+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Turks ve Caicos Adaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Turks ve Caicos Adaları
  Turks ve Caicos Adaları  Turks ve Caicos Adaları Hakkında Bilgi  ATLAS Okyanusu'nda Karayipler'e yakın küçük adalar grubunun neden Turks ve Caicos ismiyle anıldığına dair çeşitli rivayetler var. Bunlardan en ilginci Osmanlı'da yaygın olarak kullanılan ‘fes'e benzer tepesi olan kaktüsler sebebiyle Turks isminin adaya verilmesi.
  Caicos ise Lucayan dilinde ‘adanın ipi' demek. Daha romantik bir hikaye ise şöyle: Ada 17 ve 18'inci yüzyıllarda tam anlamıyla bir korsan adasıydı. Korsanlar adayı saklanmak ve İspanyol hazinelerini Avrupa'ya taşıyan gemileri avlamak için kullanıyorlardı. Osmanlı İmparatorluğu ise daha önceki dönemlerde bütün Akdeniz'i kontrol ediyor ve Türk korsanlar Avrupa gemilerini korkutuyordu. ‘Türk adası' adı ‘korsan adası' anlamında kullanılmaya başlandı.

  Mektuplar yanlışlıkla önce Türkiye'ye geliyor

  TURKS ve Caicos adaları sık sık yanlış yazılıyor. Turk ve Caicos yazılmasına sıkça rastlanıyor. Adaya ara sıra Turks and Tacos yazılan zarflar bile gidiyor. Adaya giden mektupların bir kısmı ise önce yanlışlıkla Türkiye'ye gönderiliyor. Türkiye ise mektupların Turks ve Caicos Adaları'na tekrar gönderiyor. Adada ‘Mektubum bir Türkiye ziyareti yaptı ve geldi' esprileri yapılıyor.

  Ortalama yaşam süresi 73.5 yıl

  ATLAS Okyanusu'nda Orta Amerika Karayipler yakınlarında yer alan Turks ve Caicos Adaları Birleşik Krallık'a yani İngiltere'ye bağlı. Adalar grubunun başkenti Grand Turk. Toplam yüzölçümü 430 kilometrekare olan adalarda nüfus ise 20 binin üzerinde. Ortalama yaşam süresinin 73.52 yıl olduğu adalarda yaşayanların büyük kısmı Amerika veya İngiltere vatandaşı.

  Tropikal iklime sahip olup arazi yapısı alçak düz kireçtaşları büyük bataklıklar arazi yapısını oluşturlar. 38 adadan oluşur. bunlardan sadece 8'inde yerleşim vardır. toplam nüfusu 25000'dir. tüm hükümet binaları ve bakanlıklar Grand Turk adındaki adada bulunur. yaşayanlarının yarıdan fazlasını haiti ve dominik cumhuriyeti'nden bu adadaki turizm sektöründeki iş hacminin fazlalığından dolayı gelen insanlar oluşturmaktadır. bozulmamış uzun plajları ile meşhurudur. bu ada ülkesine yapılan turizm endüstrisi yatırımlarının %40'ı kanada'dan %30'u ABD'den ve diğer %30'u ise avrupa'dan gelmektedir.Okur yazarlık oranı %98 olan ülkenin resmi dili İngilizce olup kişi başına düşen ortalama gelir 7300 $.
 2. Haberler
  Devamlı Üye

  Turks ve Caicos Adaları Tarihi

  British West Indies’de yer alan Turks ve Caicos Adaları, sekiz adadan oluşan bir devlet durumundadır. Batı Caicos, Providenciales, Kuzey Caicos, Orta Caicos, Doğu Caicos ve Güney Caicos, Caicos adalarını; Grand Turk ve Salt Cay de Turk adalarını oluşturuyor. Bu adalar, Jamaika’nın 1962′de bağımsızlığını ilân etmesinden sonra ingiltere’ye bağlı kalmayı seçti.

  Başkent
  Cockburn Town
  Resmi dil(ler)
  ingilizce
  Hükümet
  Birleşik Krallık’a bağlı

  Kraliçe – II. Elizabeth
  Cumhurbaşkanı – Richard Tauwhare
  Başbakan – Michael Misick


  Yüzölçümü
  Toplam 417 km²
  Sular (%)

  Nüfus
  2006 yılında 32,000
  Yoğunluk 61/km²

  GSMH (Satın alma gücü paritesi)
  128 Milyon Dolar tahmini
  Kişi başına 7300 $

  Para birimi: Amerikan Doları (USD $)
  Saat dilimi: UTC-5 (UTC)
  internet alan adı: .tc
  Telefon kodu: +1-649
  Bayrağı

  Turks ve Caicos Adaları, Karayib Denizi’nde, Bahamalar’ın güneydoğu ucun-da, Dominik Cumhuriyeti’nin 145 km kadar kuzeyinde yer alır. Sekiz Turks Adası ile Caicos grubundaki altı ana adadan oluşan adaların toplam yüzölçümü 430 km²’dir.

  Turks ve Caicos Adalarf nın sekizinde sü-rekli yerleşim vardır. Adaların halkının çoğu Afrikalı kölelerin torunlarıdır. Bu basık ve düz yüzeyli adalar mercan resifleriyle çevrili-dir. Adaların toprağı verimsizdir ve bölgede sık sık kasırgalar görülür. Dışarı satılan başlı-ca ürünler kerevit, kurutulmuş deniz salyan-gozu ve deniz salyangozu kabuğudur. Adalar-da bulunan ve bir zamanlar ekonominin temelini oluşturan tuz sanayisi, gelişmiş üre-tim yöntemlerini uygulamak için gerekli olan yatırımların yapılamaması nedeniyle son yıl-larda dünya pazarlarında rekabet olanağını yitirmiş ve gerilemiştir.

  Avrupalılar’ın 1512′de keşfettiği bu adalara ispanyol kâşif Juan Ponce de León ilk kez gittiğinde adalarda yerleşim yoktu. 1678′de Bermuda’dan gelen ingiliz göçmenler yerleşe-ne kadar da adalarda kimse yaşamıyordu. ingiliz göçmenler burada bir tuz sanayisi kurdular. 1874′ten 1959′a kadar Jamaika ege-menliğinde kalan adalar 1962′de bir ingiliz sömürgesi oldu.

  Sömürgenin başkenti Cockburn Town, Grand Turk Adası’nın üzerindedir. Bu adada ABD’nin iki askeri üssü de vardır.

  Konum ve Coğrafya
  Turks ve Caicos Adaları, Karayipler’de, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan adalar, Bahama’nın güneydoğusunda yer alırlar. Koordinatları; 21° 45′ Kuzey enlemi, 71° 35′ Batı boylamı. 389 km sahil şeridine sahiptir.

  Tropikal iklime sahip olup, arazi yapısı alçak, düz kireçtaşları, büyük bataklıklar arazi yapısını oluşturlar.

  38 adadan oluşur. Bunlardan sadece 8′inde yerleşim vardır. Toplam nüfusu 25.000′dir. Tüm hükümet binaları ve bakanlıklar Grand Turk adındaki adada bulunur. Yaşayanlarının yarıdan fazlasını Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’nden bu adadaki turizm sektöründeki iş hacminin fazlalığından dolayı gelen insanlar oluşturmaktadır.

  Genel Yapı
  Grand Turk, adalar zincirinin idarî ve siyasî başkentidir. Bozulmamış uzun plajları ile meşhurudur. Bu ada ülkesine yapılan turizm endüstrisi yatırımlarının:

  %40′ı Kanada’dan
  %30′u ABD’den
  %30′u Avrupa’dan gelmektedir.

  Okur yazarlık oranı %98 olan ülkenin resmi dili ingilizce olup kişi başına düşen ortalama gelir 7.300 $.
  Bayrağında sol üst köşesinde küçük bir Britanya bayrağı ve kaktüs vardır. Fese benzeyen bu kaktüs bir rivayate göre ülkenin adına da etkisi olduğu, fese benzediğinden dolayı ve fesi de Türkler kullandığı için bu adı aldığı ileri sürülür.

  Ekonomi
  Turks ve Caicos Adaları’nın 1999 verilerine göre, GSYMH’si 128 milyon dolar. ihracatı 4.7 milyon dolar olan adanın en büyük ihracat ortakları ABD ve ingiltere. Adanın ihracat ürünü ise ıstakoz. Adanın en büyük ithalat ortakları da yine ABD ve ingiltere. Bu iki ülkeden 50 milyon dolar civarında gıda,meşrubat,tütün, giysi, sanayi malları ve yapı malzemeleri ithal ediliyor.

  Nüfus ve Demografik Bilgiler
  Atlas Okyanusu’nda, Orta Amerika, Karayipler yakınlarında yer alan Turks ve Caicos Adaları, Birleşik Krallık’ın Deniz Aşrı Bölgelerinde yer alır.38 adadan oluşur. Bunlardan sadece 8′inde yerleşim vardır Adalar grubunun başkenti Cockburn Town’dır. Toplam yüzölçümü 430 kilometrekare olan adalarda nüfus ise 22 binin üzerinde. Ortalama yaşam süresinin 73.52 yıl olduğu adalarda yaşayanların büyük kısmı Afrika kökenlidir geri kalanı melez, Avrupalı ve Kuzey Amerikalıdır.

  Turks ve Caicos (Türk ve Kayık Adaları) ismi nereden geliyor
  En çok söylenen görüş, bayraklarında bulunan kaktüsün fese benzemesi ve fesin de Batı kültüründe Türkleri hatırlatması ve bunun için bu adı aldığı şeklindedir. Ancak bir diğer fikir de şu şekildedir. Bu adalar 17. ve 18. yüzyıllarda Amerika kıtasından Avrupa kıtasına giden ispanyol gemilerine saldıran korsanların sığınaklarıydı. Türk denizcilerinin Akdeniz’deki korsanlıkları nedeniyle Batılılarca Türk isminin korsana eşdeğer olarak adlandırılmasıyla aslında korsan adaları olarak bilinen bu adalar, Türk adaları olarak anılmaya başlanıyor. Caicos ismi ise yerli Bahamalılar olan Lucayanların dilinden bir sözcük olan ve “adalar sırası” anlamına gelen “caya hico”‘dan gelmektedir.

+ Yorum Gönder