+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Kastilya Prensesi isabella Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kastilya Prensesi isabella Kimdir
  Kastilya prensesi isabella hakkında bilgi


  Kastilya Kraliçesi İsabella ;1451-1504, İspanya ‘nın Kastilya ve Leon Kraliçesi ,Aragon,Majorca ve Valensiya Kralının Eşi,Barselona Kontesi Kastilya Kraliçesi İsabella, Kastilya ve Leon ‘un kraliçesidir.Avrupa’nın modern satranç döneminde satranç taşı vezire , kraliçe (queen) denmesine ilham olan , kraliçe olarak bilinmektedir.Kastilya ve Leon Kraliçesi iken Aragon Kralı Ferdinand II. İle evlenerek İspanya’da güç birliğinin kurucusu olmuşlardır.

  Kastilya Prensesi olarak dünyaya geldiği yıllarda , İspanya’da Müslüman Arapların hakimiyeti (711-1492) yaklaşık 740 yıldır devam etmekteydi.Satrancın Avrupa’ya gelişinin tarihide Arapların İspanya’yı fethine bağlandığı düşünülürse ,1469 yılında Kastilya’lı İsabella’nın Ferdinand II. İle evlenme kararı alması, hem İspanya tarihini hem de satranç tarihinin gelişimini etkilemiştir.
 2. Zahra
  Üye

  Kastilyalı olan İsabella Kral Johanın kızıdır. Daha küçük yaşlarda iken babasını kaybetmiş ve annesi de bu yüzden annesi delirmiştir. Abisi tarafından saraya alınmış ve burada yetişmiştir Saray da yaşadığı şeylerden dolayı acımasız ve katı biri olarak büyümüştür. Büyüdüğü zaman ona layık görülen kişi ile evlenmek yerine kendi eşini kendi seçmiştir ve bir süre sonra Kral öldükten sonra İsabella yaptığı oyunlarla Kastilyanın tek hakimi olmuştur.
+ Yorum Gönder