+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Moğolların en zarar verdiği kesim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Moğolların en zarar verdiği kesim
  Moğolların en zarar verdiği kesim

  Moğolların en zarar verdiği kesim hakkında bilgi

  Moğolların en zarar verdiği kesim.jpg


  Moğolların en zarar verdiği kesim Müslüman devletler oldu. Tarihçiler Moğol istilasının İslam dünyasındaki ilmi ve kültürel gelişmeyi sona erdirdiği ve kendi kabuğu içine çekilmeyi meydana getirdiğini söylerler. Gerçekten de Moğollar, özellikle yerleşik Müslüman devletlere büyük zarar vererek, Maveraünnehir ve Bağdat gibi yerlerdeki medeniyetin ortadan kalkmasına sebep oldular.

  Moğolların, Türk tarihine en büyük tesiri ise türk boylarının gördükleri baskı sonucu ana yurtları Orhun bölgesinden ayrılıp önce Maveraünnehir; sonra www.alasayvan.net/ da Kafkasya, İran ve Anadolu' ya gelmeleridir.
  Moğollar Türkleri Anadolu' da da rahat bırakmadılar, Kösedağ' dan sonra Orta Anadolu' daki Türkmenler batıya doğru sürüldü ve yerlerine Moğol aşiretleri yerleşti. Ancak bu durum Türk tarihinin gelişimine önemli bir etki yaparak Batı Anadolu' nun Türkleşmesine ve Osmanlı İmparatorluğu' nun tarih sahnesine çıkmasına sebep oldu. Tarihin garip bir cilvesi ise Türklerin anayurdunun bugün Moğolistan olarak anılmasıdır
 2. Acil

  Moğolların en zarar verdiği kesim isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder