+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Rönesans Dönemi Yeniden Doğuş Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Rönesans Dönemi Yeniden Doğuş
  Rönesans Dönemi Yeniden Doğuş

  Rönesans Dönemi Yeniden Doğuş Hakkında Bilgi

  Orta Çağ’da, Avrupa’da bilim ve sanatta dinin ve kilisenin egemenliği söz konusuydu. Kilisenin düşünce üzerindeki baskısı, doğayı özgür bir bakış açısıyla incelemeyi bilim, sanat vb. alanlarda çalışmalar yapmayı imkansız kılmıştı. Bu dönemde Dünya’nın düz olduğu gibi inanışlar yaygındı. Avrupa’da, Orta Çağ bilimsel gelişme bakımından karanlık bir dönemdi. Coğrafi Keşiflerde elde edilen bilimsel bilgiler ile kilise ve din adamlarına duyulan güven azaldı ve kilise güç kaybetmeye başladı.


  Kilise baskısının azalması insanların daha özgürce tartışıp düşüncelerini geliştirme olanağı bulmasını sağladı. Kâğıdın bol ve ucuza mal edilmesi ve matbaa sayesinde çok sayıda ve ucuz kitabın basılması, yeni bilgi ve düşüncelerin hızla yayılmasına neden oldu.

  Coğrafi Keşifler sonucunda, sanatı seven ve sanatçıları koruyan zengin bir sınıf ortaya çıktı. Bu sınıf Avrupa’da sanatçıları ve bilim insanlarını destekledi. Böylece XVI. yüzyılda birçok sanatçı yetişti. Eski Yunan ve Roma uygarlıklarına ait eserlerin incelenmesi ve değerlendirilmesi bilim ve sanat anlayışını geliştirdi. XV ve XVI. yüzyıllarda, Avrupa’da meydana gelen edebiyat, kültür, güzel sanatlar, bilim ve düşünce alanlarındaki bütün bu yenilik ve gelişmelere yeniden doğuş anlamına gelen Rönesans adı verildi.

  Rönesans Döneminin en önemli temsilcilerinden biri Leonardo da Vinci (Leonardo da Vinsi)’dir. Da Vinci, resim, mimarlık, bilim, felsefe ve mühendislik alanlarında yaptığı çalışmalarla döneme damgasını vurdu. Da Vinci, insanın anatomik yapısını inceleyerek doğru tasvir etmeyi amaçladı. Leonardo da Vinci’nin insan anatomisi üzerine yaptığı çalışmalar günümüz biliminin gelişmesine büyük katkı sağladı. Anatomi alanındaki çalışmalarıyla bilim tarihinde bilinen ilk robot tasarımını yaptı. 1495 yılında yaptığı bu tasarım ancak 1950’lerde keşfedildi. Da Vinci’nin “Leonardo’nun robotu” adı verilen bu tasarımı, kalp rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde, 2005 yılında bir İngiliz kalp cerrahına esin kaynağı oldu.

  Bir önceki yazımız olan Kutsal İttifak başlıklı makalemizde kutsal ittifak devletleri, kutsal ittifak devletleri hangileridir ve kutsal ittifak neden kuruldu hakkında bilgiler verilmektedir.
 2. Acil

  Rönesans Dönemi Yeniden Doğuş isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


avrupada yeniden doğuş