+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Hindistan Türkiye İlişkileri Tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Hindistan Türkiye İlişkileri Tarihi
  Hindistan Türkiye İlişkileri Tarihi

  Hindistan Türkiye İlişkileri Tarihi Hakkında Bilgi

  Hindistan Türkiye İlişkileri Tarihi.jpg

  Hint-Türk ilişkileri geleneksel olarak dostça ve sıcak niteliklerine uygun bir özellik taşımaktadır. Güçlü tarihi bağlar, her iki ülkenin Ulusal kurtuluş hareketleri süresince daha da güçlendi. Hint halkı ve siyasi önderleri, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında maddi ve manevi www.alasayvan.net/ desteklerini esirgemediler. Hindistan’dan yollanan yardım paraları askerlerin eğitimi, parlamento binasının onarımı ile ilk Türk Bankası’nın kuruluşunda kullanıldı. Her iki ülke de ortak değerlere sahip olup, laik ve demokratik ilkelere bağlılık göstermektedir. İkili ilişkiler, yüksek düzeyde yapılan karşılıklı ziyaretler ile güçlendirilmiştir.

  Türkiye’den yapılan ziyaretler: Başbakan Turgut Özal 1986, Cumhurbaşkanı Kenan Evren 1989, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 1995, Başbakan Bülent Ecevit 2000. Hindistan’dan yapılan ziyaretler: Cumhurbaşkanı Dr. Shankar Dayal Sharma 1993, Cumhurbaşkanı K. R. Narayanan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Krishna Kant 1998, Başbakan A. B. VajpayeeEylül 2003.

  Dışişleri Bakanı seviyesinde 1947 yılından bu yana Hindistan’dan üç değişik ziyaret olmuştur. Shri Sardar Swaran Singh 1970, Shri Y. B. Chavan 1976, Shri Yashwant Sinha Ağustos 2003. Bu dönem içinde Türk Dışişleri Bakanları da Hindistan’a üç ziyaret yapmışlardır: Sayın İhsan Sabri Çağlayangil 1968, Sayın Ümit Haluk Bayülgen 1973, Sayın Gündüz Ökçün 1978.

  Her iki ülkenin parlamentolarından heyetler de karşılıklı ziyaretlerde bulunmuşlardır. Türkiye’den yapılan ziyaretler: Meclis Başkanı İlhan Ersoy 1980, Meclis Başkanı Kaya Erdem 1991, Meclis Başkanı Mustafa kalemli Aralık 1997, Meclis Başkanı Bülent Arınç 2002 (Başkan’ın ilk yurtdışı ziyareti).

  Hindistan’dan yapılan ziyaretler: Meclis Başkanı Balram Jakhar 1988, Meclis Başkanı G.M.C. Balyogi 1998.

  Her iki ülkenin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Sekreterliği seviyesinde karşılıklı ziyaretleri ise son yıllarda hayata geçirilmiştir. Türkiye MGK Genel Sekreteri Orgeneral Cumhur Asparuk Şubat 2001, General Şükrü Sarıışık Nisan 2004’de Hindistan’ı ziyaret etmişlerdir. Hint MGK delegasyonu Sayın Satish Chandra başkanlığında Ağustos 2002’de Ankara’yı ziyaret etmişlerdir.

  Hint Genelkurmay Başkanı (COSC) Amiral Madhvendra Singh Mayıs 2004’te Türkiye’ye geldi. Ayrıca, aynı ay içinde Hint donanmasına mensup iki gemi de İstanbul’u www.alasayvan.net/ ziyaret etti. Her iki ülke arasında, Eylül 2003’te imzalanan antlaşma çerçevesinde, terörizmle mücadele etme amacıyla Ortak Çalışma Grubu oluşturuldu. Bu bağlamda, ilk görüşmeleri yapmak üzere Haziran 2004’te bir Hint delegasyonu Ankara’ya geldi
 2. Acil

  Hindistan Türkiye İlişkileri Tarihi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder