+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Avusturya - Macaristan İmparatorluğu ne zaman yıkıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Avusturya - Macaristan İmparatorluğu ne zaman yıkıldı
  Avusturya - Macaristan İmparatorluğu ne zaman yıkıldı


  Avusturya - Macaristan İmparatorluğu Yıkılışı Hakkında Bilgi

  Avusturya - Macaristan İmparatorluğu ne zaman yıkıldı.jpg  Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Orta Avrupa'da hüküm süren ve I. Dünya Savaşından sonra yıkılan bir imparatorluktur. Bu imparatorluğu Avrupa'nın birçok ülkesinde hüküm süren Habsburg Hanedanı yönetmiştir. Avusturya ve Macaristan aslında içişlerinde bağımsız olan iki ayrı ülkeydiler. Fakat dışişleri açısından tek bir Habsburg İmparatoru tarafından yönetilmekteydiler.

  Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun resmî para birimi Kron'du.

  Habsburgların Avusturya'daki egemenliği 1282 yılına kadar uzanır. 1806 yılına kadar Avusturya bölgesi Kutsal Roma İmparatorluğunun bir parçasıydı ve Avusturya, Arşidüklük olarak kabul ediliyordu. Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun etkinliği azaldıkça Avusturya arşidükleri bağımsız olarak hareket etmeye başladılar. 1806 yılında arşidükler kendilerini imparator ilan ettiler.

  1866'da Prusya-Avusturya Savaşı yenilgisi ve Alman Konfederasyonunun dağılmasından sonra prestijini kaybeden Avusturya İmparatorluğu 1867 yılında da Macaristan'la birleşerek Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu kurdular. 1878 yılında Bosna-Hersek'i işgal ederek 1909 yılında ilhak etmişti. I. Dünya Savaşı Avusturya-Macaristan Veliahtı www.alasayvan.net/ Ferdinand'ın Sırp öğrencisi Gavrilo Princip tarafından vurulmasıyla patlak verdi. Savaş sırasında ölen İmparator Franz Jozef'in yerine 1917'de tahta çıkan Karl son imparator oldu. I. Dünya Savaşında Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte yenilgiye uğradıktan sonra parçalanarak yok oldular.

  İtilaf Devletleri ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu arasında 3 Kasım 1918 tarihinde Villa Giusti Antlaşması (Pietro Badoglio ve Viktor Weber Edler von Webenau) ile ateşkes sağlanmıştı. 11 Kasım 1918 tarihinde de Almanya ile yapılan Rethondes Antlaşması ile Batı Cephesi'nde silahlar susmuştur. Aynı sıralarda Habsburg Hanedanı tahttan çekilmiş ve 12 Kasım 1918 tarihinde Viyana'da oluşturulan Geçici Ulusal Meclis, Avusturya'da cumhuriyet ilan etmiştir. Avusturya- www.alasayvan.net/ Macaristan İmparatorluğu böylece Avusturya ve Macaristan olmak üzere bağımsız cumhuriyetler haline gelmiştir.

  Villa Giusti Antlaşması, bir ateşkes antlaşmasıdır. I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Avusturya ile İtilaf Devletleri arasındaki antlaşma ise St. Germain Antlaşması'dır. Antlaşma 10 Eylül 1919 tarihinde imzalanmıştır.
 2. Acil

  Avusturya - Macaristan İmparatorluğu ne zaman yıkıldı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder