+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Kenyanın Kuruluşu Kenya Nasıl Kuruldu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kenyanın Kuruluşu Kenya Nasıl Kuruldu?
  Kenya Nasıl Kuruldu?


  Kenya Afrika’nın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Kenya’ya ilk defa Arap tüccarlar gelerek Malindi ve Monbasa şehirlerini kurmuşlardır. Ülkeye ilk gelen Avrupalılar Portekizli gemiciler olmuştur. Ümit Burnu’nu 1498’de dolaşan Vasco de Gama Malindi şehrine çıkmış ve bölgeye hakim olmuştur. Portekizliler burada ticaret merkezleri kurmuşlar kaleler yaptırmışlardır.

  On sekizinci yüzyılda Araplar Kenya’ya tekrar hakim olmuşlar ve Portekizlileri bölgeden çıkarmışlardır. 1887’de bir İngiliz şirketi Kenyayı Araplardan kiralamış 1895’te de bölgeyi tam kontroluna almıştır.
  Bundan sonra Kenya tam bir İngiliz sömürgesi olmuştur.

  1952’de yapılan bağımsızlık hareketlerinde Jomo Kenyatta liderliğe getirilmiş ilk yıllarda başarı sağlayamamış İngilizler tarafından tutuklanmıştır. 1961’de de hapisten çıkan Kenyatta zorlu bir mücadeleden sonra Kenya’yı bağımsızlığa kavuşturmuştur.

  Ülkenin ilk hükümet ve devlet başkanı Kenyatta’nın ölümünden (Ağustos 1978) sonra yerine yardımcısı Moi seçilmiştir. 1982’de Moi’ye karşı bazı subaylar tarafından yapılan darbe girişimi kısa sürede bastırıldı. Moi halen devlet başkanlığını sürdürmektedir (1993
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Kenya'da, tarih öncesi dönemden bir çok dinozor ve timsah fosili bulunur. üstelik en eski insan fosilleride Kenya'da bulunmuştur. Kuzey Afrikadan göç eden insanların buraya yerleşmesiyle ülke kurulmuştur.
+ Yorum Gönder