+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Romanya neleri ile ünlü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Romanya neleri ile ünlü
  Romanya neleri ile ünlü

  Romanya neleriyle meşhurdur
  Romanya neleriyle meşhurdur.jpg

  Orta Avrupa'dan başlayan Karpat dağları Romanya içlerine kadar uzanırken Macar Ovası'nı kuzeyde Polonya Ovası'ndan, doğuda Ukrayna bozkırlarından ayıran doğal bir engeldir. Alp dağları ile aynı dağ sisteminde yer alan Karpatlar'ın uzunluğu 1.500 km'ye ulaşır. Alplere göre çok daha alçak olan Karpatlar'ın en yüksek noktası 2.655 metre yüksekliğindeki Gerlsdorf Tepesi'dir.
  Doğal güzellikler açısından oldukça zengin olan Karpat Dağları'nın üzerlerinde sık ormanlara ve güzel göllere rastlanır. Bu dağların çevresinde ormancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Dağların yüksek yerlerinde yıl boyunca yeşil kalan kozalaklı ağaçlar, alçak yerlerinde de kayın ormanları bulunur. Küçükbaş besiciliği, buğday, mısır ve üzüm üretimide diğer önemli geçim kaynaklarıdır. YÜzyıllardır madencilik yapılan Karpatlar Avrupa'nın en zengin altın, gümüş, bakır, kurşun, çinko, demir, kömür ve petrol yataklarına sahiptir. Yaylarında kalınlığı 180 metreye varan tuz damarları mevcuttur. Karpatlar yüzyıllarca Orta Avrupa'yı istilalara karşı korusada kuzeydoğuda daralan dağ sıralarının arasındaki geçitleri aşan Hun, Macar ve Tatarlar 5., 7. ve 13. yüzyıllarda Macar Ovası'nı işgal ettiler.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nikolay Çavuşesku hakkında genel bilgi
  Nicolae Ceaușescu ya da Nikolay Çavuşesku (Okunuş: nikoˈla.e tʃa.uˈʃesku, 26 Ocak 1918; Scorniceşti - 25 Aralık 1989; Târgovişte), 1965-1989 tarihleri arası Romanya Komunist Partisi (PCR) Genel Sekreteri, 1967 yılından itibaren Devlet Konsülü Başkanı ve 1974-1989 yılı arası da Romanya Cumhurbaşkanı olan Rumen politikacı.

  nikolaycavusesku.jpg
  Yönetiminin ilk on yılına, Soğuk Savaş sırasında diğer Varşova Paktı ülkelerinden farklı olarak Batı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı açık politika damgasını vurmuştur. Selefi Gheorghe Gheorghiu-Dej tarafından ilk olarak 1958 yılında belirlenen, Sovyetler Birliği'den askerlerini Romanya'dan çekme konusundaki nazik talepkar eğilimi devam ettirdi.

  Çavuşesku'nun ikinci on yılı, kendine karşı gösterilen suni ve abartılı saygının karakterleştiği, milliyetçiliğin ve Batı dünyası ve aynı zamanda Sovyetler Birliği ile ilişkilerin sapmalara uğradığı dönem oldu. Çavuşesku Yönetimi Aralık 1989'da yaygın halk gösterilerinin ardından gerçekleşen askeri müdehale ile devrilerek, kendisi ve karısı askeri bir mahkemenin, televizyonda iki saat boyunca yayınlanan yargılaması sonucu kurşuna dizildi.

+ Yorum Gönder


romanya nesi meşhur,  romanya ne ile ünlü,  romanyanın nesi meşhur,  romanya neyi meşhur,  romanya nın nesi meşhur,  romanyanin neyi meshur