+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda 31 Mart Olayı Nedenleri ve Sonuçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  31 Mart Olayı Nedenleri ve Sonuçları
  31 Mart Olayı Nedenleri ve Sonuçları

  31 Mart Olayı Nedenleri ve Sonuçları Hakkında Bilgi


  İkinci Meşrutiyet ilan edilmesinden hemen sonra Derviş Vahdeti başkanlığında kurulan İttihad-ı Muharrem Cemiyeti’nin, İttihat ve Terakki Cemiyetine karşı çıkardığı ayaklanmadır. (31 Mart – 13 Nisan 1909) 31 Mart Olayı nedenleri, önemi, sonuçları neler olduğu hakkında bu makaleden yararlanabilirsiniz.

  İkinc
  i Meşrutiyetin ilanı dinci kesimi memnun etmemişti. Din öğrencileri toplantılar yaparak şeriattan uzaklaşıldığını ileri sürüyorlar, Hristiyan egemenliği ve etkisine girmekten söz ediyorlardı.

  Bu sırada Selanik’ten getirilen avcı taburları orduya alınarak askerler arasında ikilemlik yaratılmıştı. Bu hoşnutsuzluğu eyleme dönüştürmeyi hedefleyen Kıbrıslı Derviş Vahdeti de başyazarı olduğu Volkan gazetesinde yazılar yazarak İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin aleyhine düşünceler yaymakta ve kurduğu İttihad-i Muhammediye Cemiyeti ile halkı ittihatçılara karşı kışkırtmaktaydı. Cemiyetin açılış günü ittihatçılar taşlandı.

  Bu taşkınlıklardan yararlanan II. Abdülhamit yanlısı avcı taburları Taşkışla’yı basıp buradaki subayları bir odaya kapatarak ayaklanmayı başlattılar. Daha sonra Sultanahmet Meydanında toplanan asiler havaya ateş ederek “şeriat isteriz” diye haykırıp halkı kışkırttılar. Asıl ayaklanmayı yöneten Derviş Vahdeti, Arnavut Hamdi Çavuş, Bölük Emini Mehmet ve Kamacı Arif adlarındaki kişileri de kışkırtıcı olarak askerin arasına sokmuştu. Kısaca ayaklanma şiddetli olmaya başladı.

  Yıldız Sarayını topa tutmak isteyen “Asar-ı Tevfik” gemisi süvarisi Ali Kabuli Bey ‘i 2. Abdülhamit’in gözü önünde öldürdüler. Olaylar kanlı bir durum alınca 2. Abdülhamit telgrafla Rumeli’deki ordudan yardım istemek zorunda kaldı. Rumeli’deki ordu Hareket Ordusu adıyla anılan kuvvetleri oluşturdu ve başına Mahmut Şevket Paşa getirildi.

  Ordunun kurmay başkanı Mustafa Kemal idi. Kısa bir sürede İstanbul’a gelen Hareket Ordusu avcı taburu etkisiz bir duruma getirdi. 31 Mart Olayı sonuçları ise başta Derviş Vahdeti olmak üzere elebaşları yargılanıp idama mahkum edildiler ve 31 Mart Vakası tarihteki yerini bu isyan yerini aldı.

  Bir önceki yazımız olan Saksonlar Kimdir başlıklı makalemizde saksonlar hangi ırk, saksonlar kim ve saksonlar kimlerdir hakkında bilgiler verilmektedir.
 2. Acil

  31 Mart Olayı Nedenleri ve Sonuçları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder