+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Irak'ın Öteki Yüzü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Irak'ın Öteki Yüzü
  Irak'ın Öteki Yüzü Hakkında Billgi

  Araç sayısının her geçen gün arttığı Irak trafiğihi artık kadınlar düzenliyor. Polislik gibi zor bir mesleği yapan bakımlı kadınlar Irak sokaklarına düzen getirmek için uğraşıyor.
  Kuzey Irak'ta modern mağazalar gibi otantik dükkanlar da mevcut. Peşmerge kıyafet olarak bilinen yöresel elbise diken terziler, gökkuşağını andıran kumaşlar dolu manifaturacılar, beşik, fare kapanı, çerezciler, ayaküstü tavuk dönerciler, kavun suyu sıkan büfelerle renkli çarşılarda her türlü ihyaç karşılanıyor.

  Erbil'de her türlü teknolojik cihazın yarı fiyatına satıldığı lüks mağazaların yanı sıra otantik mağazalara da rastlamak mümkün.
  Yerel giysiler artık sadece yaşlılar taarfından tercih ediliyor. Gençler bölgeye has klasik kıyafetler yerine kot pantalon tişört giyip rayban police marka lüks gözlükler takıyor.
  Döviz büroları Kuzey Irak'ta hala eski yöntemlerle dvam ediyor. Bir meyve sandığı veya karton kutunun üzerine Irak dinarlarını seren halk dolar ve avro bozup, turistlerin ve yabancıların ihtiyaçlarını karşılıyor.
  Bölgede hemen her otelin girişinde içeri silahla girilmemesini anlatmak için yer alan üzerine kırmızı çizgi çekilmiş kaleşnikof marka namlulu tüfek ve tabanca fotoğrafları dikkat çekiyor.
  Çko sayıda uzun namlulu silahlarla gezen yerel güvenlik güçlerinin görüldüğü bölgedeki fabrikada bekçiler bile uzun namlulu silahlar taşıyor.
  Irakın kuzeyinde halen bazı yerleşim yerlerinde geri kalmışlığın izleri görülüyor.
  Bölgede yerel televizyonların ardından ikinci sırada Türk yayınları takip ediliyor. Türk haber kanallarını kaçırmayan esnafın favori prgramlardan biri de 'İzdivaç'
  Kuzey Irak'ta Türk şarkıcılar popüler. Özellikle de İbrahim Tatlıses'in kasetleri müzik marketlerin tezfahlarını süslüyor.
  Otantik mağazaların bulunduğu Erbil'de ne ararsanız var.
  Sudan çok petrolün bulunduğu Irak'ta benzinin litre fiyatı yarım 46 civarında. Ülkenin güneyine indikçe fiyat 36 sente kadar iniyor.
 2. Zahra
  Üye

  Dünyanın en eski olan ve Medeniyetlere beşiklik yapmış olan Mezopotamya da kurulu olan Irak, Bulunduğu stratejik konumu ve Petrol Rezervleri ile Körfez de bulunan en önemli ülkelerden biridir. En son Amerikanın burayı işgal etmesiyle yönetim değişti.
+ Yorum Gönder