+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Schleswig dünyadaki yeri ve önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Schleswig dünyadaki yeri ve önemi nedir
  Schleswig dünyadaki yeri ve önemi
  Schleswig, Avrupa’nın kuzeyindeki Jutland Yarımadasının güney kesimini kaplayan tarihsel ve kültürel bölge.  Coğrafya

  Günümüzde Almanya’nın kuzeyindeki Schleswig-Holstein eyaletinin (Land) kuzey yarısı ile Danimarka’nın güney kesimindeki Sonderjylland (Güney Jutland) ilini (amtskommune) kapsar. Schleswig Düklüğü döneminde, güneyde Eider ve Levensau ırmakları Dithmarschen ve Holstein arasında doğal sınırı meydana getiriyordu. 1864 yılına kadar Kolding’in güneyinde yer alan yedi belde ve Ærø ile Fehmarn adaları da Schleswig Düklüğü’ne bağlıydı.

  Tarihçe

  12. yüzyılda Danimarka’ya bağlı düklük olan Schleswig, Prusya tarafından zorla ele geçirilip Prag Antlaşması’yla (1866) Holstein’la birleştirilinceye değin Danimarka’ya bağlı kaldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kuzey Schleswig’de (Flensburg’un kuzeyinde bulunan Haderslev, Tønder, Sønderborg, Tinglev ve Aabenraa ilçeleri) yaşayan Danimarkalı çoğunluk, 1920′de Versailles Antlaşması uyarınca yapılan halkoylamasıyla Danimarka’ya katılma kararı aldı. 9-12. yüzyıllar arasında Schleswig kentinin batısında Danimarkalılarla Almanlar arasında çeşitli çarpışmalar yapıldı. Sonradan Danimarka kralları yörede Danewerk adı ile tanınan bir savunma duvarı inşa ettirdiler. Bir Viking yerleşmesi olan Hedeby’nin kalıntıları da Schleswig kentinin yakınındadır.

  Demografik yapı

  Bölgenin bazı kesimleri Alman, bazı kesimleri ise Danimarka kültürünün etkisi altındadır. Eider Irmağının kuzeyinde hem Danca hem de Almanca yer adlarına rastlanır. Angeln Yarımadasında Sakson ve Danimarka kökenlilere ait çiftlik evleri vardır. Flensburg’un kuzeyinde Jutland’a özgü çitle çevrili dikdörtgen planlı çiftlik binaları (Vierkanterhof) görülür. Nüfusun büyük bölümü Aşağı Almanca’nın bir lehçesini konuşur. Kuzeyde Danca konuşan küçük bir topluluk yaşar. Halkın yüzde 85′ten fazlası Protestan’dır. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Almanyanın en Kuzeyinde bulunan bir eyaletti ve Danimarkaya kadar uzanır. Doğusunda buzultaşları bulunur ve çok sayıda gölleri vardır. Burada tarım çok gelişmiştir özellikle buğday tarımı gelişmiştir ve hayvancılık çok gelişmemiş olmasına rağmen ekonomiye büyük etkisi vardır.
+ Yorum Gönder