+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Homeros'un İlyada destanı ile Truva Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Homeros'un İlyada destanı ile Truva
  Homeros'un İlyada Destanı ile Truva

  Homeros'un İlyada Destanı ile Truva Hakkında Bilgi

  Homeros'un İlyada destanı ile Truva.jpg

  Troya Kazı Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Rüstem Aslan, “Homeros’un İlyada destanı ile Troya ören yerindeki arkeolojik kazıların paralellik gösterdiği belirlendi. İlyada destanı hayal ürünü değildir. Ören yeriyle örtüşen tarafları vardır” dedi.

  Aslan, bu yılki kazıların 15 Temmuzda başlayıp, eylül ayının ilk haftasına kadar süreceğini ve 50′ye yakın uzmanın Ören’deki kazılarda görev alacağını söyledi.


  Bu yıl yapılacak kazıların 2 ya da 3 bölgede süreceğini bildiren Aslan, “Çalışmalar, geçen sene ortaya çıkarılan ve ünlü ozan Homeros’un İlyada Destanı www.alasayvan.net/ adlı eserinde bahsettiği, savaş arabalarının kente yaklaşmasını engelleyen savunma hendeğinin hangi yöne doğru devam ettiğini belirlemek için olacak”dedi. Aslan, önceki yıllarda bazı nedenlerle tespit edemedikleri hendek yönünü, bu yılki kazıyla kesinlikle tespit etmiş olacaklarını belirtirek şunları söyledi: “Kazıların sonunda, ‘Korfmann’ın ölümünden önce başlayan aşağı kent var mıydı, yok muydu? Ne kadar büyüktü?’ gibi sorulara kesinlikle cevap verip, bu tartışmaları sonlandıracağız. Troya’da 1988 yılında başlayan kazı çalışmaları zamanla farklı aşamalardan geçti. Arkeolojik pek çok yeni bulgu ortaya çıktı. Troya’nın son Tunç Çağı’nda bir Anadolu kenti ve Ören’in aşağı kenti olduğu ispatlandı. Troya’nın büyük bir kent olduğu belirlendi.” Kazı sonuçlarıyla www.alasayvan.net/ birlikte Homeros araştırmalarının da hareketlendiğini anlatan Aslan, Homeros’un İlyada Destanı’nda anlatılanlarla arkeolojik kazıların paralellik gösterdiğinin belirlendiğini vurguladı.
  Bu çerçevede, İlyada Destanı’nın hayal ürünü olmadığına işaret eden Aslan, “Destanın gerçek bir özü var. Bunun daha ayrıntılı hale getirilmesi kazı çalışmalarıyla gerçekleştirilecek. Belki önümüzdeki yıllarda Troya’nın etrafından yapılacak çalışmalar bu sonuçları pekiştirecek, başka bir yön verebilecek. Bunu henüz kestiremiyoruz ama Homeros’un Troya’sı tartışma götürmeyecek kadar net bir bilgiye erişecek” açıklamasında bulundu.
 2. Acil

  Homeros'un İlyada destanı ile Truva isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


homeros