti.
  Fakat delikanlı, aradığı evi bulduğunda büyük bir hayal kırıklığına uğradı.
  Yol boyunca gözü önünde canlandırdığı yüzme havuzlu ve uydu antenli villanın yerine, karşısında derme çatma bir gecekondu duruyordu. Üstelik kapıyı da çocuğun dedesi açmış ve torununa hasretle sarıldıktan sonra, kendisine teşekkür edip cebine bir kaç kuruş bırakmıştı.
  Delikanlı, sohbet sırasında cocuğun anne ve babasının kaza sonucunda vefat ettiğini öğrenmiş ve yaşlı adamın bir ara ağlamasından istifade ederek cebine konulanları kontrol etmeyi becermişti. Üç beş tane bozuk para, koskoca ceket cebinin köşesini bile doldurmuyordu.
  Evin haline bakılırsa, yaşlı adam oldukça fakirdi. Ama hiç olmazsa taksi parasını karşılayacak kadar bir bahşiş veremez miydi?
  Delikanlının yüklü bir hediyeyle “yolunu bulma” hayalleri yıkılmış ve içinde bir şeyler kıpırdanmaya başlamıştı. Anlaşılan tahammül edilemeyecek derecede cimri bir ihtiyar ile karşı karşıyaydı ve ona mutlaka bir ders vermesi gerekiyordu.
  Yaşlı adamın yüzüne dik dik bakarken cebindeki bozuklukları avuçladı ve çocuğun ayakları dibine fırlatarak :
  - Git de kendine oyuncak al ufaklık, dedi. Böylelikle cömertlik nedir öğrenmiş olursun.
  Yavrucak yere eğilerek paraları topladığında, delikanlının gözleri yerinden çıkacak gibi oldu.
  Çocuğun küçücük avuçlarında, dört-beş tane altın lira parıldıyordu.
 2. Merve
  Devamlı Üye

  Bir adam yolda yürüyormuş,bir biri onun cebine bir şey atarken yakalayınca sevincinden havalara uçar.Delikanlı yaşlı adamın yanından ayrıldıktan sonra yolda çocuğun kaybolduğunu anlamış ve onu evine götürür.
+ Yorum Gönder