+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda lale devrinde neden dini kitaplar basılmadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  lale devrinde neden dini kitaplar basılmadı
  Lale devrinde neden dini kitaplar basılmadı


  lale01.jpg

  Yine bu devirde, 16. yüzyıldan beri İstanbul’da ve diğer Osmanlı şehirlerinde Arapça, Ermenice, İbrânice, Rumca kitap basan matbaaların ardından, Şeyhülislâm Abdullah Efendinin fetvası ile, aslında bir eksiklik olan, Osmanlıca kitap basımı da gerçekleşti. Matbaada basılacak kitapların kontrolü için âlimler vazifelendirildi. İstanbul’da bulunan doksan bin kadar hattatın durumları dikkate alınarak, ilk zamanlar dinî kitap basılmadı. Hattatlıkla uğraşan kalem ehlinin bir kısmı matbaada tab (baskı) işlerinde musahhihlik yaparak zamanla denge sağlandı ve dînî kitapların basımına geçildi. Matbaanın ve hattatların ihtiyacını karşılamak için kâğıt fabrikası kuruldu. Avrupa ile münasebetler arttırılıp, Viyana’ya konsolos tayin edilerek, çeşitli başşehirlere dostluk nâmeleri gönderildi.
 2. Fatma
  Administrator

  Lale devri Patrona Halil İsyanı ile sona ermiştir. Lale devrinde saraylılar yaz geceleri lale eğlencesi düzenlerdi. Lale devri düzenlenen eğlencelerden dolayı '' zevk ve sefa'' devri olarakta bilinir.
+ Yorum Gönder


osmanlı lale devri,  lale devri tarihi,  lale devri osmanlı,  lale devri ile ilgili görseller,  osmanlıda lale devri,  Dini kitaplar neden matbaada basılmadı