+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Amerika'da yaşayan Vikingler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Amerika'da yaşayan Vikingler
  Amerika'da yaşayan Vikingler


  Bu hadiseden bir süre önce 986′da İzlanda’dan Gröndland’a giden Viking denizcilerinden Bjarni Herjulfsson Amerika’ya ulaşmıştı. Bu bilgiden haberdar olan Leif Eriksson Grönland’dan ayrılıp, zorlu bir yolculuktan sonra Atlas Okyanusu’nu geçip, Amerika Kıtası’nın kuzeyine, www.alasayvan.net[/url] Kanada’ya ayak basarak, Vindland’ı kurdu. Vikingler, burada kendi adet ve dinlerine göre yaşamaya başladılar. Ancak yerlilerle başları derde girdi. Vikingler’in Scraelingar, yani vahşiler diye adlandırdıkları Kızılderili’lerle bir çok defa savaşıldı. Alpaguan Kızılderilileri’nin saldırıları sırasında birçok kayıp verildi. Leif Eriksson kardeşi Thorvald’da bu saldırılarda öldü.
  vikingler1.jpg


  Bir süre Amerika’da yaşayan Vikingler, sonunda tekrar anayurtlarına döndüler. Gemilere evcil hayvanlar da yükleyen Viking şefi Thorfinn Karlsefni, 1020′te üç gemiyle Amerika’ya giderek, burada üç yıl kaldı. Vikingler’in kürk ve odun temin etmek için 14. yüzyılın sonlarına kadar Amerika’ya gidip geldikleri söylenilir.
  Leif Eriksson’un Amerika macerası, Grönland Efsaneleri ve Kızıl Erik Efsanesi isimli İzlanda tarihine ait kitaplarda anlatılır. Bugün İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te Leif Eriksson’un heykeli dikili*dir.
  vikingler.jpgvikingler1.jpg


  Vikingler’in Amerika’yı keşifleri tartışmalıdır. Yönlerini na*sıl buldukları sorulur? Vikingler yönlerini güneş pusulasıyla buluyorlardı. 1948′de Grönland’da bir güneş pusulası bulundu. Diskin üzerinde çizgiler vardı ve güneş olduğunda çalışıyordu. Vikingler, geceleri de büyülü saga taşlarını kullanıyorlardı. Gökyüzünün açık olduğu zamanlar güneş taşı denilen bu kristal taşlarla yönlerini buluyorlardı. Ayrıca yolculukta yön bulmak için kuşların uçuş yönlerini, akıntıları dikkate alırlardı.

  Vikingler, iyi bir denizcilik taktiğiyle Atlantik’i aşmışlardı. Ancak üstü açık teknelerle Atlantik’in soğuğuna nasıl dayanmışlardı? Denizciler don ve balık yağı sürülmüş, keçi derisinden elbiseler giyiyorlardı. Bu elbiseler, modern elbiseler kadar iyi izolasyon sağlıyorlardı.

  vikingler3.jpg

  Leif Eriksson’un kolonisini kurduğu Vindland’ın neresi olduğu yıllarca araştırıldı. 1440 yılından kaldığı tahmin edilen, ancak doğruluğu tartışmalı olan bir haritada Vindland bir ada olarak gösterilir. 1961′de Arkeolog Helge İngstad, New Foundland’ın kuzey uçtaki Pistolet koyunda Vikingler’e ait olduğunu tahmin ettiği bir yerleşim yerinin kalıntılarını buldu. Kanada, bu bölgeyi 1978′de milli park ilan etti. Ancak Viking köyü olan bu yerlerin Leif Eriksson’un kurduğu Vindland olup, olmadığı tartışmalıdır. Bilim www.alasayvan.net adamları hâlâ Vindland’ı aramayı sürdürüyorlar. Eriksson’un gemisi Amerika’ya vardığında karaya otur*muştu. Vindland’ın gel-gitle suların çok içeri girdiği bir yer olması gerekir.

  Galler’den 1170′de 10 gemiyle yola çıkan Madoc isimli bir prens ise Amerika’ya varamamıştı. Madoc ve filosu geri de dönememiş, kaybolmuştu. 14. yüzyılın sonlarında İskoçyalı Henry Saint Klair de bir keşif gezisine çıktı. Venedikli bir denizcinin yardımıyla, Amerika’ya ulaştığı ve Massachusetts’te karaya çık*tığı rivayet edilir.

  Kristof Kolomb yolculuğa çıkmadan önce çok geniş bir araştırma yapmıştı. Batı’ya giderek, yeni topraklara ulaştığı söylenilen bir çok rivayeti inceledi. 1477′de İzlanda’ya gittiğinde Vikingler’in macerasını öğrendi. Amerika yolculuğundan az önce 1492′de İrlanda’ya giderek, Aziz Brendan’ı araştırdı. Kolomb, 1492′de Amerika’ya ulaştığında, kıtanın ilk değil, son kâşifiydi. Amerika’nın Avrupalılar tarafından yağmalanmasının ve kolonileştirilmesinin yolunu açtı. Rus ihtilali’nin ünlü komünist ve Türkçü düşünürü Sultan Galiyev, Kolomb’un Amerika’yı kolonileştirmenin yolunu açmasını, Avrupa’nın haydudunu Amerika’ya götürdü diye değerlendirir  Attached Thumbnails Attached Thumbnails vikingler3.jpg  

 2. Acil

  Amerika'da yaşayan Vikingler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder