+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Tarih öncesi devirlderde silah ve kap kacakalr niçin bakırdan yapılmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Tarih öncesi devirlderde silah ve kap kacakalr niçin bakırdan yapılmıştır
  Tarih öncesi devirlderde silah ve kap kacakalrı niçin bakırdan yapılmıştır

  Tarih öncesi devirlderde silah ve kap kacakalrı hakkında bilgi

  Tarih öncesi devirlderde silah ve kap kacakalr niçin bakırdan yapılmı&#.jpg.


  TARİHİN BAŞLANGICI ve TARİH ÖNCESİ ÇAĞLAR
  M.Ö. 3200 yılında yazının bulunuşu ile o dönemlerin,
  insanları hakkında bilgilerimiz hızla artmıştır. Bilim adamları da insanlık tarihini yazılı yazısız belgelere göre incelemektedirler. Bunun için yazının bulunuşuna kadar geçen döneme tarih öncesi devirler, yazının bulunuşundan sonraki döneme de tarih devirleri adı verilmiştir. Yazı, Mezopotamya'da Sümer şehir devletleri zamanında (M.Ö. 3200) bulunmuştur. Tarih bilgilerimize hız kazandırmıştır. Bu nedenle yazının bulunuşu tarihçiler tarafından tarihin başlangıcı olarak kabul edilir.

  Tarih öncesi devirler
  Tarih öncesi devirler, Taş ve Maden devri olmak üzere ikiye ayrılır. Taş devrinde insanlar yaptıkarı aletlerde malzeme olarak taş kullanmışlardır. Maden Devrinde de buldukları madenlerden araç yapımında faydalanmışlardır.

  Yontma Taş Devri
  Bu dönemde insanlar mağaralarda ve ağaç kovuklarında barınıyorladı. Yiyeceklerini avcılık ve toplayıcılıkla elde ediyorlardı; çünkü henüz hiçbirşey üretmeyi bilmiyorlardı. Bu dönemdee yurdumuz Türkiye ‘de de insanların yaşadığını buluntulardan anlıyoruz. Buna en belirgin örnek; Antalya yakınlarındaki Karain Mağarası‘dır. Bu dönem insanlar çevrelerinde bol bulunan taştan el baltaları ile kesici kazıyıcı ve delici aletler yapmışlardır. Mağara duvarlarını hayvan resimleri ile süslediler. Devrin sonlarına doğru ateşi buldular. Ateş insanların soğuktan ve vahşi hayvanlardan korunmasını sağladı. Ateş ile yiyeceklerini de pişirip yemeye başladılar.

  Cilalı Taş Devri
  Bu devirde insanlar evler yapıp köyler kurdular. Ekip biçmeyi öğrendiler, yani üretici oldular. Topraktan çanak çömlek yapıp bunları ateşte pişirerek daha dayanıklı ve kullanışlı hale getirdiler. Bazı hayvanları evcilleştirdiler. Yurdumuzda Burdur yakınlarında Hacılar Köyü‘nde, Konyayakınlarında Çatalhöyük,
  te yapılankazılarda Cilalı Taş Devrine ait buluntular elde edilmiştir.

  Maden Devri
  İnsanlar bu devirde doğada çok bulunan ve kolay işlenen,
  bakır madenini kullandılar. Sonraları , bakır ve kalayın karışımyla tunç elde edildi. Tunçtan yapılan aletler bakırdan yapılan aletlerden daha sert ve dayanıklı oldu. Maden devrinin sonlarına doğru insanlar demir madenini kullandılar.
  Maden Devrinde, Hitit ve Sümer devletleri gibi büyük devletler kuruldu. Yozgat yakınlarında Alişar’da, Çorum yakınlarında Alacahöyük‘te, Çanakkale yakınlarında Truva‘da bu döneme ait buluntulara rastlanmıştır.
 2. Acil

  Tarih öncesi devirlderde silah ve kap kacakalr niçin bakırdan yapılmıştır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder