+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Mayaların yerleşim alanları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mayaların yerleşim alanları
  Mayaların yerleşim alanları


  Orta Amerika’da kendi dönemlerinin en büyük uygarlığını yaratan Mayaların yerleşim alanları, bugünkü Meksika’nın Yucatan, Campeche, Tabasco ve Chiapas eyaletlerinin yanı sıra, Gautemala’nın tamamını, Honduras’ın da büyük bir bölümünü kapsıyordu.
  İ.Ö.600 yıllarına kadar süren bu şaşırtıcı ve gizemli uygarlığın kültürüyle ilgili araştırmalar derinleştikçe, sahip oldukları kadim bir bilgi birikimleri olduğu ortaya çıktı.
  Ne yazık ki, Mayalara ait ‘codex’ adını verdiğimiz az sayıda birkaç belge dışında elimizde sadece dev tapınakları ve piramitleri var…
  Mayalardan bazıları, atalarından kalan tüm kültürün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu anlar anlamaz anlatıları yazıya geçirme gereksinimi duydular. 19.YY. da kendi dilleriyle ama Latin alfabesi kullanılarak yazılan ‘Popol Vuh’ adlı büyük destanları ve‘Jaguarlar’ adıyla bilinen bir grup rahibin yazdığı ‘Chilam Balam’ adlı eserleri bu kaygıyı taşıyordu.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Kızıldereli Maya halkları tarafından kurulmuş olan Amerika Uygarlıklarından biridir. Bu Uygarlık binlerce yıl boyunca Meksikanın Güneydoğusunda hüküm sürmüştür. Bu Uygarlık uzun yıllar boyunca hüküm sürmüştür ve son Maya uygarlığına Guetemala tarafından son verilmiştir.
+ Yorum Gönder